Dva účty v rodině už nejsou žádnou zvláštností

Druhým nejčastějším způsobem hospodaření domácností je vedení více účtů v rodině. Je to dílem proto, že podle demografických údajů roste počet nesezdaných soužití, které mají trvalejší charakter. Podle studie Sociologického ústavu ČSAV je to kvůli kariéře obou manželů. "Takzvané dvoukariérové manželství funguje jinak než rodiny, kde se kariéře věnuje jeden, což se mimo jiné projevuje v ekonomické rovině rodiny mívají vyšší příjmy, i životním stylu - jiné hospodaření, jiná dělba rolí v rodině," uvádí Hana Maříková v uvedené studii.

V takové rodině je z muže sejmuta odpovědnost za životní úroveň rodiny,a naopak se předpokládá, že žena je spoluodpovědná. Obvykle pak v těchto rodinách fungují nejmémě dva účty - manžel ze svého platí například stálé platby za byt, pojištění či splátky stavebního spoření, manželka běžný provoz domácnosti.

"Ženy se v tomto modelu cítí rovnocenněji, méně finančně závislé, až nezávislé na manželovi, což může vést až k destabilizaci vztahu, protože žena vidí, že by se finančně dokázala bez muže obejít," vysvětluje Hana Maříková.

Ani muži se takovému hospodaření s penězi nebrání. "Máme každý svůj účet a pak jeden společný,na ten každý z nás poukazuje deset tisíc korun měsíčně. Hradíme z něj pravidelné platby za domácnost, mimořádné výdaje, třeba na dovolenou. Částky jsme odhadli podle měsíčních výdajů, většinou na účtu peníze přebývají. Z osobního účtu vybírám, když jedu s kamarády na víkend nebo s nimi jdu na pivo," říká Tomáš Patera, který již několik měsíců společně hospodaří se svou partnerkou.

Pokud každému zbývají na osobní spotřebu stejné peníze, je to v pořádku a není důvod takový systém měnit. Nevýhodou ovšem je,že náklady na provoz účtů se v takovém případě znásobují.

Zatímco roční náklady na provoz jednoho účtu kolísají od 400 do 700 korun v závislosti na zvoleném typu konta, u dvou účtů je potřeba počítat minimálně s dvojnásobkem.

Takový model nakládání s pěnězi se dá uplatnit spíš v domácnostech, které se svými příjmy vycházejí bez problémů, hospodaření je totiž daleko méně pod kontrolou, což většinou znamená, že se utratí více peněz.

Každý za své?
Existují také domácnosti, které se řídí heslem "každý za své". V praxi to může vypadat i tak, že jeden v domácnosti, bývá to obvykle muž, se chová podle teorie - co je tvoje,to je také moje,ale co je moje,na to mi nesahej. To je ale velmi nevýhodné pro ženu, která v provozu domácnosti utopí všechny svoje příjmy a na osobní spotřebu jí nezbývá.

Hovoří o tom Jitka Tichá z Prahy: Model našeho hospodaření je smutný. Měla jsem vyšší mateřskou než manžel plat, a tak mi začal posílat 3000 korun na účet s tím, že co mu bude přebývat, bude šetřit na nákup bytu a zaplatí nájemné, svoji osobní spotřebu a společné obědy či večeře.

Na mě zbývá placení inkasa, dalších výdajů na domácnost včetně oblečení pro všechny v rodině. Když to sečtu, zaplatím měsíčně o mnoho víc než manžel, a abych měla nějaké peníze pro sebe, musím mít vedlejší příjem.

Výhody a nevýhody hospodaření s více účty
+ zachování soukromí výdělečně činných členů domácnosti
- menší kontrola nad hospodařením jednotlivých členů rodiny
- vyšší náklady domácnosti kvůli vedení několika účtů