Tři čtvrtiny Čechů si myslí, že tuzemské starobní důchody nestačí ani na pokrytí základních životních potřeb. (Ilustrační snímek)

Tři čtvrtiny Čechů si myslí, že tuzemské starobní důchody nestačí ani na pokrytí základních životních potřeb. (Ilustrační snímek) | foto: František Vlček, MAFRA

Důchody na pokrytí základních potřeb nestačí, tvrdí tři čtvrtiny Čechů

  • 885
Češi mají v názorech na situaci tuzemských penzistů poměrně jasno. Téměř devět z deseti Čechů nepovažuje starobní důchody v Česku za přiměřené a tři čtvrtiny si myslí, že nestačí ani na pokrytí základních životních potřeb. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, ve které odpovídalo přes tisíc respondentů.

Kritičtější k otázkám výše důchodů a situaci důchodců jsou pochopitelně lidé starší 60 let. Jen osm procent z nich považuje důchody za přiměřené a jen pětina z nich tvrdí, že stačí na základní potřeby.

Průzkum agentury STEM k výši důchodů.

Už v loňském průzkumu začali být lidé pesimističtější v otázce posuzování výše důchodů. Letos si nejméně lidí od roku 1998 myslí, že důchody jsou přiměřené a stačí na pokrytí základních potřeb důchodců.

Názory na výši penzí se liší i podle politické orientace. Mezi příznivci TOP 09 a KDU-ČSL je vyšší podíl názorů, že starobní důchody jsou přiměřené a stačí na základní potřeby důchodců. Zajímavé je, že největšími pesimisty v otázce pokrytí základních potřeb penzemi jsou příznivci komunistů, kteří jsou v názorech na stejné úrovni s ODS.

Průzkum agentury STEM k výši důchodů.

Česká správa sociálního zabezpečení upravuje výši důchodů každého čtvrt roku. V polovině letošního roku dosáhla průměrná výše starobních penzí 11 050 Kč.  Muži důchodci k 30. červnu pobírali v průměru 12 237 korun, ženy 10 028 korun.

Starobní důchod v České republice pobírá přes 2,35 milionu důchodců. Na jednoho důchodce tak připadají 2,1 poplatníci. Toto číslo je podle ČSSZ v posledních letech stabilní. Přes 26 procent ze starobních důchodů vyplácených od ledna byly předčasné důchody.