Lustry a bižuterie nesou miliardy - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lustry a bižuterie nesou miliardy

  0:01
Už třináct let zůstává majitel jabloneckého výrobce lustrů a bižuterie Preciosa Ludvík Karl ve stínu, ze kterého nehodlá vystoupit. Tehdy v podniku, jejž vedl už za minulého režimu, získal i slovo rozhodujícího majitele. Jeho firma na veřejnosti prezentuje jedno číslo - pět tisíc zaměstnanců.

To, že má Preciosa tržby mezi čtyřmi až pěti miliardami korun a zisk těsně pod miliardou, pod podmínkou zachování anonymity říká jeden z Karlových blízkých spolupracovníků. A tak poslední oficiální údaj pochází z roku 1991. Těsně před privatizací firma vydělala čtvrt miliardy.

Karl je s Preciosou vyrábějící jak hotové šperky, tak kameny do bižuterie, lustry a další doplňky z křišťálu spojen již desítky let. "Ve firmě dělá od poloviny sedmdesátých let, před pádem socialismu ji vedl, po privatizaci ovládl a dlouho sám řídil. V poslední době však nechává čím dál víc práce na mladším synovi Ludvíkovi, který vystudoval v USA. On sám se nyní věnuje hlavně své mladé novomanželce," říká jeden z lidí, kteří Karla znají ze světa byznysu.

Podobně skoupá na slovo je i skupina jeho nejbližších kolegů. K nim patří například ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková zasedající v dozorčí radě Preciosy už od roku 1991 nebo předseda představenstva a profesor pražské vysoké školy ekonomické Věnek Šilhán. Všechny přitom spojuje i na české poměry ojedinělá privatizace tehdejšího státního podniku vyrábějícího tradiční český křišťál.

Zaměstnávali vězně
Na Preciosu z osmdesátých let nemají dobré vzpomínky političtí vězni. Ti byli nasazováni do náročné ruční výroby a pracovali často v téměř nelidských podmínkách.

Týdeník Respekt v roce 1992 přinesl svědectví některých vězňů. Jejich příběhy sahají do doby, kdy Karl vedl firmu z pozice generálního ředitele. "Jestli je to ten samý chlap, který to vedl za komunistů, tak má na rukou krev," řekl v roce 1991 Respektu bývalý politický vězeň Ivan Jirous.

A podobně mluvili i další. Vězni byli nasazováni na výrobu v Minkovicích, kde měla Preciosa své provozy. Tam museli pracovat ve čtyřicetistupňových vedrech, s malými příděly jídla a pod pohrůžkou putování do samovazby, nesplní-li normy. I díky této levné pracovní síle tak měla Preciosa vysoké zisky.

Počínaje devadesátými léty samozřejmě výroba založená na práci vězňů skončila, provozy se zmodernizovaly. I tak však jablonecká továrna rozvířila poklidné severočeské vody ojedinělým způsobem privatizace.

Zaměstnanci, kupujte
Preciosa je podle jednoho z autorů české kuponové privatizace Tomáše Ježka jediným podnikem, který se prodával přímo zaměstnancům. Ti tehdy pod taktovkou Ludvíka Karla a Věnka Šilhána založili společnost Princo, která od státu získala 30 procent akcií.

Kdo chtěl získat podíl v podniku, musel složit osmdesát tisíc korun a dohromady se nakonec podle zdroje z firmy dalo z pěti a půl tisíce zaměstnanců 309 lidí. Ludvík Karl dal podle zdroje blízkého vedení podniku nejvíc - jeden milion. Postupně skoupil podíly většiny zaměstnanců.

Nezůstalo však jen u toho. Firmy, které ovládá, odkoupily i podíly dalších akcionářů a dnes skupinu s šestnácti sty zaměstnanci zcela kontroluje firma Preciosa Gulf se sídlem v Dubaji. Kdo ji kromě Karla v současné době vlastní, je záhadou. "Obecně se míní, že podíl má ještě Věnek Šilhán, který prakticky napsal Karlovi privatizační projekt," říká šéf jedné z konkurenčních firem.

Výrazné angažmá Věnka Šilhána, někdejšího poslance Federálního shromáždění za ČSSD, potvrzuje i bývalý ministr privatizace Tomáš Ježek. "Vzpomínám si, že to byl on, kdo projekt prosazoval. Pana Karla si jako partnera z nějakého jednání nevybavuji," vzpomíná Tomáš Ježek.

