Brno letos vyzkouší změnu při nákupu energie. Chce je pořídit na soukromé burze...

Brno letos vyzkouší změnu při nákupu energie. Chce je pořídit na soukromé burze v Kladně. Ilustrační foto. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Přichází doba rozpadu obrů. RWE a E.ON vytěsňují „špinavé“ zdroje

  • 19
Kdysi mocní němečtí energetičtí giganti E.ON a RWE se rozpadají na menší, „čisté“ a „špinavé“ firmy. Oddělením problematického jádra či uhlí chce vedení ochránit perspektivní oblasti distribuce, prodeje elektřiny a decentralizované energetiky. Štěpení bude mít vliv i na aktivity firem v Česku, zákazníků se však nedotkne.

Nízké ceny energií a politické atmosféra nepřející spalování fosilních paliv a štěpení jádra donutila RWE a E.ON k radikálním krokům. Vytěsněním „staré energetiky“ chtějí oddělit problematické oblasti od perspektivních.

Jako první se ke kroku odhodlal E.ON. Veškeré konvenční elektrárny kromě jaderných přecházejí pod novou společnost Uniper. V ní si mateřská společnost podrží menšinový podíl. V průběhu roku by se s akciemi mělo také začít obchodovat na německé burze.

Pod původním názvem naopak zůstanou nejperspektivnější části firmy. To se týká i většiny aktivit v Česku. Podle šéfa E.ON Czech Holding Michaela Fehna, nebude proto dopad štěpení na Česko nijak fatální. „Do nové společnosti Uniper přejde pouze Teplárna Tábor a dva menší zdroje,“ vysvětlil Fehn. Zbytek společnosti bude nadále působit pod značkou E.ON.

„Mrtvé jméno pro mrtvý byznys“

Uniper měl původně zastřešit i německé jaderné elektrárny, které bude muset E.ON odstavit nejpozději v roce 2022. Podle týdeníku Der Spiegel však mezi německými politiky vyvstaly obavy, zda se koncern nechce vyčleněním jaderek zbavit odpovědnosti ze jejich likvidaci. Podle odhadů ministerstva hospodářství totiž 40 miliard eur nahromaděných během let energetickými koncerny na odstranění následků výroby energie z jádra zdaleka nebude stačit. Ministerstvo počítá, že náklady budou zhruba o 30 miliard vyšší.

E.ON si proto jádro nakonec ponechá. Převede ho do dceřiné společnosti PreussenElektra, nad kterou bude mít stoprocentní kontrolu. Společnost bude v zásadě zodpovědná jen za postupné odstavení a odstranění následků jaderných elektráren.

Zvolený název PreussenElektra není přitom nový a pro odvětví je i symbolický. Společnost s tímto názvem zanikla po více než sedmdesátileté existenci před patnácti lety v sérii megfúzí, jejichž výsledkem byl vznik E.ON ve své dnešní struktuře. „Mrtvé jméno pro byznys, který byl prohlášen za mrtvý,“ glosoval překvapivou volbu názvu deník Handelsblatt.

RWE v Česku přechází pod novou dceru

Zemětřesením v E.ON se inspiroval i RWE, zvolili však opačný postup. Stará energetika zůstane součástí mateřské firmy a do nové entity budou vyčleněny obnovitelné zdroje, sítě a prodej energií. Název nové firmy ještě není znám, do konce roku 2016 však vedení koncernu počítá s jejím vstupem na burzu.

Pod „novou RWE“ přejdou podle mluvčího Martina Chalupského veškeré české aktivity společnosti. „Vznik nové dceřiné společnosti počítá s tím, že pod ní přejde celá skupina RWE v ČR,“ uvedl Chalupský. Na strukturu a počet zaměstnanců RWE Česká republika nebude podle něj mít změna vliv.

Energetičtí analytici považují rozdělení německých energetik za krok správným směrem. Podle Michala Šnobra ze skupiny J&T budou konvenční zdroje ještě dlouho důležitou součástí energetiky, která bude zajišťovat bezpečnost dodávek. Jako taková může být atraktivní pro investory i přesto, že je spojená s mnoha riziky. „Nakonec z toho budou mít akcionáři E.ON i RWE to jen prospěch,“ míní Šnobr.

Podle něj budou muset podobným způsobem rozdělit svou činnost postupem času i další energeticky včetně ČEZ. Stejně to vidí i Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus. „Vidím akci rozdělení E.ON jako pouhý počátek trendu, který budou následovat i jiné evropské elektrárenské společnosti,“ říká Hatlapatka.