EET přinese 4 miliardy ročně navíc, řekl Babiš. Systém běží bez problémů

  • 1109
Celkem 116 tisíc podnikatelů maloobchodu a velkoobchodu se zatím zapojilo do systému elektronické evidence tržeb. Není to ani polovina původně odhadovaného počtu. Systém i tak prochází dosud největší zatěžkávací zkouškou. Problémy nastaly jen v ojedinělých případech.

„Vše je v naprostém pořádku. Technicky je systém nadimenzovaný tak, aby vydržel nejen první a druhou vlnu, ale i třetí a čtvrtou,“ řekla redakci před osmou hodinou ranní mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. Od půlnoci narostl počet účtenek zaslaných do systému o více než 1,1 milionu. Přibývat budou během dne rychlejším tempem.

„Nemám žádné zprávy, že by systém nefungoval. Odhady ministerstva financí nyní hovoří o tom, že by ročně mělo získat 4 miliardy korun. A to je ještě konzervativní odhad,“ řekl Andrej Babiš na návštěvě v Harrachově a Rokytnici nad Jizerou.

„Hlavním problémem v první vlně nebyl jednorázový nákup pokladny, ale to, že byli zaměstnanci zvyklí na minimální mzdu a zbytek dostávali načerno. Nyní musí platit odvody a to některým vadí,“ připomněl Babiš.

Někteří lidé na sociálních sítích uváděli, že problémy se zpomalením palubního servisu měl dnes soukromý dopravce RegioJet. „Dnes bez jídla, protože nefunguje EET,“ hlásila na twitteru cestující Andrea. Mluvčí RegioJet Aleš Ondrůj však uvedl, že žádné plošné problémy hlášeny nejsou a že společnost byla k EET připojena již včera.

Spokojenost i skepse

Reakce podnikatelů na novinku se podobně jako v první prosincové vlně dost liší. Zatímco někteří věří, že narovná pokřivené podnikatelské prostředí, kdy někteří těží z výhod šedé ekonomiky, ti z opačného konce mají EET za šikanu.

Systém EET nikdo nepotřebuje, řekl v Rozstřelu odpůrce evidence tržeb

„V mém oboru to vůbec ničemu nepomůže, tedy co se týká fotografických služeb. Naopak, je to pomalá a tichá likvidace drobných a malých živnostníků,“ říká v anketě MF DNES Bohmil Rosenkanz z Mladé Boleslavi, který poskytuje fotografické služby a prodává fototechniku. Pokladnu má už dvacet let, do systému ji připojil minulou sobotu. Stála ho přes sedm tisíc korun. „EET je věc, která ze mě automaticky dělá podvodníka a naprosto mě uráží,“ dodal.

„EET nám nevadí, nepůsobí zatím žádný problém, pouze to bylo více starostí s uvedením do provozu,“ svěřil se jednatel prodejce plynových lahví Proindustry z Nymburska Jan Škaloud. Ani on však nevěří, že EET narovná podnikatelské prostředí. „Jsem přesvědčený, že tomu tak nebude,“ uvedl.

Ve druhé a nejsilnější vlně EET, která se týká většiny podnikatelů maloobchodu a velkoobchodu, se mělo podle prvních odhadů ministerstva financí připojit až 250 tisíc subjektů. Nakonec jich bude mnohem méně. Zatím si autentizační údaje vyzvedlo na 116 tisíc podnikatelů.

Evidovat nově musejí například obchodní řetězce, prodejci elektroniky, oděvů, domácích potřeb, večerky, květinářství, řeznictví a mnoho dalších.

S nižším počtem připojených podnikatelů nepočítali prodejci pokladen. Někteří z nich se zlobí na ministerstvo financí, že své odhady včas nezmírnilo. Dodavatelé tak mohou přijít o část zisků.

Zcela jiný problém v souvislosti s EET vidí občanská společnost Kafira, která umísťuje na pracovní trh nevidomé. Upozornila totiž, že pokladny nejsou technicky uzpůsobené pro lidi se zrakovým hendikepem. Podle zástupce organizace Radima Miklase, která otevřela cestu k podnikání desítkám lidí, nyní hrozí, že o práci přijdou.

„Vůbec si nedokážu představit, jak dále v podnikání pokračovat, aniž bych neporušovala zákon,“ líčí Jitka Michalská, klientka Kafiry, která pět let provozuje rehabilitační masáže v Karviné.

Není řezník jako řezník

Do nové vlny EET podle Finanční správy nespadají například obchodníci, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet. Rovněž existuje řada obchodníků, kteří mají pouze sezonní prodej. Těm stačí se do systému EET přihlásit až ve chvíli, kdy začnou platby přijímat.

Koho se týká druhá vlna EET: jeden řezník vám účtenku dá, druhý nemusí

Evidovat také nemusejí ti, kteří mají prodej jako okrajovou či doplňkovou činnost - tedy pokud tržby za předchozí kalendářní rok jsou za každou jednotlivou provozovnu do 175 tisíc korun a současně tvoří maximálně 49 procent tržeb provozovny. Takový prodej spadá pod EET až s evidováním tržeb z hlavní činnosti podnikatele. Týká se to například veterinářů, kteří v rámci ordinace prodávají například krmivo. Odloženého startu využijí také někteří řezníci, kteří si bourají maso a vyrábějí vlastní uzeniny, popř. další podnikatelé s vysokým podílem ruční výroby.

Finanční správa již dříve deklarovala, že kontroly dodržování EET zahájí okamžitě. „Vzhledem k tomu, že kontrolní nákup v obchodě je mnohonásobně rychlejší než kontrolní nákup v restauraci, půjde o stovky akcí denně, a to napříč celou republikou,“ uvedl v pondělí šéf Finanční správy Martin Janeček.

Podnikatelé promluvili o svých zkušenostech s EET:

, ,