Pražská tržnice Sapa. | foto: Filip Horáček, iDNES.cz

Invaze vietnamských firem? Jejich počet kvůli EET vzrostl o dvě třetiny

  • 119
Počet českých firem, které mají vietnamského vlastníka, se od loňského do letošního května zvýšil oproti předchozímu roku o 67 procent. Podnikatelé tak pravděpodobně reagovali na zavedení elektronické evidence tržeb. Podle poradenské společnosti Bisnode se tak v pomyslném žebříčku nejčastějších zahraničních majitelů tuzemských firem meziročně Vietnam posunul z 29. místa na 21.

V květnu 2016 mělo vietnamského vlastníka 584 subjektů, zatímco o rok později se jednalo o 979 firem, což meziročně představuje zvýšení o 395 společností, tj. o 67 procent. Objem vietnamského kapitálu v základním jmění českých firem dosáhl 107,6 milionů korun.

Vietnamci mají kvůli EET dvojjazyčné pokladny. Večerky mohou podražit

„Detailnější analýza ukázala, že 66 procent nově založených firem podniká v oblasti velkoobchodu nebo maloobchodu a podnikatelské subjekty vznikaly hlavně v lednu a únoru letošního roku, tedy těsně před spuštěním druhé fáze EET k 1. březnu 2017, říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Důvodem razantního nárůstu firem s vietnamským vlastníkem je tak podle ní zřejmě právě zavedení elektronické evidence tržeb.

Tuto hypotézu potvrzuje podle Bisnode také fakt, že u 395 nově založených firem její majitel měl v 362 případech živnost se stejným předmětem podnikání a v 17 případech jinou právnickou osobu.

EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Od startu EET do dneška eviduje tržby zhruba 147 000 podnikatelů.

Třetí fáze začne 1. března 2018. Týkat se bude stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí také kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.

Podnikatel Radomil Bábek kritizuje EET:

28. února 2017