Prodej zaměstnancům přitom podle něj žádná jiná skupina na ministerstvo nepřinesla. "Pokud vím, tak ta firma je úspěšná, takže to nebyl špatný pokus," míní Ježek.

Slova jednoho z Karlových podřízených o pětimiliardových tržbách a miliardovém zisku považuje za reálná zástupce jedné z konkurenčních firem. "Stačí vyjít z jednoduchého srovnání. Druhá největší firma v oboru, společnost Ornela, zaměstnává 1600 lidí, tržby má v posledních letech kolem 1,3 miliardy a zisky kolem tří set milionů korun. Myslím, že Preciosa by ve všech číslech mohla být trojnásobkem Ornely," říká šéf jedné z českých bižuterních společností.

Velké zisky podle zdrojů z firmy použila Preciosa v posledních letech na modernizaci. "Byla to nutnost, protože ve výrobě lacinější bižuterie na starších strojích jsou levnější Číňané," říká jeden z Karlových spolupracovníků.

Ač je jeden z nejbohatších lidí v zemi, Karl nemá rád rozhazování. "Ještě začátkem devadesátých let, kdy jiní manažeři jezdili v západních autech, on sám si dlouho nechával žigulíka. Náměstci skřípali zuby, protože sami nemohli mít lepší auto než šéf," říká Karlův spolupracovník.

Největší koníček - fotbal
Karl platí za velmi náročného šéfa libereckého fotbalu. Podle sportovních rubrik českých deníků dává do kopané ročně kolem dvaceti milionů korun a po manažerech klubu žádá umístění na předních příčkách ligové tabulky a účast v evropských fotbalových pohárech. Loni byl klub mistrem ligy a rozdávaly se velké prémie.

Letos je situace opačná. "Za poslední tři letošní ligová kola jsme nedostali ani korunu, protože klub vypadl z bojů o poháry," říká jeden z libereckých fotbalistů.

Ludvík Karl se oženil ve svých dvaapadesáti letech podruhé. První manželka mu zemřela před sedmi lety. Starší syn Jiří hrál profesionálně tenis, mladší Ludvík má po otci převzít podnik. "On sám je fandou sportu, i když nijak nesportoval. Je ale vášnivým myslivcem," říká Karlův kolega.

VIZITKA LUDVÍKA KARLA
Kariéra Jablonecké Preciose šéfuje od poloviny 70. let. Od roku 1991 tohoto výrobce bižuterie s více než čtyřmiliardovým obratem přes další firmy také vlastní.
Zájmy Fandí fotbalu. Preciosa více než z poloviny vlastní FC Slovan Liberec, který ročně dotuje nejméně dvaceti miliony korun.
První milion Milion korun dal jako vklad do zaměstnanecké firmy, která začátkem devadesátých let koupila Preciosu. Peníze se mu bohatě vrátily.
Rodina Ludvík Karl se nedávno znovu oženil a podle jeho obchodních partnerů předává ve firmě čím dál víc pravomocí synovi z prvního sňatku.

Majitel jabloneckého podniku na výrobu bižuterie Ludvík Karl si chrání soukromí své i firmy. Jednou z mála příležitostí spatřit jej na veřejnosti jsou fotbalová utkání klubu Slovan Liberec, do něhož ročně investuje 20 milionů korun.

Autoři:
Rozstřel: Mojmír Hampl - include | (1:59) | video: iDNES.tv

Trump zasadil poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Nejčtenější

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom ve středu informoval na své...

USA zvýší cla pro Čínu na 104 procent. Peking avizuje „boj až do konce“

Už ne 54, ale 104 procent. USA zpřísnily cla pro Čínu poté, co se rozhodla postavit čelem hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa a neustoupit obchodnímu tlaku. Peking místo toho již pracuje na...

Rekordní zisk pro nejbohatší. Připsali si tři sta miliard dolarů za jediný den

Nejbohatší lidé světa zaznamenali ve středu rekordní nárůst svého čistého jmění. Podle agentury Bloomberg a jejího žebříčku Bloomberg Billionaires Index si 500 nejbohatších připsalo celkem 304...

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

Trump hrozí Číně cly 50 procent. EU chce prodat energie, vadí mu, že málo nakupuje

Spojené státy uvalí na dovoz z Číny dodatečné clo ve výši 50 procent, pokud Peking nezruší odvetná opatření vůči americkým clům, sdělil americký prezident Donald Trump. USA s Čínou přeruší rozhovory...

