Edison našel lék na konkurz

Zdá se, že kalifornská energetická společnost Southern California Edison našla lék na konkurz. Firmě, jejíž dluhy stály na počátku vleklé energetické krize, se totiž podařilo uzavřít předběžnou dohodu s menšími elektrárnami. "Věříme, že předběžná dohoda pomůže vrátit stabilitu do našeho odvětví," prohlásil viceprezident Edisonu Brian Bennett.

Pohledávky velkých výrobců elektřiny vůči distribuční společnosti Southern California Edison (SCE) dosáhly zhruba 1,3 miliardy dolarů. Vysoké zadlužení způsobilo, že elektrárny odmítly dodávat proud do sítě Edisonu, na kterou je napojena většina Kaliforňanů.

Už od začátku roku se tak nejprůmyslovější část Spojených států potýká s nedostatkem proudu a občasným úplným přerušením dodávek. Uzavřená dohoda je považována za klíčový krok k odvrácení konkurzu, kterým dodavatelé SCE hrozí. Na firmu podali také již 33 trestních oznámení.

Problémům není konec
I přes všechny pozitivní zprávy a události trápení obyvatel Kalifornie s elektřinou nekončí. Od června se totiž distribuční společnosti zdražily dodávky proudu řádově o desítky procent.

Co způsobilo energetickou krizi

Poptávka po elektřině se ve třech západních státech USA za poslední desetiletí zvýšila o 12 000 megawattů. Během stejného období však vzniklo pouze 3000 megawattů nových kapacit a rezervní kapacity se tak zmenšily téměř na nulu. Prezident George W. Bush proto volá po stavbě nových, především atomových elektráren.

Distribuční firmy musely platit stále více poplatků svým partnerům, přitom ale kvůli špatnému transformačnímu zákonu nemohly přenést vyšší náklady na provoz přímo na maloodběratele. Zákon totiž domácnosti chrání až do roku 2002.

V případě domácností s velkou spotřebou, může být zdražení až osmdesátiprocentní, což zvedne průměrnou měsíční platbu o 85 dolarů. Průmyslové odběratele čeká růst cen až o 49 procent, zemědělce o pětinu.

Zdražení má pomoci zalepit obří dluhy dosahující až 6 miliard dolarů, které se nahromadily distribučním společnostem. Ty jednak nakupovaly stále dražší elektřinu od výrobců, kvůli nedostatku vyráběné energie však musely pokrývat chybějící megawatthodiny nákladnými investicemi na volném trhu.

Většina domácností i firem si tak bude muset na elektřinu vyčlenit víc peněz než dosud. "Je to asi nejhorší ekonomická kalamita, kterou Kalifornie kdy prožila," míní finanční ředitel hutí Gregg Industries v El Monte David Marshall. Ten například očekává, že hutě budou muset ještě letos zaplatit za energii minimálně o milion dolarů více.

,