Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Nejistota do poslední chvíle. Část obchodů nevěděla, zda se jich týká EET

  • 375
Ve středu začíná druhá vlna elektronické evidence tržeb. Řada obchodníků však ještě krátce před startem váhala, zda se jich týká, nebo nikoliv. Dilema zažívali hlavně malí maloobchodníci, kteří prodávají nakoupené zboží za hotové nebo přes platební kartu, ale kromě toho také vyrábějí lahůdky či prodávají vlastnoručně uvázané kytice. A také e-shopy.

Podle Finanční správy se mají podnikatelé řídit jednoduchým pravidlem o doplňkové činnosti: u koho v uplynulém roce tvořily tržby z maloobchodu méně než 49 procent a maximálně 175 tisíc korun, zatím evidovat nemusí. Ostatní ano. Výjimkou je pochopitelně podnikání v gastronomii a ubytování, které spadly už do první vlny.

Ve velké nejistotě, zda evidovat tržby, nebo ne, zůstávaly až do minulého týdne rovněž e-shopy. Problém měly s dobírkou. Podle finanční správy účtenky evidovat nemusí ty elektronické obchody, které využívají dopravce, který je prostředníkem mezi obchodníkem a klientem (Pošta, PPL apod.) a dostávají od něj peníze převodem na účet. Podrobně každému oboru podnikání radí správa na stránkách www.etrzby.cz.

Je EET nezbytnost, nebo další byrokracie? Ptejte se podnikatelů v Rozstřelu

Podle původních odhadů se do této vlny EET zapojí čtvrt milionu podnikatelů. Finanční správa započítávala každého, kdo má v živnostenském listu uveden maloobchod nebo velkoobchod. Přihlašovací údaje do systému si dosud na finančním úřadě vyzvedlo sto deset tisíc obchodníků.

„Řadě obchodníků, kteří se prodeji věnují pouze sezonně, se stačí do systému přihlásit později. Těsně předtím, než přijmou první tržbu podléhající evidenci,“ uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

V polovině roku se spustí účtenková loterie

Podobně se do EET nemusí zapojit ani velkoobchodníci a obchodní zástupci, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet, a e-shopy přijímající pouze platby převodem z účtu na účet nebo prostřednictvím dobírky.

Velké řetězce řešily v souvislosti se spuštěním EET potíže s IT systémy, přestože se na změnu připravovaly až rok dopředu. Diskont Lidl v pondělí do EET připojoval své poslední prodejny. Vydání účtenky trvalo řádově deset a víc sekund, nedalo se platit kartami a tvořily se hodinové fronty (více čtěte zde).

V polovině letošního roku čeká zákazníky v souvislosti s EET ještě jedna změna. Spustit se má účtenková loterie. Účtenky s kódem budou zájemci o slosování registrovat na speciální webové stránce. Nicméně v rámci zákaznického komfortu by to za ně mohli i někteří maloobchodníci udělat hned při nákupu. „Možnost automatického přihlašování účtenek z našich obchodů do loterijního systému nyní prověřujeme,“ uvedl mluvčí řetězce Albert Jiří Mareček.

Jako první musela začít evidovat své tržby stravovací a ubytovací zařízení loni v prosinci, zapojilo se jich asi 55 tisíc. Finanční správa na konci ledna uvedla, že vybraný vzorek firem zapojených do EET přiznal za prosinec meziročně dvojnásobné tržby. V březnu, až Český statistický úřad vydá podrobnější čísla, by však mělo být ohledně přínosu EET jasněji.