Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nejdříve dělníci v plném zápřahu, až poté nižší nezaměstnanost

  • 292
Jak je možné, že tuzemská ekonomika najednou zběsile kvaltuje, ale nezaměstnanost láme rekordy? Vysvětlení je podle oslovených ekonomů jednoduché. Firmy nejdříve naplno využijí stávající pracovníky, kteří měli kvůli dlouhodobému útlumu volnější režim, a teprve potom začnou nabírat nové síly.

Z pohledu analytiků byly i ty nejoptimističtější odhady vývoje ekonomiky na konci loňského roku pesimistické. Česko už si zvyklo přešlapovat v bahně recese, a tak se komentáře nezvyklého kvaltování hemží přívlastky jako "impozantní" či "neuvěřitelné". Trochu neuvěřitelné se proto zdají i čísla k lednové nezaměstnanosti, která naopak děsí počtem 630 tisíc lidí bez práce (více zde).

Ekonomové, oslovení iDNES.cz, v tom nevidí žádný rozpor, podle nich je normální, že se nezaměstnanost začne snižovat se zpožděním k vývoji reálné ekonomiky. V případě Česka by se měly fronty lidí na úřadech práce zkracovat zhruba v polovině letošního roku.

Směny se krátily v automobilkách

Proč však firmy nechtějí nabírat dřív, když se jim začíná dařit? "Firmy často během recese přizpůsobovaly kapacity pracovních sil snižováním úvazků, respektive zkracováním pracovní doby. Nyní při oživení ekonomiky a růstu zakázek budou tedy nejdříve využívat stávající zaměstnance a opět zvyšovat jejich pracovní vytížení. Teprve potom při výhledu trvalejšího zvýšení zakázek začnou nabírat nové zaměstnance," vysvětluje hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek. Viditelnější známky zlepšení odhaduje až na konec roku.

"Růst průmyslu, například výroba aut, umožňuje prodlužovat pracovní dobu," potvrzuje hlavní analytik České spořitelny David Navrátil. Právě v průmyslu a zejména u automobilek bylo v minulosti typické krácení směn kvůli snížení poptávky v Evropské unii. A jedním z hlavních důvodů, proč česká ekonomika na konci loňského roku kvaltovala, byly firemní investice do dopravních prostředků.

Podle Petra Dufka z ČSOB nicméně samotná obnova vozových parků ke zlepšení zaměstnanosti krátkodobě nijak nepomůže. 

Do lednové nezaměstnanosti se promítají problémy některých odvětví, kterým se stále i přes zlepšující se ekonomiku nedaří. "Konkrétně jde o stavebnictví a zemědělství. Stavebnictví zakončilo rok 2013 opět negativně a rozhodně větší počet zaměstnanců zde nebylo potřeba," říká analytik Home Credit Michal Kozub.