Potravinový semafor nebude, Nutri-Score šlo s novou Evropskou komisí k ledu

Systém jednotného a hlavně jednoduchého označování potravin Nutri-Score, které mělo informovat o zdravotních benefitech potravin, šel s novou Evropskou komisí prakticky k ledu. Na začátku března...

14. dubna 2025

Zateplování budov: jede se dál. Nové domy nebudou smět produkovat žádné emise

Premium

Loni v dubnu schválila Rada EU finální znění Směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD). I přes sílící kritiku zelené politiky Evropské komise se nic kolem tohoto nařízení nemění. Ministerstvo...

14. dubna 2025

Další Trumpova otočka. Cla na elektroniku a polovodiče přece jen budou

Chytré telefony, počítače a některé další elektronické výrobky budou v USA podléhat samostatným clům, spolu s polovodiči. Tato cla by mohla být zavedena zhruba za měsíc nebo dva. Současná výjimka z...

13. dubna 2025  19:48,  aktualizováno  22:48

Levnější než konkurence. Na trh v USA vstupuje staronová maloobchodní značka

Ve Spojených státech otvírá své pobočky staronový maloobchodní řetězec. Značka Big Lots slibuje svým zákazníkům ještě nižší ceny než současně nejlevnější diskont v USA. Ještě letos chce zprovoznit...

13. dubna 2025

S bydlením jste nic neudělali, napadaly se navzájem Maláčová a Richterová

Šéfka Sociální demokracie Jana Maláčová a místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová popsaly, jak by jejich strany řešily krizi bydlení. Richterová sociální demokracii vytkla, že pro oblast nic...

13. dubna 2025  14:02

V deštivé Ósace začalo Expo. Indové nestíhali, Lipavský otevřel český pavilon

Na světové výstavě Expo 2025 v japonské Ósace dnes ministr zahraničí Jan Lipavský a generální komisař pro Expo Ondřej Soška otevřeli český národní pavilon. V sobotu slavnostně zahájená výstava dnes...

13. dubna 2025  13:46

Makrela je v ohrožení. Její populaci decimuje nadměrný rybolov v Atlantiku

Nadměrný rybolov severovýchodním Atlantiku způsobil, že populace makrely obecné, jedné z nejoblíbenějších ryb v jídelníčku mnoha domácností, je v ohrožení. Odborníci snížili hodnocení této ryby coby...

13. dubna 2025

Hospodářský úspěch Asie je v ohrožení. Cla mohou ekonomiky poslat ke dnu

Mezi cly nejvíce zasažené státy se řadí hlavně země jihovýchodní Asie závislé na exportu. Hospodářský růst Vietnamu, Kambodži, Thajska, Indonésie či Malajsie z posledních let je nyní v ohrožení.

13. dubna 2025

Ceny vajec se v USA vyšplhaly na další rekord, v Česku zdražují nejvíce z EU

Ceny vajec v USA dosáhly nového rekordu 6,23 dolaru za tucet. Děje se tak i přes pokles velkoobchodních cen a ústup ptačí chřipky na farmách. Zdražování vajec zasáhlo i Evropskou unii. Výrazně...

13. dubna 2025  8:48

Snaha o záchranu ocelárny. Britská vláda přebírá kontrolu nad British Steel

Britský parlament v sobotu na mimořádném zasedání schválil, aby vláda převzala kontrolu nad ocelárnou British Steel vlastněnou čínskou firmou Jingye Group. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

13. dubna 2025  7:38

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přivedl jsem si domů Češku a jsem křesťan, vypráví právník a obuvník z Vietnamu

Premium

Do Českého Těšína přijel dnešní právník a podnikatel Viet Do Pham v šesti letech, aniž by uměl slovo česky. Pokračoval na gymnázium a nakonec vystudoval práva. A protože nechtěl, aby ho manželka...

13. dubna 2025

U Drážďan finišuje výstavba unikátního mostu. Otevřít by se měl příští rok

Čeští mostaři dokončují výstavbu mostu přes údolí Gottleuby u saské Pirny. U extrémně štíhlé nosné konstrukce nejprve nebylo jisté, zda vůbec půjde postavit. Teď ale vše nasvědčuje tomu, že řidiči se...

13. dubna 2025