Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

REFORMA VEŘEJNÝCH FINANCÍ

CO NÁS ČEKÁ
Vláda prosadila pilíře své reformy
Poslanci nevyslyšeli Senát, nafta zdraží víc
Poslanci přebili Klausovo veto DPH
SOUHRN AKTUÁLNÍCH ČLÁNKŮ O REFORMĚ

ODBORY SE BOUŘÍ
ZVLÁŠTNÍ PŘÍLOHA

reklama

Podporujete vládní návrh reforem?
Kde byste hledali úspory vy?

DISKUTUJTE ZDE

DŮCHODY Na penzi si počkáte

Penze
Zbývají-li vám do důchodu více než tři roky, budete muset na penzi čekat déle. Po roce 2006 se bude dál prodlužovat věk pro odchod do důchodu: mužům o dva a ženám o čtyři měsíce za každý rok. Plně se to projeví u lidí narozených po roce 1950, kteří budou odcházet do penze v 63 letech. Pro ženy budou dál platit bonusy za vychované děti: za jedno dítě se jim odpustí jeden rok, za dvě děti dva roky, za tři až čtyři děti tři roky a za pět a více dětí čtyři roky. Odpadne navíc možnost odejít do takzvaného dočasně kráceného předčasného důchodu.
Velká penzijní reforma
Vláda připravuje zavedení individuálních fiktivních účtů a systém, kdy důchod více závisí na počtu odpracovaných let a celoživotní mzdě. Teoretický dopad na ročníky 1960 a mladší.

DANĚ Kuřáci zapláčou
Daň z přidané hodnoty
Telefonování, internet, instalatéři, právní služby a desítky dalších položek budou od ledna 2004 zatíženy daní z přidané hodnoty 22 %. Nyní je daň pět procent. Nestlačí-li ceny konkurence, přijde zdražení. Kdo platil měsíčně za telefon 500 korun, od ledna zaplatí 580. Kupon Go za 300 korun může podražit až na 350.
Spotřební daně
Daně za litr nafty stoupnou od ledna 2004 o 1,80, u benzinu o korunu. Pokud nezlevní ropa či dolar a pokud si pumpy nezačnou více konkurovat, pohonné hmoty od ledna zdraží. Krabička cigaret zdraží nejméně o pětikorunu, za čtyři roky bude stát 80 korun. Půllitr lihoviny zdraží až o osm korun.
Daň z příjmu
Zůstanou současné sazby, ale až do roku 2006 zůstanou také dnešní pásma pro daňové sazby a odečitatelné položky (pouze odpočet za dítě má mírně vzrůst). To při růstu mezd znamená větší daňový odvod.
Dědická daň
Stoupne na dvojnásobek, tj. na úroveň daně darovací (od července 2004). Děti a manželé budou nadále od daně osvobozeni.
Daně ze zisku podniků
Klesne do roku 2006 až na 24 procent. Firmám se však omezí některé odpočty, například automobily půjde odepsat jen do výše 1,5 milionu korun.
Daň z převodu nemovitostí
Klesne z pěti na tři procenta od července 2004.
TRH PRÁCE Pojistné vzroste
Pojistné pro podnikatele
Každý podnikatel a živnostník bude odvádět tolik, jako by byl zaměstnán a bral 40 procent průměrné mzdy. Měsíčně zaplatí sociální a zdravotní pojistné asi 3000 korun, ať má zisk nebo ne. Má-li živnostník zisk, základ pro sociální a zdravotní pojištění stoupne z 35 na 50 % zisku. Zavádí se minimální daň - každý podnikatel bude danit příjmy minimálně ve výši poloviny průměrné mzdy, ať má příjmy jakékoli. První minimální daň by živnostníci zaplatili v roce 2005 za rok 2004.
Státní zaměstnanc
Státní zaměstnanci budou rozděleni do 16 tabulkových tříd s minimálním zvýšením mzdových prostředků, což některým profesím sníží mzdu. Ministerstva zruší šest procent míst.
DÁVKY, DOTACE Nemoc podraží
Nemocenská
V prvních třech dnech budou mít lidé nárok na poloviční dávky proti současnosti. Nemocenská v těchto dnech bude odpovídat zhruba čtvrtině hrubého platu. I v dalších dnech bude nemocenská nižší, neboť se bude vyměřovat z 90, a nikoli ze sta procent platu. V příštích dvou letech se navíc nebude zvedat strop pro výši nemocenských dávek.
Stavební spoření
Maximální státní podpora u smluv uzavřených po 1. lednu 2004 klesne z 4500 na 3000 korun. Na maximální finanční částku bude nutné ročně naspořit 20 tisíc korun, tedy o dva tisíce více než dnes. 

