Pokles cen v roce 2010 nebude zřejmě tak velký, jak se čekalo. Ilustrační foto

Pokles cen v roce 2010 nebude zřejmě tak velký, jak se čekalo. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Elektřina zlevní, ale méně, než se čekalo. Odhadem o 4 až 8 procent

  • 49
Lidé, kteří letos na jaře uzavřeli se svými dodavateli elektřiny fixní ceny na příští rok, pravděpodobně udělali dobrý obchod. Energetičtí obři ČEZ a E.ON totiž nabízeli pod vlivem mimořádného propadu cen proudu na energetických burzách slevy na (takzvanou silovou) elektřinu patnáct až dvacet procent.

To po započtení všech poplatků spojených s distribucí proudu znamená jeho faktické zlevnění zhruba o osm procent na měsíčním účtu domácnosti.

elektřina příští rok zlevní

Tvrdí šéf ČEZ Martin Roman

Od časného jara se však karta obrátila, ceny elektřiny na burzách vzrostly a analytici očekávají, že tak výhodné nabídky se už nezopakují. Ti, kteří cenu nefixovali, tak budou platit více než lidé, kteří si cenu na příští rok pojistili.

jak se počítá cena

Na konečnou cenu elektrické energie pro domácnosti má kromě ceny takzvané silové elektřiny, s níž se obchoduje na energetické burze, vliv rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Ten určí poplatky za přepravu a distribuci proudu a další související služby. Třetím důležitým faktorem do cenového mixu je kurz koruny vůči euru, protože s elektřinou se obchoduje i na české energetické burze v eurech.

Čím bude koruna proto silnější, tím méně za elektřinu zaplatí zákazník. A naopak.

Zatímco silová elektřina je oproti loňsku podstatně levnější, a bude tedy působit na pokles konečné ceny, poplatky určované ERÚ půjdou nahoru. Pravděpodobně více, než bude činit inflace, z níž obvykle vycházejí. Koruna vůči euru po prudkém oslabení v únoru pomalu posiluje.

"Zlevnění určitě bude, ale zřejmě mírnější, než se čekalo. Ceny mohou zlevnit třeba kolem pěti procent. To by znamenalo, že proud zlevní méně, než nabízela fixace," říká Petr Novák, ekonom firmy Atlantik FT.

Souhlasí s ním také analytik Jan Procházka z firmy Cyrrus. "Fixovat se vyplatilo. Zatím to vypadá, že ceny mohou klesnout o čtyři až deset procent, ale spíše se kloním k té nižší hranici," říká Procházka.

Zároveň upozorňuje, že definitivní rozhodnutí o cenách padne až na podzim a letos bude více než jindy mixem populismu, politiky a skutečné situace na trhu.

Cena proudu – citlivá otázka

Je totiž pravděpodobné, že ČEZ si nebude chtít proti sobě poštvat zákazníky příliš velkým rozdílem ve slevě pro fixovanou a nefixovanou cenu elektřiny. Lidé, kteří se o způsob určování ceny elektřiny příliš nezajímají, mají totiž její pokles za hotovou věc.

A sám šéf ČEZ Martin Roman se v rozhovoru pro MF DNES nechal slyšet, že elektřina zlevní. Těžko by se mu potom vysvětloval opak nebo jen kosmetická úprava tarifů. "Cena by přitom dokonce za určitých podmínek mohla i meziročně vzrůst," dodává Procházka.

ČEZ dosud nakoupil proud na příští rok asi o 13 procent levněji než loni. Včera se silová elektřina s dodáním v příštím roce, která ovlivňuje zhruba polovinu z koncové ceny pro zákazníka, prodávala na české energetické burze za cenu 48,10 eura za megawatthodinu (MWh).

Na německé burze, která českou hodně ovlivňuje, byla zhruba o jedno euro vyšší. Loni v létě přitom dosahovaly ceny svých historických maxim až nad devadesáti eury za MWh, ale v zimě se dostaly i pod čtyřicet. Důvodem byl propad poptávky hlavně od velkých firem, které kvůli krizi nemohou tolik vyrábět.

Kromě silové elektřiny bude mít na konečnou cenu vliv také rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, který určí poplatky za přepravu a distribuci. Ty obvykle kopírují inflaci, jež sice bude letos nízká, ale analytici očekávají, že úřad zdraží více než o inflaci. To by mohlo posunout cenu pro domácnosti nahoru.

Poslední neznámou je kurz koruny vůči euru, v němž se s elektřinou obchoduje. Čím bude koruna slabší, tím menší sleva na proud zákazníky příští rok čeká.