Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Úlitba neziskovkám a spolkům. Obrat do 300 tisíc ročně nebude podléhat EET

  • 75
Ministerstvo financí zvýšilo hranici tržeb, do které nemusí spolky a neziskové organizace evidovat tržby z drobné vedlejší podnikatelské činnosti na 300 000 korun ročně. Dosud to bylo 175 000 korun. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval ministr financí Andrej Babiš.

Neziskové organizace, jako jsou například vesnické spolky, obecně prospěšné společnosti či nadace, by měly evidovat pouze příjmy z vedlejší podnikatelské činnosti, kterou vyvíjí za účelem podpory své hlavní nepodnikatelské činnosti. Pokud ale nepřesáhnou uvedenou hranici, tedy 300 000 korun nebo pět procent celkových příjmů, evidovat nemusí.

Za vedlejší činnost je považován například prodej stánkového občerstvení při venkovském fotbalovém zápase, který pořádá místní spolek. Může jít rovněž o různé plesy nebo místní zábavy, jejich cílem není vytvářet zisk. Příjmy z hlavní činnosti, tedy členské příspěvky, dary nebo výnosy z veřejných sbírek, spolky a nadace podle zákona evidovat nemusí. „Jsem přesvědčen o tom, že tyto spolky nemají evidovat,“ uvedl v úterý ministr.

„Naším cílem je evidovat pouze činnosti, které jsou významné a měly by potenciál konkurovat podnikatelským subjektům,“ uvedl v úterý generální ředitel Finanční správy Martin Janeček. Do limitu jsou přitom podle něj zahrnuty výhradně tržby z podnikatelské činnosti uhrazené v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou nebo jinými obdobnými způsoby. „Tržby hrazené převodem z účtu na účet se do limitu nepočítají,“ dodal.

Z hlediska maloobchodu je upravení metodiky podle obchodního ředitele dodavatele pokladních systémů Bizerba Martina Dvořáka rozhodně přínosné. „Z prvních informací ovšem není patrné, zda dojde k avizovanému narovnání trhu, nebo spíše k pravému opaku,“ uvedl.

Podle zakladatele pokladního systému Septim.cz Zbyňka Švece totiž metodika nevyřešila problém majitelů restaurací a hospod na vesnicích, kde současně působí velký aktivní spolek provozující klubovnu nebo pořádající ročně desítky nejrůznějších akcí. „Takto aktivní spolky pro ně totiž představují zásadní konkurenci a s navýšením limitu se konkurenční problém nevyřešil, ale spíše prohloubil,“ uvedl.

EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Od startu EET do dneška eviduje tržby zhruba 147 000 podnikatelů.