Většina z dohodnuté sumy (celkem 750 miliard dolarů) zamíří do rozpočtu Mezinárodního měnového fondu, zbytek půjde na podporu světového obchodu.
"Výsledky summitu vytvoří prostředí, v němž se bude světová ekonomika pohybovat v následujících letech," uvedl český premiér Mirek Topolánek, který byl na schůzce jako představitel předsednické země EU. "Budou takové fiskální stimuly, jaké budou potřeba, aby se udržel pacient, tedy světová ekonomika, naživu, aby se umožnila další léčba," dodal Topolánek.
Za úspěch označil pokrok v regulaci, včasném hlášení rizik, ve změně mezinárodní finanční architektury a transformaci MMF. Hlavy států a vlád se dohodli také na vyčištění od toxických aktiv z bank a na společném postupu. Země odmítly jakékoliv tendence k protekcionismu.
Žádné další fiskální stimuly už dohodnuty nebyly, ačkoliv USA a Británie si to přály. Momentálně už se utratilo za protikrizová opatření dva biliony dolarů. Kalousek řekl, že nevěří, že krize, která vznikla jako kultura života na dluh, je vyléčitelná dalším velikým zadlužováním.
O summitu se hovoří jako o události klíčového významu při řešení finanční krize. Jednou z priorit je uzdravení klíčových finančních institucí a zajištění přístupu k úvěrům. Státníci budou jednat o navýšení rozpočtu Mezinárodního měnového fondu či přísnější regulaci hedgeových fondů a ratingových agentur, jejichž riskantní politika přispěla k rozšíření ekonomické recese.
"Země G20 zatím nejsou schopny se shodnout na dvou velkých tématech. Rozdílné představy mají o systému regulace - zatímco Francie a Německo chtějí nový kontrolní systém, který bude regulovat banky a finanční sektor, další země říkají, že na to stačí MMF, jen když bude mít dost peněz, možnost kontroly a penalizace," říká zpravodajka MF DNES z Bruselu.
O podrobnostech regulace finančních trhů budou státníci jednat v dalších dvou dnech. MMF bude výrazně kapitálově posílen, jen EU a Norsko daly asi 100 miliard eur. Fond bude mimo jiné preventivně ukazovat na rizika, která vznikají na trhu.
Unie nechce jít cestou USA
"Záleží na tom, jak se zachováme, jak nastavíme regulační pravidla, jak pomůžeme bankám, jak zvládneme pomoci rozvojovým ekonomikám v situaci, kdy je opouští zahraniční kapitál, a jak dobře dokážeme reformovat mezinárodní finanční instituce," řekl již včera Obama. - více čtěte Obama: USA udělají všechno pro podporu růstu
Obama chce na summitu především vyslat signál jednoty v boji proti krizi. V pohledu na léčbu následků ekonomické recese se ale některé státy rozcházejí.
Například Francii a Německu se nelíbí myšlenka sladění protikrizových balíčků jednotlivých států. Zatímco USA na svůj státní dluh takový ohled neberou, EU se příliš zadlužovat nechce.
Summit provázejí demonstrace
|
Skupina G20 sdružuje dvacet nejvyspělejších ekonomik světa. Dohromady se podílejí 90 procenty na světovém obchodu a mají dvě třetiny obyvatel celého světa.
Na summit zavítal i známý irský zpěvák, herec a aktivista Bob Geldof. Řekl, že je třeba zvýšit pomoc pro Afriku. Jako hlavní problém zmínil, že na podobných setkáních africké země, z nichž pochází polovina nejchudších obyvatel světa, nemají zastoupení. Na summitu G20 je například jen Jihoafrická republika. Geldof chce, aby Afrika dostala 50 miliard dolarů.