Na úřady práce se po propuštení obrátilo už téměř 4 500 bývalých vězňů.

Na úřady práce se po propuštení obrátilo už téměř 4 500 bývalých vězňů. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dvě třetiny amnestovaných žádají o podporu v nezaměstnanosti

  • 47
Více než dvě třetiny lidí, kteří opustili díky amnestii vězení, hledají na úřadech práce místo. Stát jim během hledání práce vyplatí na podpoře za každý z prvních dvou měsíců necelých deset milionů korun. Další miliony zaplatí na takzvanou okamžitou pomoc, o kterou požádala většina propuštěných.

Do 17. ledna opustilo věznice 6 344 lidí a podle ministerstva práce a sociálních věcí se už téměř 4 500 z nich zaregistrovalo na úřadech práce. Státní úředníci jim nyní budou pomáhat hledat nové místo a až jedenáct měsíců jim budou vyplácet podporu v nezaměstnanosti.

Její výše se odvíjí podle výše výdělku ve věznici a délka vyplácení podpory se odvíjí od věku amnestovaných (viz tabulka). Pokud by zaevidovaní lidé vydělávali v káznici průměrnou mzdu ve výši 3 238 korun, pak by stát těmto propuštěným vyplácel za každý z prvních dvou měsíců 9,5 milionu korun.

Kolik mohou dostat bývalí vězni na podpoře
Délka podpůrčí dobyVýše podpory v Kč
1. a 2. měsíc (65 % z čisté mzdy)2 105
3. a 4. měsíc (50 % z čisté mzdy)1 619
5. až 11. měsíc* (45 procent z čisté mzdy)1 457
Zdroj: MPSV. Vězeňská služba ČR: Poznámka - pro výpočet je použita průměrná hrubá mzda vězňů za rok 2011, která byla 3 639 Kč, z ní čistá mzda činila 3 238 Kč; * = Lidé do 50 let dostávají podporu 5 měsíců, lidé ve věku 50 až 55 dostávají podporu 8 měsíců, starší dostávají podporu 11 měsíců.

Další peníze státní kasa vyplácí amnestovaným na krytí těch nejzákladnějších okamžitých potřeb. O takzvanou okamžitou dávku v hmotné nouzi, která činí až tisíc korun a bývalí vězni o ni mohou žádat opakovaně až do výše 13 640 Kč ročně, zažádaly podle ministerstva už téměř čtyři tisícovky lidí.

Úřady ale počítají s tím, že počet žadatelů o dávky i podporu v nezaměstnanosti z řad bývalých vězňů může ještě narůstat. "Pokud by o tuto dávku a podporu v nezaměstnanosti požádalo šest tisíc propuštěných, znamenalo by to výdaje 18,6 milionu korun (za měsíc, pozn. red.)," říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.

Stát podle ministryně práce Ludmily Müllerové i takový nápor žádostí zvládne. "Úřady práce jsou na zvýšený zájem připraveny. Mají k dispozici dostatek peněz, aby mohly vyplácet mimořádnou okamžitou pomoc. A posílily také počty pracovníků na přepážkách i bezpečnostní opatření," ujišťuje.

Kam se obracet o pomoc

Na oddělení sociální prevence každého města působí sociální kurátor. Propuštěného vězně může doprovodit na úřady, doporučit mu zaměstnavatele či dát tipy na ubytování.  Propuštění se mohou obracet také na střediska Probační a mediační služby

Pracovníci této služby po vyřízení nutných administrativních kroků odkazují bývalé vězně na partnerské organizace v daném regionu – pobočky České katolické charity, Diakonie ČCE, organizace Podané ruce, Člověk v tísni, RUBIKON Centrum a další.