JAK SE VÁS DOTKNOU REFORMY?
Ivo Borský podnikatel
Ostrava, 38 let

(-) vyšší odvody na pojistné
(bez ohledu na ztrátu nebo zisk zaplatí živnostník či podnikatel 3000 korun pojistného)
"Už dnes platím víc, ale kdybych byl ve ztrátě, tak nevím, z čeho bych to platil. Bohužel jsem v situaci, kdy to tak jednoduše nemohu zabalit."
(-) Omezený přístup k sociálním dávkám
Pokud by někdy Ivo Borský chtěl žádat o sociální dávky, jako podnikatel bude mít menší šanci. I když budou živnostníci ve ztrátě, při žádosti o sociální dávky se bude napříště předpokládat, že mají příjem aspoň ve výši minimální mzdy.
(-) Zdražení nafty, telefonu
(zvýší se spotřební daň u pohonných hmot a DPH u některých služeb)
"Zvyšování spotřebních daní a DPH je ta nejjednodušší cesta, proti které není obrana. Vážení poslanci a senátoři, začněte laskavě u sebe a snižte si platy. Projevíte tím aspoň vůli něco změnit. A pokud si stále myslíte, že byste v soukromé sféře vydělali více, tak tam jděte."
Jana Brejchová
úřednice
Plzeňsko, 40 let

(+/-) Zdražení cigaret
(spotřební daň u cigaret příští rok zvýší cenu krabičky o pět, možná i o sedm korun, do čtyř let přijde až na 80 korun)
"Po zdražení cigaret určitě zanechám kouření, o což jsem se již několikrát neúspěšně pokoušela."
(-) Důchod
(odchod do důchodu v 63 letech - o čtyři roky později než dnes)
"Představa, že půjdu do důchodu v 63 letech, není příjemná, ale s tím člověk nic nenadělá. Už nyní si platím penzijní připojištění, protože mám obavy, aby stát měl v budoucnosti na vyplácení penze vůbec peníze."
(-) Snížení nemocenské
(v prvních třech dnech klesne nemocenská na 25 procent mzdy)
"Snížení nemocenské v prvních dnech mne moc netíží, protože většinu nachlazení stejně přecházím."

Pavel Šilha
manažer
Praha, 35 let

(+) Stop pro odvody na sociální pojištění
(kdo vydělá víc než pětinásobek průměrné mzdy, tedy přes 80 tisíc měsíčně, odvede pojistné jen z této částky, zbytek už není pojistným nijak zatížen)
"To pásmo bych asi tak dramaticky nepřekročil. Ale tento krok nechápu a nevím, kdo to bude pozitivně přijímat. Nemám problém s tím, že z většího výdělku se odvádí vyšší daně nebo pojistné, to mi připadá v pořádku." I přes nižší odvody má Pavel Šilha díky vyšším výdělkům šanci mít v novém systému větší důchod.
(+) Nižší daň pro firmy
(z 31 postupně na 24 procent)
"Naši akcionáři budou rádi, že ve firmě zůstane víc peněz. Může to znamenat i vyšší výnosy pro stát, protože v Česku je dosti rozšířený zvyk nikdy nepřiznávat zisk, což by se nyní mohlo omezit."
(+/-) Vyšší daň z nemovitosti vyvážená snížením daně z jejího převodu
Daň z převodu nemovitosti je snížena z pěti na tři procenta, což by Šilhovi využili, pokud by prodávali dům.
(-) Zklamání z malého rozsahu reforem
Reforma je zapotřebí. Ale toto mi jako velká reforma nepřipadá.

