Svařák ještě bez EET. Finanční správa ulehčí na Vánoce stánkařům

  • 319
Finanční správa se rozhodla ulehčit stánkařům letošní Vánoce. Oproti dřívějším plánům totiž stánky se svařákem či trdelníkem nebudou muset letos evidovat tržby přes internet. Ministerstvo a finanční správa upřesnily některé nejasnosti kolem evidence tržeb. Přinášíme jejich stručný přehled.

1. Stánky s občerstvením nebo jídlo přes okénko

„Stánky s občerstvením například na adventních trzích či prodej z okna nebudou podléhat fiskalizaci od 1. prosince 2016,“ uvedl šéf finanční správy Martin Janeček.

Důvod: pokud prodej stravy ve stánku neprovází příslušný servis, tedy prostor pro posezení či obsluha, jde o dodání zboží, nikoliv o stravovací službu. Týká se to například také dodání pizzy. Pod EET tak spadnou stánky s občerstvením později, od března 2018.

Kdy začnou evidovat tržby

1. 9. 2016 - Finanční úřady začnou vydávat podnikatelům přihlašovací údaje do systému EET
1. 12. 2016 - Pod EET spadnou ubytovací a stravovací zařízení
1. 3. 2017 - Maloobchod a velkoobchod
1. 3. 2018 – Všichni ostatní kromě řemeslníků a výrobců
1. 6. 2018 – Řemeslníci (spadají sem např. i kadeřnice) a výrobci (včetně farmářských trhů)

Je zřejmé, že jde o předvánoční úlitbu ministerstva podnikatelům a zároveň se šetří síly daňové správy. Ta zřejmě letos nebude mít kapacity na to, aby kontrolovala vánoční trhy, vysvětlovala podnikatelům novou povinnost a udělovala pokuty.

„Tyto služby jsou jasně zařazené do skupiny ‚Stravování v restauracích, u stánku a v mobilních zařízeních‘, která podle zákona o EET podléhá evidenci již v první fázi od 1. 12. 2016,“ upozorňuje Jiří Žežulka, bývalý šéf daňové správy a nyní daňový manažer ze společnosti Apogeo.

Finanční správa to obhajuje tím, že už dnes z občerstvení „s sebou“ odvádějí plátci DPH ze zákona nižší daň (15%) než z občerstvení snědeného v provozovně (21%), protože ve skutečnosti nejde o stravovací službu, ale jen o dodání zboží.

Od prosince se druhá, vyšší sazba z nealko nápojů a pokrmů snižuje na 15 procent. O snížení DPH z piva prý chce Babiš ještě jednat.

2. Farmářské trhy

Pokud farmáři prodávají skutečně vlastní výpěstky a jen nepřeprodávají cizí zboží, budou evidovat až od roku 2018.

3. Kadeřnice, kosmetičky, maséři...

Ti všichni by měli spadnout do evidence od června 2018, ovšem pokud doplňkově neprodávají nějaké výrobky - typicky kadeřnice vlasovou kosmetiku. V tom případě už od března 2017. Teď daňová správa zmírnila, pokud bude prodej výrobků marginální, nemusí tito podnikatelé evidovat už od jara, ale až následující rok.

Nejasnosti však přetrvávají. „Vymezení ‚marginální prodej‘ je podle nás velmi nejednoznačné. Chce to jasná pravidla,“ říká Michal Wantulok z firmy Dotykačka, která vyrábí pokladní systémy.

4. Ojedinělý příjem podnikatele

Pokud podnikatel běžně nepřijímá tržby v hotovosti, jen platby na účet, ale výjimečně prodá například nějaké staré vybavení z obchodu za hotové, evidovat nemusí.

5. Příspěvkové organizace a charity

Jestliže hasiči nebo rybáři čas od času uspořádají ples a něco málo vyberou, evidovat nemusí. Kde bude hranice, určí finanční správa individuálně. Její šéf Janeček naznačil, že by mohlo jít o příjmy menší než pět procent z celkových tržeb.

6. Školní jídelny

Tržby od žáků a zaměstnanců školy se neevidují. Jídelny, kde se může stravovat i veřejnost, evidují, jen pokud jsou komerční, a ne příspěvková organizace.