Ministr financí Andrej Babiš připustil zpoždění elektronické evidence tržeb.

Ministr financí Andrej Babiš připustil zpoždění elektronické evidence tržeb. | foto: Dan Materna, MAFRA

Evidenci tržeb nestíháme. Když se neprosadí, zvýšíme daně, hrozí Babiš

  • 765
Stát nestihne spustit elektronickou evidenci tržeb od ledna 2016, jak ministr financí Andrej Babiš původně plánoval. Systém podle něj začne fungovat nejdřív od poloviny února. Vláda si slibuje, že díky evidenci vybere nejméně o deset miliard korun ročně víc. Podle opozice však bude pro živnostníky likvidační.

„K 1. lednu to nezvládneme, jsou Vánoce, potom jsou lidé na lyžích. Pokud to vše proběhne legislativou, mohli bychom začít někdy kolem 15. února,“ řekl Babiš v úterý na konferenci pro malé a střední podniky SME Forum.

Ve středu pak na kongresu Horeka 112 Babiš upozornil, že pokud se nepodaří elektronickou evidenci prosadit, nezbude nic jiného než zvyšovat daně. Zároveň ale upozornil, že pokud se podaří minimalizovat daňové úniky, tak je naopak prostor pro snižování daní. “Chtěl bych perspektivně snižovat daně. Pokud je budou všichni platit, tak je prostor pro jejich snižování...Pokud se to vše nepodaří, tak nám nezbude, než navyšovat daně,“ citovala ministra agentura ČTK.

Koho přesně se evidence tržeb bude týkat, vláda zatím dolaďuje. V první fázi to mají být hotely, restaurace a stravovací provozy, ve druhé přijdou na řadu maloobchody a velkoobchody. Samostatnou skupinu tvoří drobní živnostníci, kterých by se povinnost nemusela vůbec dotknout. „Za mě platí, že té třetí skupiny se to týkat nebude. Ale ještě bude probíhat politická debata,“ předpokládá Babiš.

„Pořád tam jsou ještě otázky, o kterých se chceme bavit. Nechceme, aby elektronická evidence tržeb skončila podobně jako sKarta nebo elektronická zdravotní knížka,“ tvrdí například šéf koaliční KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Lidovci navíc nejsou zcela přesvědčeni o chorvatském modelu, z něhož Babiš vychází. „Měli bychom se spíš dívat po příkladech v zemích, které jsou nám bližší,“ dodal Bělobrádek.

Nepoctivec podvádí čtyřikrát

Návrh zákona bude ve čtvrtek posuzovat legislativní rada vlády, 3. června se má projednávat na vládě a v půli června jít před poslance. Opozice už avizovala, že jej chce brzdit. Šéf ODS Petr Fiala už navíc ohlásil, že pokud se strana dostane do vlády, elektronickou evidenci zruší.

Babiš zdůrazňuje, že zákon narovná podnikatelské prostředí, šedá ekonomika totiž podle něj dosahuje zhruba 160 miliard korun.

Hostinský, který podniká nepoctivě, podvádí podle Babiše rovnou čtyřikrát. „Poprvé, když restauratér neplatí DPH, podruhé, když platí zaměstnance hotově, neodvádí za něj sociální pojištění, potřetí, když za něj neodvede zdravotní. A za čtvrté, zaměstnanci, kteří pracují na černo, často ještě berou podporu v nezaměstnanosti,“ řekl Babiš.

Stát nabere nové úředníky

Od evidence tržeb si ministerstvo slibuje i miliardy navíc pro státní rozpočet. „Snažíme se počítat poměrně konzervativně. Vezmeme-li jen první dva segmenty, pokud napočítáme efekt na všech daních, vychází nám to na 10 až 12 miliard za rok,“ říká Babišova náměstkyně Simona Hornochová. V prvním roce to ale má být kvůli postupnému náběhu méně.

Stát bude muset pro správu daní nabrat nové pracovníky. „Systém bude fungovat jen tehdy, pokud bude plošný a pokud bude plošně kontrolován. Správa bude muset vyrazit do terénu, budou muset kontrolovat napříč republikou, že se tržby evidují,“ dodala Hornochová.

„Na tuto agendu předpokládáme navýšení kontrolních pracovníků o 300 lidí. Plus celní správa, která má sdílenou kompetenci, by měla nabrat 150 zaměstnanců,“ uvedl šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.