Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mezi dolarovými milionáři jsou v Česku i zaměstnanci, peníze vráží do půdy

  • 26
Čeští dolaroví milionáři jsou z 90 procent muži. Majetek vydělaly dvě třetiny z nich podnikáním, po 13 procentech investováním a zaměstnáním. Většina z nich je majiteli či jednateli firem. Vyplývá to z průzkumu J&T Banky mezi 160 lidmi, jejichž disponibilní majetek má hodnotu minimálně milion dolarů (24,1 milionu Kč).

V Česku je podle odhadů přes 25 tisíc dolarových milionářů. Prioritou je pro ně stále více bezpečnost investic. Za bezpečnou považuji zemědělskou půdu, v Česku ji preferuje 41 procent respondentů. Trendy ukazují, že kupující neplánují na této půdě hospodařit ani ji nechtějí přeměnit ve stavební parcely. Jejich cílem je propojit pozemky do velkých celků a ty pak výhodně prodat nebo pronajmout.

Rostoucí tendenci mají též investice do začínajících firem, takzvaných start-upů. Stálicí jsou investice do stavebních pozemků a rezidenčních nemovitostí.

Hotovost tvoří jen 16 procent investičního portfolia českých dolarových milionářů. Hlavní složku portfolia začaly tvořit nemovitosti (27 procent), akcie (23 procent) a dluhopisy společně se směnkami (21 procent).

Jsou to optimisté

Již druhým rokem považují čeští dolaroví milionáři současnou ekonomickou situaci více za příležitost než za hrozbu pro své investice. Pozitivní nálada z roku 2014 loni ještě mírně stoupla. Při srovnáni se zbytkem populace se již tradičně ukázalo, že dolaroví milionáři jsou k aktuálnímu vývoji ekonomiky vždy o něco optimističtější.

Z jednotlivých oborů nejvíce věří nanotechnologiím (34 procent), v oblasti vědy i biotechnologiím (30 procent), a také sociálním službám, kterým důvěřují výrazně více než v minulosti. Problematiku stárnoucí populace vnímají jako perspektivní příležitost pro investice. Výrazně méně nyní očekávají růst v energetice.

Hlavní nebezpečí pro své jmění vidí ve špatném fungováni státu v ČR (47 procent) a v EU (45 procent), které vnímají jako mnohem větší hrozbu než třeba nejistotu na trzích (25 procent, zvyšování kontroly státu (16 procent) či zvyšování daní (15 procent).

Dolaroví milionáři bedlivě sledují situaci v zahraničí a neskrývají obavy z jejího vývoje. Za jednoznačnou bezpečnostní hrozbu považuji migraci do Evropy (84 procent). V odpovědích se v tomto ohledu vzácně shodovali s běžnou populaci. Vice než tři čtvrtiny z nich předpokládají, že teroristické útoky v Evropě budou stale častější součásti života Evropanů a přibližně třetina milionářů si myslí, že svět směřuje ke globálnímu konfliktu.

,