Ekonomika zemí eurozóny roste 2x pomaleji než USA

- Hrubý domácí produkt jedenácti zemí Evropské měnové unie se v posledním čtvrtletí loňského roku podle nově upravených údajů meziročně zvýšil o 3,1 procenta, zatímco ve třetím čtvrtletí byl slabší a činil 2,5 procenta. Výsledek za poslední čtvrtletí byl přitom mírně revidován směrem vzhůru, protože podle předcházejících předběžných údajů růst HDP činil 3,0 procenta. Růst ekonomiky v zemích EMU tak v závěru loňského roku nebyl ani poloviční ve srovnání s růstem, kterého dosahovaly Spojené státy.

Ty ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku zaznamenaly růst HDP v přepočtu na celý rok o 7,3 procenta. Nejsilnější růst ekonomiky za téměř 16 let je pouze dokladem toho, že hospodářství USA zatím odolává sérii zvyšování úrokových sazeb, které bylo zaměřeno právě na ochlazení tempa růstu.

Základní úroková sazba amerického Úřadu federálních rezerv (Fed) je v současné době 6,00 procenta, kam byla postupně zvýšena ze 4,75 procenta loni v červnu.

Naopak klíčová refinanční sazba, od níž se odvíjejí náklady úvěrů v celé eurozóně, byla na konci dubna zvýšena na 3,75 procenta, přičemž s dalším zvyšováním se v blízké době podle většiny analytiků zřejmě nepočítá.

Zcela odlišný vývoj lze ale očekávat v USA, kde výrazné zvyšování sazeb v průběhu letošního roku již dříve avizoval předseda FEDu Alan Greenspan.

Právě diametrálně odlišný stav americké a evropské ekonomiky se v poslední době přičítá na vrub trvalého poklesu kursu eura vůči dolaru.

Společná evropská měna se dnes propadla pod další psychologicky důležitou hranici 0,90 USD a na nové minimum klesla také na paritě s japonským jenem, britskou librou, švédskou korunou a švýcarským frankem.