Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ekonomika našla dno, ale lidé si na lepší platy počkají

  • 55
Svět a spolu s ním i Česká republika se začínají zvedat z nejhlubší poválečné hospodářské krize. Včera to potvrdila čísla statistiků. Lidé by ovšem mohli zlepšení pocítit nejdříve za několik měsíců – pokud půjde vše dobře.

Oficiální údaj je příznivý: tuzemská ekonomika za červenec až září oproti předchozímu čtvrtletí posílila o 0,8 procenta, což je více, než se čekalo. A protože české hospodářství mírně rostlo i na jaře, země je technicky vzato venku z recese. - čtěte více o posledním vývoji ekonomiky

Lidé bez práce si ještě počkají

Pro lidi, kteří nemají práci nebo dostali ke konci roku výpověď, to však mnoho neznamená.

Aby firmy začaly opět nabírat, popřípadě zvyšovat platy, musí ekonomika podle odhadů analytiků růst zhruba o dvě procenta. Podle výpočtů hlavního ekonoma Patrie Davida Marka se tak stane nejdříve příští rok v létě.

"Firmy musí nejprve na sto procent naplnit své výrobní kapacity a mít vyhlídky dalšího růstu. Teprve pak začnou nabírat," říká Marek.

Odhady, že zlepšení by mohlo přijít v polovině příštího roku, vycházejí z předpokladu, že současný nadějný vývoj hospodářství vydrží. A že se nebudou opakovat takové rány pro světovou ekonomiku, jako byl pád investiční banky Lehman Brothers loni v září.

Zemi přibrzdí automobilový průmysl

Oživení ekonomiky v Česku i v Německu (které je naším největším obchodním partnerem) je zatím nejisté. Navíc bylo podpořeno útratami států. Ty se kvůli tomu obrovsky zadlužovaly a dál už nemohou pokračovat.

"Oživení v příštím roce bude slabé a největší hrozba pro českou ekonomiku je závislost na automobilovém průmyslu," říká šéf analytiků dánské společnosti Danske Bank Lars Christensen.

Mnoho ekonomů upozorňuje, že za větší část včera oznámeného růstu hospodářství můžeme poděkovat německému šrotovnému. Z něj profitovaly Škoda, nošovický Hyundai, kolínská automobilka TPCA a všichni jejich čeští dodavatelé.

Státní podpora na výměnu starých aut za nové ovšem v Německu už skončila a doznívá i v dalších evropských zemích.

V příštím roce se letošní „šrotovací“ výhoda může obrátit proti nám, protože nikdo nebude chtít auta za běžné ceny kupovat. A ekonomika by proto opět mohla propadnout.

Už dnes je jasné, že Česku při cestě z krize moc nepomůže malý domácí trh. Nepomohou ani lidé svými útratami. Bojí se a šetří. Podle včera zveřejněných údajů maloobchodní tržby v září klesaly už dvanáctý měsíc v řadě a meziročně se po očištění sezonních vlivů snížily o šest procent. Oči obchodníků se teď proto s nadějí upírají k Vánocům. - čtěte více o tržbách obchodníků

Nákupy se odkládají. Vánoce budou chudší

Lidé mají obavu z horších časů a mnohdy oprávněně. Propouštění totiž podle ekonomů stále není v Česku konec a nezaměstnanost by se na počátku příštího roku mohla vyšplhat přes deset procent. Ti, kteří peníze mají, zase sázejí na další pokles cen a s většími nákupy otálejí.

Obchodníci s nervozitou vyhlížejí největší sezonní jarmark – vánoční svátky. Výsledky za první poprázdninový měsíc jim však mnoho optimismu nedávají. Září se bere za generálku na předvánoční nákupy, protože patří k silnějším měsícům, kdy se lidé vracejí z dovolených a nakupují také školní potřeby. Zákazníci se však zachovali obezřetně.

"Šedesát procent lidí tvrdí, že letošní Vánoce budou rozhodně jiné. Budou nakupovat spíše praktické věci. Šetřit nebudou jen na pohoštění a dětech," potvrdil mluvčí Albertů Libor Kytýr.

V září lidé utráceli více než loni jen za jídlo. Ostatní sledované položky poklesly, nejvíce tržby za prodej a opravy automobilů. Právě ty jsou zbožím, u nějž potenciální zákazníci očekávají ještě další zlevnění, a nákup tedy odkládají.