Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vietnamci jdou ze stánků do kamenných obchodů

  1:00
Oblečení, boty a sádroví trpaslíci, plátěný stánek a u něj stojící Vietnamec - to bude v Česku během několika let výjev z minulosti. Čeští Vietnamci se mění. Jejich obchodní společnosti rostou stejně jako jejich děti. Z potomků jsou čím dál častěji vysokoškoláci.

Nguyen Duong - Stěhujeme se do kamenných obchodů, říká dlouholetý předseda Svazu vietnamských podnikatelů v ČR a majitel firmy Scitexim Nguyen Duong. Nová generace Vietnamců s podporou rodičů studuje a o stánky nemá zájem. | foto: Michal SváčekMF DNES

"Stěhujeme se ze stánků do kamenných obchodů, začínáme hodně investovat do výroby," říká dlouholetý předseda Svazu vietnamských podnikatelů v ČR a majitel obchodní firmy Scitexim Nguyen Duong.

Duong je na české poměry úspěšný středně velký podnikatel. Jeho společnost s ročním obratem okolo dvaceti milionů korun živí třináct lidí, z toho je jedenáct Čechů.

"Myslím, že jediný rozdíl mezi námi je, že já jako šéf pracuji víc než moji zaměstnanci," říká s úsměvem. Až mravenčí pracovitost je typická vlastnost jeho krajanů.

Velké stěhování
Nguyen Duong přišel do Prahy v roce 1989 z Vietnamu, kde učil na univerzitě informační technologie, aby si udělal ve svém oboru vědeckou kandidaturu na Univerzitě Karlově.

Po revoluci začal podnikat a s vědeckou dráhou skončil. "Chtěl jsem tady zůstat a uživit se," říká.

Se stánkařením nemá už dávno nic společného. Z Vietnamu a dalších zemí dováží rohože z rýžové slámy a bytové doplňky. Mezi odběratele patří řetězce, jako je Globus, Tesco, Bauhaus či OBI.

A o návratu mezi počítače už neuvažuje. "Rohožky mají smysl. Zaměstnávám tím ve Vietnamu několik tisíc lidí a tím jim pomáhám," vysvětluje.

Mizení stánků z českých měst považuje Duong v posledních dvou letech za masový jev. "Řeknu takové naše heslo poslední doby: Kde vy (Češi) pustíte kamenný obchod, tam vstoupíme my," usmívá se.

Nguyen Duong je přesvědčen, že do deseti let vietnamské stánky z českých ulic zmizí. "Samozřejmě, že tady zůstanou velké tržnice, ale ty jsou všude na světě. Jednotlivé vietnamské stánky skončí," říká.

Jedním z měst, kde již stánky zmizely z ulic, je západočeský Tachov. "Nemáme tady už ani jediný venkovní stánek," říká starosta města Ladislav Macák. Vietnamci si podle něj pronajímají kamenné obchody a koupili si i bývalý obchodní dům Jednota přímo na náměstí.

Podobný trend je i v dalších městech. Například v Mariánských Lázních nedávno Vietnamci koupili za zhruba sedm milionů korun dům s pozemkem. Dům přebudují na bytový a obchodní komplex.

"Byla to nejlepší nabídka," uvedl vedoucí správy majetku Mariánských Lázní Petr Řezník.

Projekt velkého obchodního centra mají i ve Zlíně. Tam chtějí Vietnamci podle předsedy Česko-vietnamské společnosti Marcela Wintra koupit dvě budovy a pozemky za 30 milionů korun a vybudovat v nich obchody, infocentrum či kino.

Důvodem, proč se Vietnamci přesouvají do kamenných obchodů a do jiných oblastí, jako je výroba potravin, je tlak nových zákonů na omezení šedé ekonomiky, ale i dospívání nové generace s dobrým vzděláním.

"Před vstupem Česka do EU, jsme v naší komunitě dělali kampaň, aby si Vietnamci uvědomili, že jejich tržnice se budou muset změnit," říká Duong.

Vietnamce drtí také konkurence hypermarketů, ale paradoxně i rostoucí kupní síla Čechů, kteří si připlatí za kvalitu v dražších obchodech.

"Moje zkušenost je, že jsou Vietnamci k opuštění stánků spíše donuceni, právě tlakem po vstupu země do Unie nebo nadnárodními řetězci," říká Uyen Pham, který vlastní polovinu softwarové společnosti Kite, jejímiž klienty jsou třeba České aerolinie či Škofin.

