Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Elektrárenské firmy dostanou část povolenek zdarma

  • 3
Výrobci elektřiny, včetně dominantního výrobce ČEZ, budou moci získat část emisních povolenek zdarma. Výměnou za to investují do modernizace výroby elektřiny. Tuto možnost schválili poslanci, když odhlasovali přílepek k novele zákona o spotřebních daních.

"Jedná o přílepek desetiletí, ne-li století," obhajoval střet názorů, který novela vyvolala, bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Poskytnutí povolenek ve výši 68 miliard skupině ČEZ považuje za krádež.

Kvůli transparentům namířeným proti ČEZ bylo dokonce na 15 minut přerušeno jednání. Letáky, které prostřednictvím některých poslanců rozdávalo hnutí Greenpeace, kritizoval poslanec Milan Urban.

"V pozměňovacím návrhu je napsáno, že firmy, které se zavážou ze svého (nikoliv ze státního) rozpočtu investovat 68 miliard korun do roku 2011 do čistých technologií, tedy do technologií, které by mohly přispět k tomu, že Česká republika bude možná nejzelenější z celé Evropské unie, budou mít část povolenek po roce 2012 zdarma. Co je na tomto systému špatného, tomu absolutně nerozumím," uvedl Urban.

Bursík: Elektřina se nezlevní

Podle Bursíka je návrh šitý na míru společnosti ČEZ a není pochyb o tom, že pochází z jeho dílny. Bursík zároveň odmítl myšlenku, že by povolenky zdarma měly snížit koncové ceny elektřiny pro zákazníky.

"Elektrárenské společnosti si zvýší zisk, protože budou mít nižší výrobní náklady, ale na ceně elektřiny pro konečného zákazníka se to neprojeví. Tohle je, myslím, podstatný argument a je potřebné, aby tady zazněl pro ty z politiků, kteří by rádi použili populistický argument, že snížení nákladů na výrobu elektřiny rovná se nižší ceny elektřiny pro zákazníky. To není pravda," uvedl Bursík.

"Česko dostalo možnost mít tuto výjimku tak, jak to vyplývá z evropské legislativy. A rozhodlo se ji využít," reagoval na Bursíkova slova generální ředitel ČEZ Martin Roman. Podle Romana jde ale jen o převod evropské legislativy do českých zákonů.

Návrhu se zastal současný ministr průmyslu Vladimír Tošovský. Zdůraznil, že investice v energetice jsou dlouhodobou záležitostí a každým odkladem ztrácejí firmy čas.

Povolenky se budou platit v roce 2020

Schválené změny vycházejí z klimaticko-energetického balíčku přijatého Evropským parlamentem. Podle něj mohou ekonomicky slabší členské státy EU, které jsou při výrobě elektřiny výrazně závislé na uhlí, nakupovat povolenky postupně.

Elektrárenské firmy v těchto zemích by tak nemusely od počátku roku 2013 nakupovat 100 procent povolenek pro vypouštění emisí oxidu uhličitého, ale významnou část jich budou dostávat zdarma.- čtěte ČEZ by v roce 2013 mohl dostat 70 procent povolenek zdarma

Podíl povolenek zdarma se bude postupně snižovat, až klesne v roce 2020 na nulu.

O rozdělení emisních povolenek, které byly zcela zdarma, mezi jednotlivé podniky na léta 2008 až 2012 rozhodla vláda počátkem loňského roku.

Společnosti, které vypouštějí do ovzduší více emisí, než na kolik dostaly povolenky, si musí koupit povolenky od podniků, jež se drží pod svým limitem.

,