Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

EK kritizuje 25 zemí včetně ČR kvůli trhu s elektřinou a plynem

  • 4
Evropská komise dnes zahájila právní kroky vůči 25 z 27 států Evropské unie za to, že nenaplňují unijní normy týkající se vnitřního trhu s plynem a elektřinou. Česká republika podle Komise nezavedla adekvátní procedury pro nakládání se stížnostmi zákazníků.

Evropská komise zemím vytýká například nedostatek transparentnosti a přístupu k informacím, nedostatečnému přístupu k přeshraničním sítím s elektřinou a plynem nebo narušování trhu regulovanými cenami za energie.

Mezi pětadvacet kritizovaných států patří i Slovensko, u Řecka, Polska nebo Portugalska se pak spor týká regulovaných cen. České republice EK vytýká, že ještě nezavedla patřičné procedury pro nakládání se stížnostmi zákazníků. To požaduje jedna z evropských norem.

Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Tomáš Bartovský řekl, že po doručení oficiálního stanoviska EK provede ministerstvo analýzu kritizované právní normy a navrhne možnost její nápravy.

To, že by se záležitost nakonec projednávala u Evropského soudního dvora, Bartovský nepředpokládá. Ministerstvo pro místní rozvoj, čelilo za dobu členství České republiky v Evropské unii celkem čtrnácti výtkám ze strany Evropské komise. Kromě jediného řízení se nakonec všechna obešla bez postihu.

Členským státům, které nesjednají nápravu, hrozí žaloba u Evropského soudního dvora, kde by mohly dostat vysokou pokutu. Evropská komise upozorňuje, že jestliže nepřevedou správně dané normy, bude to mít dopad především na spotřebitele. Ti totiž nebudou moci využívat výhod, které plynou z otevřeného energetického trhu Evropské unie.

"V tomto čase ekonomické a hospodářské krize je jednoduše nepřijatelné, aby evropští zákazníci a společnosti nesli břemeno za nesprávně fungující energetický trh," řekl eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs k dnešnímu rozhodnutí komise.

"Komise je odhodlána přistoupit ke všem možným akcím, aby zajistila, že evropští zákazníci mohou mít prospěch z opravdové možnosti výběru, lepších cen a posílené bezpečnosti dodávek, což může zajistit jen otevřený a konkurenceschopný trh," dodal.


,