Vietnamci se v poslední době snaží proniknout i do výroby. Nejvíce továren je podle Duonga v Karlových Varech, kde jeho krajané zpracovávají čaj, vyrábějí porcelán a instantní nudle.

Od nudlí k software
Zajímavé jsou i softwarové firmy vlastněné nebo spoluvlastněné Vietnamci. "Jsou to špičkové společnosti. Samy však o sobě nechtějí mluvit," říká Pavlína Filipová z Mezinárodní organizace pro migraci, která vypracovala studii o postavení Vietnamců na trhu práce v Česku.

"Jsou výjimeční tím, že si dokážou poskytovat služby navzájem a vlastně fungují jako samostatná ekonomická jednotka," upozorňuje.

Mezi největší vietnamské firmy v Česku patří podle Duonga obchodníci, kteří se na podnikání komunity podílejí více než 90 procenty.

Největší je podle svazu pražská společnost Saparia, která ovládá v podstatě čistě vietnamské obchodní centrum Libuš v Praze. V roce 2004 však podle účetních výkazů výnosy této firmy dosáhly jen necelých čtyřiceti milionů korun. MF DNES se ji nepodařilo kontaktovat.

Významná je i společnost Sportisimo, která má jednu z největších sítí prodejen se sportovním oblečením. S tržbami přes 600 milionů korun ročně je to druhý největší prodejce sportovního oblečení v Česku.

Další významnou čistě vietnamskou firmou je obchodník s oblečením, společnost Dalimex. Její spolumajitel Trinh Viet Dung se také stal na začátku března novým předsedou Svazu vietnamských podnikatelů v ČR.

"Oblečení buď sami dovážíme, nebo ho nakupujeme z místních velkoskladů. Nyní zvažujeme projekt vlastní továrny, kde oblečení budeme sami šít," říká Dung.

Oblečení a boty jsou na českém trhu vietnamskou doménou a podle expertních odhadů za jejich prodej asijští obchodníci ve stáncích utrží kolem deseti miliard korun ročně.

Agentura GfK v posledním výzkumu trhu s textilem uvedla, že celkové tržby za oblečení a boty v Česku se pohybují ročně kolem 75 miliard korun, z toho kolem 15 procent se prodá v převážně asijských tržnicích a stáncích.

Lákadlem stánků jsou nízké ceny. Triko za stokorunu a džíny za tři stovky, odpovídají třetině běžné ceny.

"Když někdo vidí prodávat rifle za tři stovky, tak asi každý tuší, že to není možné. Takže já vůbec nelituji, když jsou pak takoví prodejci potrestaní," říká Nguyen Duong.

Problematické je, že se zboží z Asie dováží za absurdně nízké ceny, které jsou podle zástupců českých výrobců nereálné a vedou k daňovým únikům. Na stáncích se objevují i falšované značkové oděvy.

Podle Duonga se svaz snaží bojovat proti falzifikátům, ale někdy je to těžké. "Nejvíce se prodávají v tržnicích u hranic. Němci oblečení bez značky skoro nekoupí," říká.

Další kapitolou je pak "podceňování" zboží na celnicích, kdy se do země dostávají boty či trička řádově za desítky korun.

"I mezi Vietnamci jsou lidé, kteří mají ruce krátké nebo dlouhé, stejně jako u všech ostatních národů. Je to smutný jev, který chceme smazat," říká Duong.

Je však podle něj třeba vidět, že na řadu zboží je při dovozu z Vietnamu do Česka nulové clo a zboží zlevňuje i levná práce ve Vietnamu. "Průměrný plat u nás je zhruba 1200 korun měsíčně," říká.

Na boty z Vietnamu a Číny minulý týden uvalila celá Unie antidumpingové clo kvůli ochraně trhu.

Nový šéf svazu Dung tvrdí, že je boj proti porušování zákonů to hlavní, o co budou vietnamští podnikatelé teď usilovat. "Pro nás je nejdůležitější, abychom fungovali podle evropských pravidel obchodu," tvrdí.

Svaz podnikatelů nabídl Vietnamcům alternativu, a to, aby místo falšování značek budovali svoje vlastní.

Například Dalimex své značky má, ale s jejich podporou nijak nepočítá. "Je to moc drahé," říká Dung.

Marcel Winter z Česko-vietnamské společnosti soudí, že Vietnamci jsou za celní podvody přehnaně osočováni.

