Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Výrobci EET pokladen varují: software všem nainstalovat nestihneme

  • 314
Výrobci EET pokladen varují, že někteří jejich zákazníci budou od 1. prosince porušovat zákon nebo budou muset dočasně zavřít. Nestihnou jim totiž zprovoznit systém EET, protože u sofistikovanějších pokladen na míru si zákazník sám neporadí. Finanční úřad slibuje, že bude sice tolerantní, ale ignorování EET bude pokutovat až půl milionem.

Představa, že si zákazníci stáhnou přes internet do pokladního zařízení upravenou verzi softwaru, není podle výrobců reálná pro každého. „Mluvíme o středních a větších provozech. Pro tyto zákazníky je každá funkce na pokladnách klíčová.

Představa o ‚vzdálené aktualizaci‘ je založena pouze na neznalosti věci,“ říká Tomáš Pačes, spolumajitel Vectron Systems CZ, výrobce pokladních systémů, který spravuje u svých zákazníků 1 400 pokladen.

Ostrý provoz začal v listopadu a teprve tehdy mohli dodavatelé pokladen začít nový systém včetně certifikátu instalovat svým zákazníkům. „21 pracovních dní v listopadu je šibeniční termín.

I přes veškerá předem provedená opatření, personální posily, prodloužení pracovní doby do večerních hodin, víkendů i svátků stále nemůžeme s jistotou říci, že všichni naši klienti budou na konci listopadu připraveni,“ potvrzuje Zbyněk Švec, zakladatel pokladního systému Septim. cz, který má zhruba tisícovku zákazníků a dodává řešení na míru.

„V Německu dostal celý sektor na přechod na podobný fiskální systém dva roky, v Rakousku šlo vše ve dvou fázích a každá trvala rok,“ dodává Pačes.

Odpovědnost nesou podnikatelé

Co budou dělat podnikatelé, kteří nestihnou spustit EET od prosince, je na nich, odpovědnost nesou sami. „Někteří budou zřejmě spoléhat na avizovanou benevolenci ze strany finanční správy, shánět si ‚alibi‘, proč systém nemohli nainstalovat, nebo pátrat po kličkách, jak se EET vyhnout,“ říká Švec.

Zavinění dodavatele pokladny může finanční úřad při kontrole zohlednit nanejvýš ve výši udělené pokuty. Zda dodavatelé budou za škody způsobené nefunkčností systému ručit, záleží na jejich smlouvě s podnikatelem.

Řada podnikatelů však se zprovozněním EET úmyslně otálí - ze strachu. „Zákazníci nám říkají, že se bojí zpětné kontroly ze strany úřadů, i když úřady deklarují, že to dělat nebudou,“ říká Luboš Lukasík, jednatel dodavatele pokladen eKasa patřící operátorovi O2.

Pilotní provoz EET slouží od listopadu k tomu, aby si podnikatelé ověřili funkčnost pokladního zařízení s instalovaným certifikátem a aby se s pokladnou naučili pracovat. Využívá ho zatím 12 tisíc podnikatelů, tedy více než čtvrtina těch, co mají od prosince povinně evidovat.

Bez funkční pokladny raději dočasně zavřít, radí expertka

Celkem má v první fázi zavádění EET začít evidovat asi 40 tisíc podnikatelů z oboru ubytovacích a stravovacích služeb. Přihlašovací (autentizační) údaje do systému už si vyzvedlo 46 tisíc lidí. „Nedokážeme říct, kolik lidí z druhé nebo dalších fází už si údaje také vyzvedlo,“ říká Linda Paterová, mluvčí finanční správy. Podle ní si bude možné údaje vyzvednout i po 1. prosinci, finanční úřad nebude zkoumat, do jaké fáze podnikatel spadá. „To bude předmětem kontrol,“ dodává Paterová.

Pokud někdo nestihne EET pokladnu rozjet, měl by raději dočasně zavřít krám, radí experti. „Neměl by přijímat tržby podléhající evidenci - platby hotově, kartou či stravenkami,“ říká Miroslava Tomášková, daňová poradkyně KODAP. Podle ní při kontrole leží důkazní břemeno na podnikateli. Pokud tržby přijímal i bez EET, hrozí mu pokuta za ztížení, nebo dokonce maření evidence tržeb až do výše půl milionu korun.

Pokuty se přitom netýkají jen těch, kteří musí tržby evidovat. Půlmilionová sankce například hrozí i těm, kteří budou šířit software, který by mohl zajistit obcházení povinností z EET.