Zdeněk Škromach chce důchody zvednout o 500 korun. Ilustrační foto.

Zdeněk Škromach chce důchody zvednout o 500 korun. Ilustrační foto. | foto: David Port

Důchody se příští rok zvýší minimálně o 370 korun

  • 416
Důchodci by si měli od ledna příštího roku polepšit minimálně o 370 korun na měsíc. Průměrná penze by tak vzrostla k 8600 korunám. Konečné slovo při zvýšení důchodů bude mít vláda, která může rozhodnout o větším přilepšení.

V úterý statistici oznámili k růstu cen za červenec poslední chybějící číslo z mozaiky, z níž je možné spočítat zvýšení důchodů stanovené zákonem. Na příští rok tak vychází nárůst penzí zhruba o 4,5 procenta, tedy při letošním průměrném důchodu 8200 korun necelých čtyři sta na měsíc.

Kvůli protahujícím se politickým vyjednáváním o novém kabinetu zatím není jasné, která vláda bude o konečném zvýšení rozhodovat.

Ta nynější chce přilepšit penzistům více. "Důchody by se měly zvýšit v průměru o 500 korun měsíčně," říká ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Státní rozpočet to bude stát až 15 miliard korun korun navíc. Většímu růstu penzí se nebrání ani ODS.

Boj o nejtučnější část rozpočtu
Zvyšování důchodů provází každoročně velký boj, který bude letos tím ostřejší, že zatím není jasné, kdo bude vládnout. Konečné slovo o důchodech musí kabinet říci do konce září.

U ministra financí Bohuslava Sobotky zřejmě Škromachův plán na růst o 500 Kč na odpor nenarazí. I on říká, že valorizace by měla být "o něco vyšší, než je zákonné minimum".

Pro vyšší růst důchodů, než nařizuje zákon je i ODS, ale ve vyjádření je opatrnější. "Je nutné zvyšovat penze více, aby se dostaly nad 42 procent průměrné mzdy. Teď je ale předčasné říci, jestli to půjde už příští rok," říká Petr Nečas, který by v případné vládě ODS převzal křeslo po Škromachovi.

Politici mají při zvyšování důchodů ruku otevřenou i přesto, že rozpočtu na příští rok hrozí schodek až 170 miliard korun.

Penze tvoří největší balík výdajů státní pokladny, který navíc rychle roste. Žádná vláda se ještě neodhodlala ke změnám, které by financím státu ulevily. Letos jde na důchody 264 miliard korun a i minimální růst penzí o 4,5 procenta ze zákona přijde státní pokladnu na dalších více než deset miliard.

Letos bude chybět 10 miliard
Rozhodování vlády je vždy vedeno na jedné straně touhou přilepšit co nejvíce z 2,6 milionu důchodců (zvyšování se týká starobních, vdovských a invalidních penzí), ale na druhé straně je omezeno tím, že státní pokladna není bezedná.

Miliardy na penze se najít musí, o ty důchodci nepřijdou. Ale čím více jich je potřeba, tím více budou chybět jinde nebo se o ně zvýší dluh státu. Rozpočet na příští rok bude o to napjatější, že letos bude podle odhadu úředníků chybět ve státní pokladně na důchody zhruba deset miliard korun.

"Připravujeme varianty řešení," říká na to Sobotka s tím, že možné je i určité krácení v útratách ministrů naplánovaných na letošek.

Důchodců přibývá
Důvodů, proč už teď peníze v kolonce důchody chybějí, je více. První je, že letos odchází do penze více lidí, než se počítalo. Za první půlrok šlo na odpočinek 61 tisíc lidí, loni v tu samou dobu to bylo o jedenáct tisíc lidí méně. Se stoupajícími platy jsou navíc penze čerstvých důchodců vyšší, letos v průměru devět tisíc korun.

Druhý důvod je, že vláda před sebou valí balvan z minulých let. Loni jí už druhý rok po sobě chybělo na konci roku na důchody několik miliard.

Vyřešila to tím, že si je půjčila na pár dní od České pošty. Stát zálohy na první lednové důchody poslal poště se zpožděním až v lednu z letošních peněz. Výsledkem je, že letos budou tyto peníze v rozpočtu opět chybět.