Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Místo živnosti s. r. o. či úbytek provozoven. Podnikatelé reagují na EET

  • 816
Už přes dva týdny musejí obchodníci hlásit své tržby on-line. Teď se ukazuje, že řada podnikatelů raději zavřela krám. Jiní se rozhodli převést živnost na s. r. o. Jak zjistili regionální zpravodajové MF DNES, nejde o hromadný jev napříč republikou, týká se jen některých regionů. Celostátní statistiky nejsou zatím k dispozici.

Například Jarmila Smerekovská ze živnostenského odboru v Tachově říká, že v únoru rušili úředníci 54 provozoven, což je minimálně o třicet víc než před rokem. Úředníci si navíc museli vyslechnout nadávání některých lidí kvůli zavádění elektronické evidence tržeb.

„Byli to většinou malí živnostníci, kteří například uzavřeli konzum v malé obci, kde prodávali třeba pivo a další věci. Důvodem bylo to, že se s EET nechtěli seznamovat a nechtěli kupovat pokladnu. Je mezi nimi dost starších lidí. Hodně přišlo Vietnamců, kteří například prodávali alkohol či jiné zboží,“ uvedla Smerekovská.

Mnohde lidé rušili či přerušovali živnosti, protože je už delší dobu neprovozují. „Rušili živnostenská oprávnění z důvodu preventivního, protože se obávali možných kontrol z finančního úřadu, přestože prakticky nevyvíjeli činnost. Nemáme informace, že by rušili živnosti kvůli EET,“ říká místostarosta Chebu Pavel Hojda.

„Z těch, co končí se živností, mám pocit, že jde především o lidi, kteří byli před důchodem nebo živnost pro ně nepředstavovala hlavní činnost. Mnohem více lidí si nyní ohlašuje živnosti, než končí,“ říká vedoucí živnostenského úřadu v Chrudimi Petr Votruba.

Jinde se dokonce počty živnostníků zvyšují. „Zavedení EET na počty živnostníků na Blanensku vliv podle našich zjištění nemá, počty podnikatelů nám neustále rostou. Navíc pokud někteří ukončují živnost, zavedení EET je pouze jedním z důvodů,“ uvedl Petr Nečas ze živnostenského úřadu v Blansku.

S přechodem na s.r.o. se přeruší historie tržeb

To, že EET obvykle není hlavním důvodem pro zrušení provozovny, tvrdí i šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. „Může to být psychologická příčina, kdy provozovatel, kterému se dlouhodobě nedaří, již nemá chuť investovat do něčeho nového, a proto končí. Pravděpodobně by ale skončil i tak,“ říká Havlíček.

Celá řada obchodů nebo hospod má podle něj dlouhodobě problémy, protože se vylidňuje venkov a zákazníky odebírají hypermarkety. Navíc třeba stravovací služby jsou podnikání s vysokou fluktuací. „Desetina podnikatelů ročně v tomto oboru zanikne a přibližně stejné číslo zase vznikne. Jenom v případě hospod tak každý měsíc ubylo a zase naopak přibylo okolo tří set provozoven,“ říká Havlíček.

Objevuje se ale i jiný trend. Živnostenské úřady v několika krajích zaznamenaly zvýšený počet žádostí o změnu z podnikání fyzické osoby na právnickou. „Otázka je, proč se tak děje, protože podnikat jako právnická osoba je administrativně náročnější,“ říká šéf přerovského živnostenského úřadu Petr Věrný.

Podle názoru Vladimíra Šefla z Komory daňových poradců může být jednou z motivací přechodu na s.r.o. snaha přerušit historii tržeb. Výrazný skok v tržbách by mohl být nápadný finanční kontrole. „Pokud v minulosti krátili tržby, tak je to logické. Pod novým subjektem zahájí novou řadu vykazování tržeb,“ popisuje Šefl.

„Představa, že OSVČ je bůhvíjak výhodný režim, je mylná. Z pohledu rizik je výhodnější vlastnit společnost než ručit celým svým majetkem jako OSVČ, a chci-li optimalizovat, pak je to opět ve společnosti jednodušší,“ dodává Havlíček.