Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Novým Suezským kanálem propluly první lodě. Egypt čeká na miliardy

  10:30
Egypt s velkou pompou otevřel novou větev Suezského průplavu mezi Středozemním a Rudým mořem. Tamní vláda si od rozšíření stávajícího kanálu slibuje až 13 miliard ročně navíc. Vývoj růstu celosvětové ekonomiky těmto číslům ale nenahrává.

Přehlídkou vojenského letectva začalo ve čtvrtek v Egyptě slavnostní otevření nové větve Suezského průplavu, kterou Egypťané vybudovali za jediný rok. Přehlídky se ve vojenské maršálské uniformě zúčastnil prezident Abdal Fattáh Sísí, přítomni byli také pozvaní politici, mezi nimi francouzský prezident François Hollande. Ve svém projevu se Sísí věnoval také aktuálnímu dění a prohlásil, že jeho země porazí terorismus. Po jeho proslovu již novou větví průplavu propluly první nákladní lodě.

Prezident Sísí ve své řeči ocenil „obrovské úsilí“, které muselo být při výstavbě nové větve průplavu vynaloženo.

Druhá větev průplavu mezi Středozemním a Rudým mořem umožní provoz v obou směrech zároveň a zkrátí cestu průplavem na zhruba polovinu.

Projekt hraje ústřední roli v plánech Sísího na oživení egyptské ekonomiky. Příjmy z provozování této nejrychlejší dopravní spojnice mezi Evropou a Asií by se podle oficiálních čísel měly zvýšit na nejméně dvojnásobek. Podle některých analytiků by ale projekt, jehož cena se odhaduje na více než osm miliard dolarů (200 miliard korun), nemusel splnit očekávání vzhledem ke skomírajícímu světovému obchodu.

Velká očekávání vzbuzují pochybnosti

Současná vláda očekává, že by nově vybudovaná větev mohla tamní ekonomice ročně přinést až 13 miliard dolarů. Počet proplouvajících lodí za den stoupne ze 49 na 97. Aby projekt dostál velkých očekávání, světová ekonomika musí růst tempem devíti procent, a to až do roku 2023. Nyní je zhruba na třech procentech.

Výnosovosti projektu by také mohlo uškodit rozšíření Panamského kanálu, ke kterému dojde příští rok. Egyptská ekonomika rostla od července 2014 do letošního března tempem čtyř procent, uvedla investiční banka Pharos Holding, přičemž poznamenala, že za růstem stály převážně investice do rozšíření kanálu.

Další pochybnosti vzbuzuje skutečnost, že ani po rozšíření nebudou kanál moci používat větší plavidla než tomu bylo doposud. Oproti roku 2008 kanálem navíc promlouvá o 20 procent méně trajektů. Vláda by v případě, že by provoz na kanálu rapidně stoupl, musela do infrastruktury investovat další prostředky.

Simon Kitchen z investiční banky EFG-Hermes pro agenturu Bloomberg poznamenal, že egyptská vláda bude muset lodím a přepravním společnostem udat důvod, proč by měly kanál více využívat. Měla by postavit dodatečně postavit továrny a další zařízení. Strategie „postavte to a oni přijdou“ podle Kitchena nestačí.

Na rozšíření kanálu dohlížela egyptská armáda a podílelo se na něm 400 soukromých firem. Celkem 25 000 pracovníků stavbu realizovalo za jeden kalendářní rok. Původně se přitom předpokládalo, že rozšíření námořní tepny potrvá tři roky.

Kromě vybudování nového 35kilometrového kanálu byl o 37 kilometrů rozšířen a částečně prohlouben původní průplav. Doba průplavu kanálem se tak sníží z 18 hodin na 11.

Pompézní ceremonie

Přehlídka k otevření nové větve kanálu byla po všech směrech pompézní. Sísí a jeho hosté pluli na jachtě kanálem, jehož břehy zdobily egyptské vlajky. Lidé z břehů mávali, ženy tančily v tradičních krojích.

Nad loděmi doprovázejícími jachtu Al-Mahrúsa, která přepravovala francouzskou císařovnu Evženii při slavnostním otevření nově postaveného kanálu v roce 1869, přelétávala vojenská letadla. Byly mezi nimi i francouzské stíhačky Rafale, které Egypt nedávno koupil, a také osm strojů F-16 nakoupených v USA. Sto padesát let stará Al-Mahrúsa je nyní prezidentská jachta a jako první vplula do Suezského kanálu roku 1869 a teď znovu jako první plavidlo proplula novou větví.