Dokladem je podle něj poslední zátah celníků, kteří zabavili ve skladu v Praze falzifikáty bot za sto milionů a zatkli několik lidí, mezi nimi i Vietnamce.

"Proč se nezveřejní, že se zřejmě jedná o výrobky z Číny? Místo toho se uvede, že byl zadržen jeden Vietnamec, který padělky zřejmě koupil pro svůj obchod," míní Winter. "Která celnice pustila na trh falzifikáty a nechala si za ně zaplatit clo?" ptá se Winter.

Vietnamci jsou podle něj komunitou, kde je kriminalita poměrně nízká. Policie žádnou speciální statistiku o Vietnamcích nemá. "Je to nesmírně uzavřená komunita, která mezi sebe jen těžko někoho pouští," říká Tomáš Kamín z Policejní akademie ČR, který se zabývá menšinami.

V Česku mělo podle statistik loni povolení k pobytu přes 36 tisíc Vietnamců, neoficiální odhady hovoří o čtyřiceti tisících. Po Slovácích a Ukrajincích jsou Vietnamci třetí největší cizineckou komunitou.

Absolutní primát však mají v podílu podnikatelů. Dvě třetiny Vietnamců přihlášených v Česku jsou zároveň živnostníky, zaměstnanci jich jsou necelé dvě stovky.

Vietnamci přišli do Česka v 80. letech minulého století v rámci spolupráce socialistických režimů. Další tisíce přišly na začátku 90. let z východního Německa.

Vietnamci jsou známí silnou podporou svých rodin, která funguje i v Česku. Rodiče, kteří stojí deset až dvanáct hodin denně u stánků, platí svým dětem hlavně vzdělání.

"Přijde nová generace Vietnamců, která dokončí vysoké školy, a oni u stánků už nebudou," říká Nguyen Duong.

Šikovné děti
Příliv dalších Vietnamců do Česka, kteří by jejich místa převzali, se podle Duonga zastavil. Současní stánkaři odjedou v důchodovém věku zpátky do Vietnamu.

"Vietnamci z celého světa se na důchod vždy vracejí domů," říká. Tam je podporují jejich děti, které vydělávají venku. Podle údajů vietnamské národní banky posílají z celého světa domů pro své rodinné příslušníky zhruba 1,9 miliardy dolarů za rok.

"Zní to jako fráze, ale většina našich rodičů stojí ve stáncích a obětuje část svého života pro budoucnost svých dětí. A my se pak ze všech sil snažíme uspět," říká dvaadvacetiletý student Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Dung Nguyen Tien.

I jeho rodiče začínali u stánku, jeho otec se však vrátil k původnímu povolání a dnes učí na Západočeské univerzitě. "Neznám ze své generace asi nikoho, kdo by chtěl stát v tržnici. Je v tom hodně potu, a navíc nám rodiče nasměrovali jinou cestu," říká Dung Nguyen Tien. Rodina chce, aby z něj byl vysokoškolský učitel.

Výsledky Vietnamců na školách jsou impozantní. Jejich průměr známek na základních školách se pohybuje kolem 1,3 a na středních 1,7.

Vietnamská žákyně 7. třídy základní školy v Příbrami nedávno vyhrála celostátní literární soutěž, Vietnamci obsadili i přední příčky matematických olympiád. A nejlepšího výsledku v přijímacích testech na Matematicko-fyzikální fakultu UK loni dosáhl opět Vietnamec.

Dojíždění do Prahy obstarají nové soupravy. Mají dva oddíly první třídy

  • Nejčtenější

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost

14. května 2024  14:48

Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti,...

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

Brambory meziročně podražily skoro o polovinu. Klesá zájem o ty ve slupce

15. května 2024

Dozvuky pandemie i mrazy, které poškodily úrodu, mohou za vyšší ceny brambor, se kterými se v...

Přes klimatickou nouzi banky dál financují fosilní projekty, zjistil průzkum

15. května 2024

Od uzavření Pařížské dohody poskytly banky „fosilním hráčům“ v přepočtu téměř 161 bilionů korun....

Burger King chce mít v Česku více provozoven. Letos jich otevře deset

14. května 2024

Expanze amerického řetězce Burger King na českém trhu se přibrzdila v důsledku pandemie. Mezi lety...

PPF vykázala mimořádný zisk. Míří na Západ, z Air Bank chce mít jedničku

14. května 2024  8:32,  aktualizováno  17:11

Skupina PPF má za sebou jeden z nejlepších finančních výsledků ve své historii. Rok 2023 uzavřela s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...