Dyba shání zakázky Rothschildu

Bývalý Klausův ministr hospodářství Karel Dyba se opět uchytil u zahraniční investiční banky a tentokrát ulovil smlouvu od britské renomované NM Rothschild. Stane se tak konkurentem svého bývalého kolegy Vladimíra Dlouhého, který má podobnou funkci u americké investiční banky Goldman Sachs.

"K získávání zakázek, jako je třeba poradenství při privatizacích, za něž mají bankéři odměny ve stovkách milionů, jsou totiž potřeba kontakty," přiznává Dyba. "Rothschildové zatím nejeví zájem účastnit se probíhající soutěže na poradce pro prodej Unipetrolu, ale mají určitě zájem o ČEZ."

Dvaašedesátiletý Dyba už jednu podobnou smlouvu měl, když pracoval pro americkou investiční společnost Fleming. Pak ji koupila banka JP Morgan a poptávka po Dybových službách upadla.

Naopak Rothschildové mezitím ukončili svoji aktivitu v pražské poradenské firmě Consilium, což byl jejich společný podnik s ČSOB, a chyběl jim člověk "v terénu".

Dyba je zároveň členem představenstva ve firmě Genesia, která spravuje privátní peníze a patří jeho synovi Jakubovi, bývalému makléři investiční banky Credit Suisse First Boston (v dozorčí radě Genesie dříve působil i mladší syn Václava Klause Jan).

Přestupy českých manažerů
sledujte v rubrice KDO A KAM

Kromě toho Dyba také ještě učí makroekonomii na Vysoké škole ekonomické. Stále však naplňuje svoji pověst "playboye Dyby", jak jej kdysi nazval Tomáš Ježek v knize Budování kapitalismu v Čechách.

Deník Blesk jej totiž zachytil loni na podzim při tanci s takřka nahou tanečnicí během otevírání hotelu Esplanade v Mariánských Lázních.