Martin Mayer
nezaměstnaný
Brno, 21 let

(-) Veřejně prospěšné práce
(lidé pobírající podporu déle než rok, budou muset vykonávat i veřejně-prospěšné práce, jinak jim stát vyplatí méně peněz, možná i pod hranici životního minima)
"Jsem nezaměstnaný půl roku a rozhodně nehodlám být nezaměstnaný celý rok. Takže nepředpokládám, že by se mě veřejně prospěšné práce měly týkat. Kdyby ano, bral bych to určitě jako jistou sociální potupu, nejspíš bych vzal raději jakoukoliv práci. Domnívám se, že je to rozhodně motivační prvek a určitě způsob, jak přesvědčit lidi, že by měli pracovat."
(-) Riziko minimálního důchodu
(důchod bude záviset na celoživotních příjmech, jinak bude stanoven minimální)
"Na důchod myslím, není mi to jedno. Pokud bych měl být nezaměstnaný delší dobu, určitě bych si založil účet, kam bych odkládal peníze, třeba na důchodové připojištění."
(-) Snížení sociálních dávek
(zmrazení růstu životního minima, zrušení příspěvku na dopravu)

Anna Dosoudilová
studentka
Chrudim, 15 let

(+/-) Zdražení některých služeb
(zvyšuje se daň z přidané hodnoty u telefonování či kadeřnictví)
"Šetření státu na mne přímo asi moc nedolehne. Snad jen zdražení telefonování z mobilu, ale já už šetřím i teď, takže budu šetřit dál. Provolala jsem za osm měsíců jen dvě stě korun a to jsem ještě občas telefon někomu půjčovala. Snažím se vyžít i bez mobilu. Prý zdraží i kadeřníci, ale to mě vůbec nezajímá. Nosím dredy."
(-) Vzdělání
(platy učitelů neporostou)
"Jestli se nebudou rozvíjet vysoké školy, nebude se rozvíjet ani náš stát. Je to velká škoda, proto že když učitelé nedostanou přidáno, nikdy se do školství nedostane víc mužů, což by bylo potřeba. Učitelé také nebudou příliš motivovaní, aby dobře učili."
(-) Penze
(připojištění, pozdější odchod do důchodu)
Dnešní studenti by měli ve stáří okusit nový důchodový systém. Budou muset déle pracovat a hodně vydělávat, jinak dostanou jen minimální důchod. Do odpracovaných let se nebude počítat doba strávená na vysoké škole.

Josef Mates
důchodce
Most, 63 let

(-) Pomalejší růst důchodů
(v příštích třech letech se důchody budou zvyšovat jen o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd)
"Když mi neporoste důchod, tak se holt budu muset trochu uskrovnit. Když tak si zajdu častěji někam zahrát s kapelou, abych si něco přivydělal. Taková tragédie to zase nebude."
(-) Zdravotnictví
(nedostatek peněz v rozpočtu)
"Pokud se to u doktorů zhorší, tak se asi budu muset víc starat o to, abych byl zdravý. Budu víc cvičit a víc chodit pěšky."
(-) Zdražení služeb a některého zboží
(zvyšuje se DPH u telefonování a například toaletního papíru)
"Vrátím se snad k psaní dopisů. Nebudu telefonovat, budu říkat, že nemám čas, a jen psát SMS. Kouřit jsem přestal, tak ať si cigarety stojí, kolik chtějí. Auto také nemám a na jedno dvě pivka si vždycky budu moci zajít. Když to shrnu, uskrovním-li se ve všem, tak nakonec ani toho toaletního papíru nebudu potřebovat tolik, abych na něj musel šetřit."

Reforma mě ovlivní: (-) = negativně, (+) = pozitivně, (+/-) = nejsem si jist/á

Podporujete vládní návrh reforem?
Kde byste hledali úspory vy?

DISKUTUJTE ZDE

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

Směnárenská kalkulačka