Irský premiér Enda Kenny.

Irský premiér Enda Kenny. | foto: AP

Irsko hlásí růst HDP o zázračných 26 procent. Je to bublina, tvrdí experti

  • 27
Tento týden Irsko oznámilo světu, že v loňském roce rostla ekonomika země o 26 procent. Tyto neuvěřitelné údaje vyvolaly dohady. Odborníci poukázali na přesuny aktiv amerických firem do Irska, které ale neměly vliv na nabídku pracovních míst nebo spotřebu.

„Myslím, že je to znak toho, že irská ekonomika pokračuje v růstu,“ řekl Michael Noonan, irský ministr financí ve svém prohlášení. Odborníci nad tvrzením ale kroutí hlavou, podle nich je to nafouklá bublina. Data údajně nemají žádnou skutečnou vypovídající hodnotu.

Znamenalo by to, že bohatá irská ekonomika rostla třikrát rychleji než hospodářství rozvojových zemí, uvádí server Quartz. Jenže malé rozvojové země rostou z malého základu, takže je růst snazší.

„Probíhá tu strašně moc transakcí, kterým nikdo nerozumí,“ řekl pro Bloomberg Jim Power z Irsko-britské hospodářské komory. Ekonomové se dohadují nad skutečnými příčinami zázračného hospodářského růstu. Jedním z důvodů může být irská korporátní daň, ta je totiž jen 12,5 procenta.

Do Irska se tak stěhují sídla velkých amerických firem. Výroba se ale nepřesouvá. Jediná změna je, že společnost už nemusí platit vysoké daně v USA. „Musíme se dívat na zaměstnanost, nezaměstnanost, daňové výnosy, spotřebitelské výdaje,“ dodal Power. Byl tak jedním z mnoha, kteří poukázali na nesmyslnost výsledných čísel Centrálního statistického úřadu Irska.

Ukázkovým příkladem je americká společnost Medtronic, která se spojila s irskou firmou se zdravotnickým zařízením Covidien. Co to pro ekonomiku země znamená? Spojením přesunula firma aktiva v hodnotě jedné miliardy korun do Irska, a to se odrazilo na růstu kapitálových aktiv země. Jenže výroba zůstala v USA. K přesunu došlo jen na papíře. To, co obvykle provází růst HDP, je nárůst nabídky pracovních míst. Ten se ale nekonal. Nezaměstnanost sice opravdu klesla, ale změna nebyla tak markantní jako růst HDP.

Neplacení daní, daňové ráje, špatné účetnictví

Pro firmy je výhodnější přesunout právní sídlo do Irska i z jiných důvodů. Není tajemstvím, že některé firmy platily v Irsku na daních zanedbatelné částky. Evropská komise vyšetřuje například irskou dohodu s Applem, ten platil v zemi pouze dvouprocentní daň (více o kauze čtěte zde).

K tomu se také váže přesun patentů a aktiv duševního vlastnictví, jak uvádí Irish Times. Firmy tak reagují na snahy OECD došlápnout si na neplacení daní. Irsko totiž není tak nápadné jako daňové ráje, kde se často daně neplatí vůbec.

Někteří ekonomové se domnívají, že dalším důvodem může být také roztříštěnost výroby. Mnohé vyspělé země nechávají vyrábět malé komponenty v cizině. Produkce je pak velmi fragmentovaná a národní účetnictví ji nedokáže zachytit. Firmy si nafukují své exporty třeba skrz to, že pošlou nějaké komponenty do ciziny. Tam dojde ke konečné výrobě a zachytí se to v účetnictví jako export, tedy růst ekonomiky. Přitom už čísla nezachytí, že firmy poslaly výrobky zpět (tedy importovaly) k zabalení.

Ekonomové nerozporují, že by Irsko nerostlo a neprosperovalo. Při hodnocení růstu zůstávají ale při zemi. „Pro mě roste Irsko rozumným tempem, ne dramatickým,“ řekl Power závěrem.