E.ON a Duke Energy vyloučeny z tendru na Transgas

Meziresortní komise vyloučila německo-americké konsorcium E.ON a Duke Energy z tendru na prodej a.s. Transgas a osmi plynárenských distribučních společností. Definitivní rozhodnutí o vítězi soutěže je však na vládě, která může, ale nemusí doporučení privatizační komise potvrdit. Řekl to jednatel firmy E.ON Bohemia Miroslav Píše s tím, že konsorcium nabídlo za české plynárenství více než 120 miliard Kč.

"Vyhověli jsme všem vládním požadavkům. Nicméně samotnou kupní smlouvu jsme v některých místech komentovali a naznačili potřebu dojednání jistých konkrétních podmínek. Za tento postoj jsme byli formálně vyloučeni z tendru," uvedl Píše.

Podle zdrojů blízkých komisi bylo ze soutěže formálně vyloučeno i konsorcium Ruhrgas/Gaz de France (GdF), které mělo, podobně jako E.ON a Duke Energy, připomínky ke kupní smlouvě. Představitelé Ruhrgas se však odmítli k situaci vyjádřit.

Z uvedeného konsorcia v neděli odstoupil italský Snam.

Posledním kandidátem na koupi tak je německá RWE Gas AG. Tu privatizační komise podle dobře informovaného zdroje zřejmě doporučila jako vítěze výběrového řízení na odkup a.s. Transgas a osmi plynárenských distribučních společnostech. RWE údajně nabídla nejvyšší částku asi 133 miliard korun (4,1 miliardy EUR).

Poslední slovo ve výběru vítězného investora však má vláda, která by měla rozhodnout na svém pondělním zasedání. Za státní podíl v Transgasu a osmi distributorech vláda očekává sumu asi 100 miliard korun.

Zájemci o Transgas se spojují
Minulý týden německý energetický gigant E.ON minulý týden oznámil, že se o Transgas a osm distribučních firem bude ucházet ruku v ruce s americkou firmou Duke Energy. Jiné konsorcium vedené německou Ruhrgas chce zase v případě úspěchu spolupracovat s ruským Gazpromem.

Na podání nabídek mají zájemci o plynárenství čas do 16. prosince. Hned následující den by vláda měla otevřít obálky a rozhodnout o tom, kdo získá strategický balík akcií. Vláda počítá s tím, že jí transakce vynese alespoň sto miliard korun.

Spolupráce E.ON s Američany je prý výsledkem zájmu německé firmy o trh v USA. E.ON totiž chce převzít britskou PowerGen, která ovládá část americké LG&Energy.

Konsorcium německé Ruhrgas AG, francouzské Gaz de France a italské SNAM se chce o svůj případný úspěch podělit s ruským Gazpromem. Pokud prý společnosti v tendru zvítězí, nabídnou Gazpromu rovnocenný podíl.

"Zatím mohu jen říct, že Gazprom pak bude v Transgasu rovnocenným partnerem členů konsorcia," uvedl na úterní tiskové konferenci šéf společnosti Ruhrgas AG Buckhard Bergmann na otázku, zda Gazprom přistoupí do Transgasu jako člen konsorcia.

Pro spolupráci hrají společné zájmy společností v České republice i na Slovensku. Přes obě země totiž teče plyn z Ruska do západní Evropy.

Do užšího výběru zájemců o tuzemské plynárenství meziresortní komise počátkem září vybrala šest subjektů. Kromě výše jmenovaných mezi nimi figuruje také italský Edison Gas, český Gas Invest a německá RWE Gas.

Ta se do soutěže hlásila spolu s krajanskou firmou Wintershall, která ale koncem října prohlásila, že ze soutěže odstupuje. Prý dá raději přednost projektům v jiných zemích.

,