Mezi Sísího hosty byly také premiéři vlád Ruska a Řecka Dmitrij Medveděv a Alexis Tsipras, dále bahrajnský král šajch Sallmán bin Hamad bin Ísá Chalífa a kuvajtský emír šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah. Ceremonie se dokonce zúčastnil zástupce severokorejského lídra Kim Čong-una Kim Yong Nam.

Rozšířený Suez má negativní dopad na Středomoří

Suezský kanál už ve své původní podobě znamenal ekologickou zátěž pro obě moře a přidaná trasa tento problém ještě prohloubí. Kanál nemá žádná zdymadla ani bariéry. Hladina Rudého moře je o něco výš než hladina Středozemního moře, takže rudomořská voda proudí Suezem směrem do Středozemního moře a unáší s sebou rudomořské organismy.

Ve Středozemním moři nyní žije 447 druhů živočichů, které se původně vyskytovaly jenom v Rudém moři. Ty dříve zadržovala slaná jezera, která ale kvůli postupnému rozšiřování kanálu ztratila svou původní slanost a přestala mít filtrační funkci.

Někteří „přesídlenci“ jsou nevítaní, například medúzy, které se ve Středozemním moři rozmohly v nebývalém množství. V moři se také rozšířili jedovatí čtverzubci, kvůli kterým skončili někteří lidé v nemocnici. Odhaduje se, že tento dravý druh navíc loni připravil turecké rybáře o úlovky v hodnotě deseti milionů dolarů.

Nežádoucím ekologickým dopadům by se dalo předejít vybudováním zdymadel nebo obnovením solných vodních bariér. Samotní vědci, kteří na poškození biodiverzity ve Středozemním moři upozorňují, se ale schodují na tom, že by takové řešení bylo nákladné.

Politické důvody

Prezident Sísí si kromě ekonomického přínosu od rožšíření kanálu slibuje posílení svého obrazu v Egyptě i ve světě. Sám projekt prezentuje jako „egyptský dárek světu“. V zemi již ale zaznívají hlasy, že vláda měla peníze vynaložit na sociální projekty či jiné investice do infrastruktury.

„Historie ukáže, že Egypt stál tváří v tvář té nejnebezpečnější teroristické ideologii,“ uvedl Sísí ve svém projevu k otevření kanálu. „Bojujeme s nimi a porazíme je,“ dodal ve zjevné narážce na islamisty, kteří stojí za množstvím útoků, ke kterým nyní v zemi dochází.

Po svržení prezidenta Muhammada Mursího do země začaly také přitékat investice z dalších zemí arabského světa. Především potom z emirátů jako Dubaj, Katar nebo Abú Dhabí. Finanční pomoc obnovily i Spojené státy.

Rozšíření suezského průplavu
Autoři: ,

Nejčtenější

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Padl Eurojackpot. Sázející trefil všechna čísla, vyhrál miliardy

V Eurojackopotu padla jedna z nejvyšších výher v historii. V úterním losování sázející uhodl sedm čísel a bohatší bude o v přepočtu téměř tři miliardy korun.

Lidé se v Lidlu poprali kvůli zlevněným slunečníkům, konflikt zklidnila až policie

Potyčkou mezi zákazníky vyvrcholil boj o zlevněné zboží v Lidlu v pražských Štěrboholích na začátku tohoto týdne. Na místo musela dorazit policie, situaci mezitím řešila i ostraha obchodu. Lidl...

Koho zajímá osm centů. Jak moc nová cla poškodí výrobu aut v USA

Trumpova nová 25procentní cla na dovoz aut do USA mohou zcela rozvrátit tamní automobilový průmysl a zvýšit ceny prodávaných aut o tisíce dolarů. Jejich součástky totiž od surového kovu až po ten...

Ceny potravin se zbláznily. K bojkotu řetězců se uchýlili i švédští zákazníci

Poté, co v únoru ve Švédsku ceny potravin zlomily rekord za poslední dva roky, se tisíce lidí po celé zemi rozhodly konat. Od minulého pondělí zákazníci na sedm dní bojkotovali největší supermarkety...

