EDF: monopol znamená problémy

Poté, co vláda minulý týden rozhodla o privatizaci elektrárenské firmy ČEZ v jednom balíku se šesti distributory elektřiny, objevily se spekulace, že celý projekt je ušitý na míru francouzské energetické společnosti Electricité de France (EDF). Tato čistě státní firma patří k největším dodavatelům elektřiny v Evropě, je jedním z největších provozovatelů jaderných elektráren, a navíc je to podnik, který vlastní nejen elektrárny, ale i přenosové a rozvodné sítě. "To, že se o nás říká, že jsme favorité privatizace v České republice, není naším přičiněním.

Nemáme žádné lepší znalosti a informace než ostatní," říká ředitel kanceláře EDF u nás a na Slovensku Patrick Luccioni.

Co je tedy podle vás výhodou EDF pro tuzemský trh?

Jsme integrovaná firma a ve všech oblastech jsme lídrem na francouzském trhu. Stejně jako ČEZ vyrábíme elektřinu v tepelných, vodních i jaderných zdrojích a jsme konkurenceschopní.

Říkáte, že jste lídr ve Francii, ale nejde spíše o monopol? Francie přece má právě kvůli pomalé liberalizaci trhu problémy v Evropské unii.

EDF se nerovná Francie a její vláda. Tempo otevírání trhu konkurenci určuje národní regulační komise a já si myslím, že od loňského února se situace vyvíjí rychle. Nyní si mohou vybrat svého dodavatele zákazníci s roční spotřebou od 16 gigawatthodin elektřiny a od ledna příštího roku bude tento práh 9 gigawatthodin ročně. Přitom směrnice Evropské unie takovou míru otevření trhu určuje až na rok 2003. Takže monopol nemáme. Celkem máme ve Francii 30 milionů zákazníků. Zatím jsme z nich ztratili 21 velkých. Ale získali jsme dalších 15 milionů zákazníků v zahraničí.

To dokládá naši konkurenceschopnost. Navíc jsme zjistili, že nemít otevřený trh pro nás znamená více problémů než výhody.

V čem jsou problémy?

Jsou spojeny s vývojem EDF na evropském trhu. Někdy se nám falešně vytýká, že dostatečně neotvíráme svůj trh a přitom chceme investovat do evropských firem. Proto chceme otevřít trh rychle a úplně.

Jak vlastně funguje trh ve Francii? Sice mluvíte o konkurenci, ale mezi kým si vlastně zákazníci mohou vybírat?

My musíme pustit jiné firmy do našich sítí, aby mohly dodat elektřinu zákazníkům ve Francii.

Takže nám konkurují zahraniční společnosti a obchodní firmy.

Takže ve Francii nejsou jiní výrobci?

Existují i malí nezávislí producenti, ale je fakt, že vzhledem k vynikajícímu stavu výrobního parku EDF je pro někoho jiného velice těžké vybavit se tak, aby nám konkuroval. To si myslím, že je podobné jako u vás, kde má obdobné prostředky ČEZ.

EDF je státní firma. Není trochu absurdní, že chcete privatizovat v jiné zemi?

To je vůči nám častá výčitka, ale nelze to takto stavět. Naše firma je řízena kvalitně a na komerční bázi, což nemá nic společného s kvalitou akcionáře. Úspěch EDF dokazuje, že stát jako vlastník není na závadu. Navíc naše společnost EDF International, jejímž prostřednictvím nakupujeme podniky v zahraničí, chce emitovat své akcie na evropských burzách.