E.ON chce kupovat jen elektřinu z uhlí

  • 1
ČEZ se obává, že Němci by si do budoucna chtěli diktovat řízení celé energetické soustavy v zemi. Německý energetický gigant E.ON chce dnes s tuzemskou elektrárenskou společností ČEZ definitivně vyřešit, za jakých podmínek skončí jejich pětiletá smlouva o vývozu české elektřiny do Německa. Kontrakt má pro ČEZ vzhledem k předpokládaným ročním objemům odběru E.ON ve výši kolem 3,5 terrawatthodiny elektřiny celkovou hodnotu kolem 10 miliard korun.

E.ON firmě ČEZ podle zdrojů blízkých společnosti nabízí, že elektřinu kupovat nepřestane, pokud ovšem dostane garanci, že nepochází z jaderných zdrojů, do budoucna pak hlavně z Temelína.

Další variantou je, že E.ON celý kontrakt prodá nějaké jiné obchodní firmě. "Toto jednání s ČEZ je velmi významné. Pokud se nedohodneme na některém z návrhů, jak situaci řešit, tak už zůstává jen možnost, že smlouvu vypovíme," potvrdil jednatel E.ON Bohemia Miroslav Píše.

Vypovězení smlouvy by podle zdrojů blízkých oběma firmám znamenalo, že ČEZ zinkasuje od E.ON penále ve výši 25 procent roční hodnoty předpokládaných nákupů. Letos by šlo zhruba o půl miliardy korun. ČEZ by si však ztrátou smlouvy do budoucna silně ztížil cestu na německý trh.

E.ON začal vozit na základě kontraktu s ČEZ proud do Německa v lednu, po tlaku ekologických iniciativ a politické opozice v Bavorsku kvůli Temelínu však od nákupů upustil.

Dodávky skončily k 1. červenci, podmínky však dosud dojednány nejsou. Německá společnost podle dvou na sobě nezávislých zdrojů blízkých firmě považuje za nejpřijatelnější svůj návrh, že bude od ČEZ elektřinu odebírat dál, ale pokud určí tři certifikované uhelné elektrárny, z nichž proud půjde. To však ČEZ odmítá.

"Znamenalo by to, že někdo jiný než my bude rozhodovat o náběhu našich elektráren, čímž by se zhoršila řiditelnost celé soustavy," reagoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Navíc by šlo podle firmy o precedens do budoucna, protože například Jihomoravská či Jihočeská energetika, jež E.ON majetkově ovládá, pak mohou říci, že "také nechtějí elektřinu z Dukovan".

"Nepřijde za čas E.ON s tím, že nechce brát elektřinu z českých uhelných elektráren, ale jen ze svých v Německu? Kdo by poté vlastně řídil energetickou politiku státu?" otázal se Kříž.

ČEZ zatím nepřistoupil ani na návrh prodeje kontraktu jiné firmě, kterou si vytipoval E.ON. "Chtěli jsme garanci, že náš nový partner bude schopen dodržet závazky z nově uzavřené smlouvy.

Takové garance jsme od nikoho nedostali," uvedl Kříž. E.ON si podle neoficiálních informací vybral obchodní firmu Utility Acts registrovanou ve Švýcarsku. Ta se však ČEZ nelíbí hlavně proto, že má mít personální napojení na jeho vlastní bývalé vedení.