Důkladné oplachování vlasů je základ

Péče o vlasy není v dnešní době jednoduchou záležitostí. Na trhu je nepřeberné množství různých typů vlasové kosmetiky, navíc každý časopis přináší jiné rady, jak správně ošetřovat vlasy. "Vždy záleží na kvalitě vlasů a na aktivitách, které člověk vykonává," vysvětluje Ludmila Štinglová, sedminásobná mistryně v účesové tvorbě a členka mezinárodní organizace kadeřníků.

Začněme od začátku - jak si správně umýt vlasy? Existují nějaká speciální pravidla?

V první řadě musíte znát přesnou kvalitu a zdravotní stav pokožky hlavy. Pokud je velmi citlivá, je dobré mýt hlavu jen jednou týdně, aby se předešlo zbytečnému dráždění. U zdravé pokožky pak už záleží jen na tom, zda se vlasy hodně mastí, či jsou spíše suché. Suché vlasy se nemyjí každý druhý den. Tím se ještě více vysoušejí. U mastných vlasů je to pouze věc osobního pocitu. Je však zapotřebí pamatovat na to, že není nutné mycí proceduru opakovat dvakrát, to znamená nanést na vlasy šampon, spláchnout jej a opět nanést. Nikdy se při mytí nemají používat nehty, ale zásadně polštářky prstů. Také neplatí představa o tom, že silný tlak a dostatečné "drbání" vlasy dobře umyje. To je nesmysl. Není ani vhodné si jít s umytými vlasy lehnout. Přelámou se.

Je nutné použít plnou dlaň šamponu?

Plná dlaň šamponu neznamená kvalitnější umytí. Naprosto stačí množství ve velikosti lískového ořechu. Ale pozor, platí to pro profesionální výrobky, které mají hustou, krémovou konzistenci. Jsou to totiž koncentráty. U levných tekutých, řídkých šamponů s takovým množstvím samozřejmě nevystačíte. Co je však zvlášť důležité, je oplachování. Šampon musí být dokonale spláchnut, to je základ. Poznáte to podle toho, že vlasy drhnou, hvízdají, pokud je protáhnete mezi prsty. Jakmile prokluzují, šampon se nevymyl.

Jak často si mýt vlasy? Vadí každodenní mytí?

Záleží nejen na kvalitě a struktuře vlasů, ale i na aktivitách, které člověk vykonává. Sportovec si zřejmě bude mýt vlasy každý den. Rozhodně nevadí, pokud si hlavu myjete denně. V dnešní době jsou na trhu šetrné přípravky i na denní použití.

Občas má člověk pocit, že to mytí stále není ono. Existuje signál, který prozradí, že jsou vlasy čisté?

Speciální signál neexistuje. Jediné, čím se můžete řídit, je ono zmíněné drhnutí vlasů mezi prsty poté, co je opláchnete. V té chvíli by měly být čisté.

Poté asi nastává čas pro kondicionér. Řada žen jej však vůbec nepoužívá...

Pokud jsou vlasy chemicky ošetřené či nejsou v dobré kondici, je kondicionér velmi žádoucím pomocníkem. Budete-li se totiž snažit je po umytí bez jeho použití rozčesat, vytrháte je a přelámete. Jsou-li vlasy kvalitní, kondicionér není třeba.

V zimě však bude nezbytný. Nebo není nutné měnit zaběhnutý způsob péče?

Jelikož se nosí v zimních měsících čepice, je rozumné se poohlédnout po přípravcích, po nichž vlasy takzvaně nelétají. Ty však lze sehnat opět pouze v kadeřnictvích. Větším nebezpečím je spíše sluníčko v případě zimy na horách. Lyžujete-li bez pokrývky hlavy, zajistěte si krém, který se vtírá do vlasů a před chladem a sluncem je chrání. Jinak žádné zvláštní postupy nejsou nutné. Stačí myslet na to, že není dobré chodit ven s mokrými vlasy, třeba z bazénu.

Lze reklamovat kadeřnické služby?

Jistě, ale musíte vědět, co chcete reklamovat. Vždy je nejlepší se ozvat ihned na místě, protože po týdnu nelze dokázat, jak jste vlasy ošetřovala. To se týká třeba barvení. Pokud jde o střih, je to problematické, neboť špatné ostříhání už kadeřnice těžko opraví. Je lepší tomu předcházet a s kadeřníkem se před stříháním domluvit.

Kadeřnice Ludmila Štinglová

Z čeho je možno vybírat?

Šampony se vyskytují v několika podobách - tekuté, gelové, krémové, ve formě aerosolu či pudrového prášku. Nejpopulárnějším skupenstvím jsou jednoznačně tekuté šampony. Ty se dělí na několik druhů:

ZÁKLADNÍ - patří sem šampony pro normální, suché, mastné a chemicky ošetřené vlasy (barvené, melírované či poškozené trvalou ondulací).
Šampony pro normální vlasy mají velmi dobré čisticí schopnosti, ale minimum kondiciujících přísad, které zlepšují kvalitu vlasu. Jsou vhodné pro dospělé, jejichž vlasy se jen mírně mastí. Jemné, nepoddajné vlasy je obtížně snášejí.

Šampony na mastné vlasy disponují vynikajícími čisticími schopnostmi. Jsou ideální pro dospívající či pro ty, jejichž vlasy jsou extrémně špinavé. Při každodenním používání mohou být vlasy odmaštěny až ke kořínkům.

Šampony na suché vlasy poskytují jemné čištění a velmi dobré zlepšení kvality vlasů. Jsou skvělé pro dospělé osoby, které si potřebují mýt hlavu denně. Redukují statickou elektřinu a zvyšují snadnost úpravy vlasů. Pozor: některé výrobky mohou vést ke schlíplým vlasům.

Šampony na poškozené vlasy se svým složením podobají produktům pro suché vlasy. Navíc však obsahují proteinové hydrolyzáty, které dokážou dočasně opravit povrchové defekty na vlasovém vláknu a vyhladit je. Vlasy jsou jemnější a lesklejší.

DĚTSKÉ - jsou velmi jemné, nedráždivé. Mohou je používat i dospělé osoby, které si myjí hlavu denně.

S KONDICIONÉRY - lze je také uvést jako šampony pro suché a poškozené vlasy. Platí však pro ně, že nemyjí nejlépe, ani výrazně nezlepšují kvalitu vlasu. Tyto šampony by neměly být používány před barvením či trvalou ondulancí.

SE SPECIFICKÝM ÚČINKEM - jde například o přípravky proti lupům či mikroorganismům na pokožce hlavy.

PROFESIONÁLNÍ - jde většinou o koncentráty se speciálním složením. Jsou přesně vyrobeny pro daný typ vlasů, případně pro použití po konkrétním chemickém ošetření.