Jednání Národní ekonomické rady vlády

Jednání Národní ekonomické rady vlády | foto: ČTK

Ekonomika chřadne. Stihne vláda nasadit léčbu včas?

Česká ekonomika potřebuje rychlou pomoc, ale vláda má jen omezené nástroje, jak toho dosáhnout. Vyplynulo to ze včera představených návrhů vyvolených ekonomických mozků z národní rady a hospodářských ministrů. Tyto návrhy mají zmírnit dopady krize na Česko.

Většina z nich počítá se změnou zákonů, což je v souvislosti s daněmi nebo odpisy ještě komplikovanější než obvykle. I kdyby existovala shoda mezi vládou a opozicí, mají zákony reálnou šanci vstoupit v platnost spíše až od počátku příštího roku.

A když si člověk uvědomí rychlost postupu krize, kterou ještě před rokem prakticky nikdo v Evropě nepociťoval, vypadá leden 2010 jako sci-fi datum, kdy už může být "po všem".

Rychleji by vláda mohla jednat jen u položek, které nepotřebují posvěcení Sněmovny: tedy u státních výdajů na infrastrukturu. Jenže to je oblast, v níž je hlavně ministr financí Miroslav Kalousek velmi opatrný.

Jak rychle se návrhy NERV dostanou do praxe

SCHVÁLENO

Schváleny dvouleté investiční pobídky pro "chytré firmy", stopnuty pobídky montovnám.

Investoři budou moci získat slevy na dani podle výše investice či vyplácených mezd.

Schválena podpora ve výši 2,8 miliardy korun pro zemědělce přes Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond.

Schváleno posílení základního kapitálu České exportní banky ze dvou na tři miliardy korun. Tím bude moci několikanásobně zvýšit financování pro exportéry.

ZATÍM NEPRAVDĚPODOBNÉ

Snížení DPH - vláda se zatím staví negativně.

Snižování a zjednodušování daní z příjmu - rada a vláda se k němu staví spíše zády, vzhledem k nutnosti změny zákonů a politické neshodě by mohlo platit nejdříve od příštího roku.

Změna penzijního systému s větším důrazem na individuální spoření - v současné politické a ekonomické situaci prakticky nerealizovatelné.

Zrušení parkovacích zón ve městech, kvůli nimž hlásí živnostníci propad tržeb - vše v kompetenci měst, rušení velmi nepravděpodobné.

MOŽNÉ V KRÁTKÉM OBDOBÍ

Snižování ceny práce přes snížení sociálních odvodů - mohlo by platit už od poloviny roku, zákon je předpřipraven a měla by na něm být politická shoda.

Zrychlení odpisů - vyžaduje změnu zákonů, ale mohlo by platit dříve než příští rok.

Podpora provozního financování přes Českomoravskou rozvojovou a záruční banku - mohlo by být zavedeno během týdnů.

Posílení finančního rámce státní vývozní pojišťovny EGAP - týdny.

Urychlení již připravených infrastrukturních projektů - záleží na sehnání peněz, o financování může rozhodnout vláda.

Investice do vědy a dopravy - záleží na volných penězích od vlády.

Využití bruselských peněz - Česko má velké rezervy v jejich čerpání, ale zjednodušení administrativy se příliš nedá očekávat. Ministerstva se snaží nabírat lidi, kteří s nimi mají zkušenosti. Zlepšení by mohlo nastat v horizontu měsíců.

NERV - Národní ekonomická rada vlády
Premiéru Topolánkovi bude deset českých ekonomů radit, jak má Česko válčit s ekonomickou krizí.

Ze zatím zveřejněných návrhů, které se u ekonomů setkaly s příznivým přijetím, jsou údajně nejdále rozpracovány zrychlené odpisy majetku a snížení mzdových nákladů pro firmy přes úlevy v sociálním pojištění. Podle několika členů ekonomické rady, kteří včera vystupovali jen pod podmínkou anonymity, má relativně největší šanci rychle projít právě úprava sociálních odvodů.

"Změna pojistného by měla jít rychleji, protože je předpřipravená a existuje tam i nadějná míra politické shody," říká jeden z ekonomických poradců. V nejlepším případě by prý mohla platit již od poloviny roku.

Problematičtější je to se změnou odpisů. Pokud by se ji podařilo během letoška prosadit, tak by musela pravděpodobně začít platit zpětně, tedy od počátku letošního roku.

Vláda potřebuje opozici k nestandardním krokům

Podle oslovených účetních by to sice neměl být problém, ale jde o nestandardní krok, jenž částečně nabourává předvídatelnost v účtování. "Z hlediska účtování a placení daní to ale možné je," říká Jakub Hrňák ze společnosti Vitogaz ČR.

Vláda sice avizovala, že je připravena i k nestandardním krokům, ale především k nim bude potřebovat podporu opozice. A tu bude shánět velmi těžko a pravděpodobně výměnou za velké ústupky i v jiných oblastech. "Počkáme si na konkrétní návrhy a jejich dopady na zaměstnanost a na určité sociální skupiny. Pak se vyjádříme," uvedl včera pro MF DNES stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka.

Jeho strana přišla s vlastními návrhy na řešení krize, které jsou určeny hlavně na podporu domácí poptávky, tedy většího utrácení lidí. Například snížení nižší sazby DPH z devíti na šest procent. Podle analytiků však návrhy ČSSD nepomáhají k řešení krize, spíše se snaží zmírnit její následky, navíc výměnou za nebezpečné zadlužení státu. "Spíše to považuji za předčasné zahájení volební kampaně," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Vláda tedy bude muset v nejbližších týdnech hledat hlavně nástroje, při jejichž startování se obejde bez opozice. Mezi ně patří například navýšení kapitálu České exportní banky nebo posílení Českomoravské záruční a rozvojové banky tak, aby mohla poskytovat širší záruky podnikům na provozní úvěrování.

Zároveň vláda nerezignovala na lákání zahraničních investorů do Česka, kteří by mohli zvýšit zaměstnanost. Včera posvětila investiční pobídky na další dva roky. Nově však již jen pro "chytré" firmy. Montovny je nedostanou.