RegioJet v Praze nasadil nové vlaky, začala také jezdit linka S61 do Úval

Dopravce RegioJet dnes nasadil sedm nových elektrických vlaků polského výrobce PESA na stávající linku S49 spojující Roztoky u Prahy, Libeň a Hostivař a novou linku S61 z pražského hlavního nádraží...

1. dubna 2025  12:51,  aktualizováno  13:08

Řetězec restaurací Hooters vyhlásil v USA bankrot. Značku zachrání franšízanti

Americký restaurační řetězec Hooters, který celosvětově proslul svými smaženými kuřecími křidélky a atraktivními servírkami v bílých tílkách a oranžových šortkách, vyhlásil na domácím trhu bankrot....

1. dubna 2025  11:53

Jako tři fotbalová hřiště. Skleník na Moravě zásobuje Česko bylinkami

Bazalka, máta nebo koriandr. Bylinky ze skleníku na Znojemsku putují do celého Česka. Jeho linkami projde ročně až šest milionů květináčů. Bylinka vám při správné péči vydrží týdny, i když ji...

1. dubna 2025  11:16

Američané v předvečer nových cel vyčkávají. Utrácení omezili i ti bohatí

Obavy z rostoucích nákladů vedly mnohé americké spotřebitele k tomu, že odložili výdaje, dokud nezjistí, jak přesně se jich nová Trumpova cla dotknou. Domácnosti a podniky se připravují na vlnu...

1. dubna 2025  11:01

Po dálnici z Karlových Varů do Prahy se bude jezdit v roce 2028, tvrdí šéf ŘSD

Dálniční spojení Karlových Varů s hlavním městem začne v celé své délce fungovat na konci roku 2028. V podcastu to uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. V současné...

1. dubna 2025  10:27,  aktualizováno  10:36

Kopaničáři ze Slovenska dobývají svět kosmetiky. Pomocí bylin i vědeckých poznatků

Advertorial

Z touhy po přírodních řešeních se zrodila slovenská rodinná firma Panakeia, která dnes zásobuje desetitisíce zákazníků originální kosmetikou na přírodní bázi. Za úspěchem firmy stojí i práce syna...

1. dubna 2025  10:34

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Od dubna se mění termín výplat penzí, milion důchodců dostane peníze jindy

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) mění od dubna termíny výplaty starobních, invalidních a pozůstalostních penzí dvěma pětinám důchodců a důchodkyň. Týká se to celkem 1,17 milionu lidí....

1. dubna 2025  6:35

Prodloužené volno o Velikonocích láká. Zvedlo poptávku po letenkách

Ačkoli cena letenek během státních svátků vzrůstá, řada Čechů si ji ani přes vyšší cenu nechce odepřít. Letos dokonce zájem o velikonoční lety vzrostl až o třetinu v závislosti na konkrétních datech....

1. dubna 2025

Desetitisícům vlastníků fotovoltaiky hrozí pokuty. Potřebují nový kód

Premium

Desítkám tisíc majitelů malých solárních elektráren v Česku hrozí od začátku prázdnin pokuty za neoprávněné dodávky do sítě. Do konce června musí domácí fotovoltaiky upravit smlouvu se svým...

1. dubna 2025

Los Angeles může přijít o své palmy. Nechtějí je hasiči ani developeři

Štíhlým vysokým palmám, synonymu města Los Angeles a jeho Hollywoodu, hrozí zánik. Někteří je viní z toho, že výrazně přispěly k šíření nedávných ničivých požárů ve městě, podle jiných palmy neplní...

31. března 2025

Vývozu vajec do USA brání hygienické normy. Trus a peří na skořápkách by neprošly

Ceny vajec v USA během posledních týdnů nadále trhají rekordy. Americké ministerstvo zemědělství již dříve požádalo Evropu o pomoc, jenže se momentálně blíží Velikonoce, během nichž je poptávka...

31. března 2025

Ryanair si stěžoval na letištní poplatky. Nejsou diskriminační, zamítl úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl žádost letecké společnosti Ryanair o přezkoumání letištního ceníku Letiště Václava Havla v Praze. Firma si stěžovala na příliš vysoké zvýšení...

31. března 2025  16:52