Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ANALÝZA: Ekonomové se loni pletli, globální svět nejede po starých kolejích

  18:46
Na rok 2016 budou ekonomové a analytici vzpomínat jako na 12 měsíců, které je v mnohém zaskočily nepřipravené. Globální obchod loni zpomalil a jednotlivé státy začínají před multilaterálními smlouvami upřednostňovat vlastní ekonomické zájmy. Voliči ve Velké Británii a USA zbořili mýty o tom, co je ve volbách ještě možné, a Čína nadále upevňuje své ekonomické postavení na globální mapě.

(ilustrační foto;) | foto: archiv: Ice Art

Příští americký prezident Donald Trump si dokázal povodit nejen republikánské voliče, ale i trhy. Kurz mexického pesa proti dolaru tancoval podle vývoje preferenčních hlasů excentrického realitního magnáta. Trump totiž již na začátku své kampaně upozornil na to, že jižní soused Spojených států těží ze Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) na úkor USA.

Trump kritizuje zejména odliv pracovních sil a výrobní kapacity amerických firem do rozvojových zemí. Burzy na zvolení Trumpa prezidentem zareagovaly propadem. Nejvíce to odnesl právě mexický akciový index, který spadl o 6 procent, přičemž peso po třech dnech od Trumpova zvolení odepisovalo 13 procent své hodnoty. Obdobně na tom byly i trhy v zemích Latinské Ameriky a jihovýchodní Asie.

Šok trhů ale neměl dlouhé trvání. Většinu investorů, kteří sázeli na vítězství Hillary Clintonové, uklidnil výhled republikány ovládaného Kongresu. Ti stejně jako Trump slibují masivní daňové úlevy, fiskální stimuly a ořezání obchodních regulací. Po více než měsíci od Trumpova zvolení jsou tak americké akcie ve výborné formě. Industriální index Dow Jones si polepšil o 4 procenta, jeho mladší technologický bratr Nasdaq o více než dvojnásobek. Ti, kteří věštili propad USA do recese, se mýlili.

Mezinárodní smlouvy u ledu

Druhým neméně podstatným důsledkem Trumpova efektu je narovnání, případně úplné zrušení obchodních smluv mezi USA a zbytkem světa. Zmíněný dokument NAFTA čeká revize, i když nakonec nebude nejspíš tak drastická, jak to vypadalo před volbami.

Největší políček směrem k mezinárodní obchodní komunitě je ale smetení smlouvy Transpacifického partnerství (TPP) mezi zeměmi Severní Ameriky a Asie. Dlouho vyjednávaná smlouva jde s Trumpem v Bílém domě s největší pravděpodobností k ledu. Obdobný osud nejspíš čeká i Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU.

Namále měla i Komplexní hospodářská a obchodní dohoda mezi starým kontinentem a Kanadou, kterou na poslední chvíli málem zablokovalo belgické Valonsko. Rok 2016 tak byl pro tlusté svazky multilaterálních obchodních pravidel testem, ve kterém prohráli jak firemní lobbisté, tak staré politické elity.

Britské ne pokyvování Bruselu

Nic loni nerozčeřilo konzervativní odhady většiny předních světových ekonomů jako parník jménem brexit. Ihned po oznámení rozhodnutí občanů Spojeného království o opuštění evropského projektu se vzedmula vlna, která poslala hodnotu libry na 31letá minima. Obdobně se propadl i mezinárodní obchod ve sterlingu.

Zdá se ale, že Britové si za svým rozhodnutím stojí. Spotřeba tamních domácností oproti panickým očekáváním stoupla a daří se i většině tamních byznysů. Největší dopad má tak brexit na politickou třídu a úřední aparát v Londýně, který si s kolosálním přepisováním smluv a dohod neví rady. Vláda Theresy Mayové přiznává, že samotný proces vystoupení z EU může trvat mnohem déle než avizované dva roky.

Země také ustupuje z proklamací o nulových finančních odvodech směrem k ostatním daňovým poplatníkům EU a za své berou hesla o ukončení volného pohybu obyvatel mezi Evropou a ostrovním královstvím. To se ve velké míře dotýká i Čechů, kteří za kanálem La Manche pracují.

Všichni globální ostatní

Rok 2016 nebyl ale jen rokem rušení starých pořádků. Čínská ekonomika rostla téměř sedmiprocentním tempem. Tamní jüan se navíc dostal do elitního klubu globálních rezervních měn, což do budoucna ještě více zvýší váhu země středu v globálním obchodu a investicích. Jenom pro představu, Čína se loni na přírůstku globálního obchodu podílela více než 60 procenty.

Pekingu se i přes celosvětové ochlazení podařilo ukrojit kousek z obchodního koláče svých konkurentů. Číně nahrává i zotavení komoditního supercyklu, probyznysová orientace mnoha zemí Latinské Ameriky v čele s Brazílií, jejíž nová vláda chce opět platit za premianta nových trhů. Analytici, kteří Pekingu již několik let věští ekonomický sešup, tak ve svých předpovědích ani v loňském roce neobstáli.

Poslední slovo neřekly ani ropné velmoci v čele s Ruskem, Íránem a Saúdskou Arábií. Černé zlato, jehož hodnota se ještě začátkem roku propadala pod 30 dolarů za barel, začíná opět získávat svoji tržní váhu a plní státní kasy petrostátů.

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Investoři vyhlížejí půlení bitcoinu. Změnu jeho ceny teď odhadují jen stěží

19. dubna 2024  16:26

Investoři do kryptoměn s napětím očekávají sobotní tzv. půlení bitcoinu, takzvaný halving. Při něm...

To si děláte legraci. Mobilní operátor naúčtoval Američanovi tři miliony

19. dubna 2024  13:20

Nemilého překvapení se po návratu do Spojených států dočkat muž z Floridy, který se loni v létě...

Každý je vítěz. Hra pomáhá nakrmit chudé Bangladéšany a baví sociální sítě

19. dubna 2024

Obyvatele Bangladéše trápí vysoké ceny potravin, které si kvůli inflaci nemohou dovolit. Přesto...

Letiště v Česku odbavila o třetinu víc pasažérů. Většinu z nich z Ruzyně

19. dubna 2024  11:13

Letiště v Česku loni odbavila téměř 15 milionů cestujících, meziročně zhruba o 29 procent více, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...