Elektrárna Opatovice

Elektrárna Opatovice | foto: Michal Klíma, MAFRA

Tykač je predátor a Východočeši rukojmí, zlobil se Topolánek kvůli uhlí

  • 52
Spor mezi opatovickou elektrárnou a společností Czech Coal, která začátkem června přestala elektrárně dodávat hnědé uhlí, uvázl na mrtvém bodě. Ani po mimořádném jednání dozorčí rady není jasné, odkud elektrárna vezme surovinu na výrobu elektřiny pro 200 tisíc lidí na východě Čech.

Opatovice dostaly od společnosti Czech Coal poslední vagon s uhlím 8. června a od té doby ani kilogram. Zatím se vedení elektrárny nepodařilo vyjednat vůbec nic nového. 

Firma Czech Coal vypověděla opatovické elektrárně smlouvu kvůli údajnému půlmiliardovému dluhu. Podle mluvčího elektrárny však šlo spíše o snahu řádově navýšit ceny hnědého uhlí.

Je to predátorský žraločí styl, řekl Topolánek

Předseda dozorčí rady elektrárny Mirek Topolánek na dnešní tiskové konferenci řekl, že je hluboce přesvědčen, že přerušení dodávek bylo neoprávněné: "Smlouva neumožňuje zastavit dodávky okamžitě, maximálně až v prosinci roku 2013."  

Elektrárna Opatovice versus Czech Coal

Je významným výrobcem tepla a teplé vody pro regiony Hradec Králové, Pardubice a Chrudim. Podle Czech Coalu potřebuje elektrárna na dodávky tepla a teplé vody asi 500 000 tun uhlí za rok. Obě strany obchodního sporu měly smlouvu do roku 2015, která obnášela roční dodávky 1,8 milionu tun uhlí

Czech Coal odmítl v minulosti prodloužit dlouhodobé smlouvy na dodávku uhlí i největšímu českému výrobci elektřiny ČEZ. Ten se kvůli tomu chystá k prodeji svých elektráren ve Chvaleticích a v Počeradech, které jsou na mosteckém uhlí závislé. Zájem o ně má sám Czech Coal.

Neodpustil si ani poznámku na podnikatele Pavla Tykače, kterému mostecké hnědouhelné doly Czech Coal patří. "Praktiky Pavla Tykače z 90. let by neměly patřit do tohoto desetiletí," řekl Topolánek a nazval je predátorským žraločím stylem.

Podle bývalého premiéra i pardubické primátorky, která s ním sedí v dozorčí radě společností Elektrárny Opatovice, se 200 tisíc lidí na Pardubicku, Hradecku a Chrudimsku stalo rukojmími v souboji mezi firmami.

"Považuji za nepřijatelné v právním státě, aby si těžební společnost zneužíváním nerostného bohatství státu brala jako rukojmí desítky tisíc domácností závislých na dodávkách tepla vyráběného z uhlí," řekla primátorka Štěpánka Fraňková.

Společnosti se obviňují z dluhů

Firma Czech Coal tvrdí, že odstoupila od smlouvy se společností Elektrárny Opatovice kvůli neplacení za odebrané uhlí. Společnosti ze skupiny EPH, kam opatovická elektrárna patří, prý dluží Czech Coalu více než 500 milionů korun.

Mluvčí opatovické elektrárny to označil za lež. Všechny dodávky uhlí podle něj elektrárna řádně a včas hradí. Situace je prý opačná a EOP u Czech Coal eviduje přeplatek zhruba 100 milionů korun, protože společnost Czech Coal některé částky fakturovala v rozporu s platnou smlouvou.

Obě firmy mezi sebou vedly o uhlí spory už několikrát. Elektrárna Opatovice má nyní dostatečné zásoby hnědého uhlí, aby dodávala elektřinu ještě asi čtvrt roku. Vedení elektrárny hledá jiného dodavatele, zatím ovšem odmítá sdělit podrobnější informace (více čtěte zde).

,