Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce



Světové firmy mají potíže. Šéfové firem končí - souhrnný text


Ředitelé velkých světových společností, kteří museli odejít

Bernie Ebbers, WorldCom

věk: 60 let
v čele firmy: 17 let
roční plat: 34,5milionu USD
čím se proslavil: z malé bezvýznamné firmičky udělal s pomocí dravé expanze druhého největšího operátora pevných linek v USA

Kenneth Lay, Enron

věk: 60 let
v čele firmy: 18 let
roční plat: 49,8 milionu USD
čím se proslavil: vsadil na nové technologie a z dodavatele energie udělal obchodníka s komoditami, který byl ještě nedávno sedmou největší firmou v USA
Jean-Marie Messier, Vivendi Universal

věk: 43 let
v čele firmy: 5 let
roční plat: 3,2 milionu USD
čím se proslavil: z tradiční vodárenské firmy vytvořil díky spojení s částí kanadského Seagramu světový mediální kolos
Ron Sommer, Deutsche Telekom

věk: 53 let
v čele firmy: 6 let
roční plat: 3,4 milionu USD
čím se proslavil: z bývalého státního monopolu udělal silného a pružného telekomunikačního obra


Manažeři, kteří v poslední době přišli o místo

ČERVENEC 2002
* Ron Sommer (Deutsche Telekom) - doplatil na téměř 90 procentní pokles akcií své společnosti, která v minulých letech nakupovala akcie konkurenčních firem. Nakonec rozhodl tlak německé vlády, která z politických důvodů před volbami kvůli milionům potenciálních voličů - akcionářů Telekomu - Sommera odvolala.

* Jean Marie Messier (Vivendi) - Messier dokázal z vodárenské firmy udělat mediální kolos. Ani on však nezabránil poklesu akcií svého koncernu o více než 75 procent po převzetí kanadského Seagramu v roce 2000. Nakonec doplatil na ztrátu popularity poté, co odvolal oblíbeného šéfa televizní stanice Canal Plus Pierra Lescurea.
ČERVEN 2002
* Paolo Cantarella (Fiat) - stagnace prodeje automobilky a vysoké ztráty přinutily Fiat propouštět tisíce zaměstnanců a vzít si krizový úvěr od bank. Restrukturalizace firmy si podle největších akcionářů společnosti v čele s rodinou Agnelliů vyžádá nové přístupy, a Cantarella proto musel po třech letech funkci opustit.

* Dennis Kozlowski (Tyco) - ikona světového managementu doplatila na pokles akcií firmy, kterou Kozlowski vedl deset let. Jen od začátku roku přitom tržní kapitalizace firmy klesla o 80 miliard dolarů. Hřebíčkem do manažerovy rakve byla aféra s nezaplacením daně po koupi uměleckých předmětů, jež Kozlowski neodvezl ze země, jak daňovým orgánům předstíral, ale propašoval je do svého newyorského bytu.

KVĚTEN 2002
* Rolf Hueppi (Zurich Financial Services) - zhoršení stavu ekonomiky donutilo švýcarskou pojišťovnu vydat varování, že dosáhne horších výsledků, než se čekalo. To ještě Hueppi přežil, dosažení první ztráty v historii Zurich Financial Services již ne.

DUBEN 2002
* Bernie Ebbers (WorldCom) - Ebbers, který stál v pozadí patnáctiletého rozmachu telekomunikačního kolosu, doplatil na propad ceny akcií své společnosti a na skandál okolo příliš výhodné půjčky, kterou si od WorldComu jako jeho šéf vymohl.
ÚNOR 2002
* Manfred Zobl (Swiss Life) - po deseti letech ve funkci musel Zobl rezignovat kvůli nepřekonatelným rozporům se svými manažerskými kolegy ve vedení pojišťovny.
LEDEN 2002
* Kenneth Lay (Enron) - dlouholetý šéf energetického kolosu odstoupil z funkce poté, co Enron koncem loňského roku vyhlásil bankrot. Nemohl se podle svých slov dostatečně soustředit na restrukturalizaci společnosti, protože je jedním z hlavních podezřelých v případu falšování účetnictví ve své firmě. To mělo zlepšit její hospodářské výsledky v ekonomicky těžkých časech, které po období mimořádně rychlého růstu na Enron v posledních letech přišly.
ŘÍJEN 2001
* Peter Bonfield (Britisch Telecommunications) - ve funkci vydržel šest let. Za tu dobu vytáhl akcie společnosti až na 14 liber. Nedokázal však zabránit jejich následnému propadu na 300 pencí za kus, když se začaly ukazovat problémy se splácením obrovských dluhů po mohutných investicích hlavně do nákupů konkurenčních podniků.
* Jacques Nasser (Ford) - po třech letech v ředitelském křesle byl Nasser odvolán a nahrazen jedním z dědiců společnosti Williamem Clayem Fordem III. Rozhodla ztráta automobilky téměř 700 milionů dolarů ve třetím čtvrtletí a příliš velké rozpory mezi oběma muži v tom, jak automobilku z krize dostat.
ZÁŘÍ 2001
* Paul Smits (KPN Telecom) - příliš vysoké zadlužení firmy a propad ceny akcií o 97 procent za necelé dva roky, to byly hlavní důvody odchodu Smitse z funkce, který tak chtěl zvýšit důvěru akcionářů v lepší budoucnost společnosti.

Pramen: Reuters

Dojíždění do Prahy obstarají nové soupravy. Mají dva oddíly první třídy

Směnárenská kalkulačka