Elektrárna Temelín: ráj velkých krádeží

T e m e l í n - Na kterém místě v Česku se nejvíce krade? No přece na největším staveništi - v Jaderné elektrárně Temelín. Alespoň jsou o tom přesvědčeni jihočeští policisté, podle kterých obrovský areál, po kterém se pohybují stovky lidí z různých firem, ke zlodějnám přímo vybízí. "Tam se kradou i ručičky od hodinek. Příliš se nám tomu nedaří bránit, na elektrárně pracují stovky lidí a zamezit zlodějnám je velmi složité," říká Václav Dvořák z policejního oddělení v Týně nad Vltavou.

Loni zmizelo z elektrárny nářadí a další věci za více než půl milionu korun a třeba v roce 1998 jich bylo za rovný milion.

"Vůbec nejvíc krádeží připadá na rok 1997. Jen v druhém pololetí tohoto roku zmizel materiál za 1,5 milionu korun," říká mluvčí elektrárenské společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

A lidé, kteří poměry v Temelíně znají, dodávají, že odhalené případy jsou jen špičkou ledovce. Spousta zmizelého stavebního materiálu se totiž do policejních statistik ani nedostala. "Já myslím, že za to, co se tady rozkradlo, by se dala postavit docela velká fabrika," říká jeden ze stavebních dělníků, který pracuje na stavbě jaderného kolosu.

Co z Temelína zmizelo? Kromě stavebního materiálu, nářadí, kabelů nebo různých čerpadel a dalších strojů třeba i věci, které na první pohled zlodějům stěží mohou sloužit. Poslední velkou temelínskou krádeží bylo zmizení speciálního výsuvného ramena ze zavážecího stroje na palivo za 150 tisíc korun.

A to bylo strojní zařízení, které patřilo plzeňské Škodovce, umístěno přímo nad jaderným reaktorem a zloději je museli převézt z elektrárny v nákladním automobilu. Před několika týdny pak během jedné noci zmizelo z areálu elektrárny přes devět tun plechů za 335 tisíc korun, které patřily firmě ZVVZ Milevsko.

Lidé z vedení elektrárny tvrdí, že v posledních měsících přece jen krádeží ubylo. Ale rozhodně ne proto, že by zaměstnance náhle osvítila svatozář, dodávají policisté. "Poté, co ČEZ uvedl před rokem první blok do režimu přísné ostrahy, se kriminalita přesunula do druhého, rozestavěného bloku," říká policista Dvořák z nedalekého Týna.

Elektrárenská společnost ČEZ většinou konstatuje, že krádeže se odehrávají mimo střežený prostor elektrárny a na újmu dodavatelských firem. "Například ve zmíněném roce 1997, kdy bylo krádeží nejvíc, byl vlastní elektrárenské firmě zcizen majetek za 76 tisíc korun.

Celkem šlo o pět krádeží," říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "Za materiál v sektoru staveniště a v průběhu výstavby odpovídají samy jednotlivé firmy," tvrdí Václav Brom z tiskového oddělení elektrárny.