Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

PŘEHLEDNĚ: Účtenky budou povinné a elektronické, nejdříve v restauracích

  • 598
Pravděpodobně už koncem letošního roku budeme v restauracích a hotelích dostávat účtenky se speciálním kódem, které v elektronické kopii dostane i finanční úřad. Přinášíme odpovědi na nejčastější dotazy spojené s novou povinností evidence tržeb.

1. Kolika podnikatelů se elektronická evidence dotkne?

Odhadem 600 tisíc. Zapojovat se do povinné on-line evidence budou postupně. Nejdřív stravovací (restaurace) a ubytovací zařízení, posléze maloobchod a velkoobchod. Zhruba do dvou let by měli účtenky vydávat všichni.

2. Které údaje budou na účtence povinně?

Název firmy nebo jméno podnikatele, sídlo, číselný kód obchodníka (přidělený při certifikaci), čas, objem platby, identifikační kód účtenky, který vygeneruje Státní pokladna. Stát se tak nedozví, co si zákazník kupoval, jen celkovou cenu.

3. Jaké budou sankce za podvádění?

Kdo poprvé nevydá účtenku nebo nezadá tržbu do systému, dostane pokutu dva tisíce korun, druhé porušení bude za pět tisíc korun. Pokuta se může vyšplhat na půl milionu, sankce mohou dospět až k dočasnému uzavření a zákazu podnikání.

4. Budou zákazníci pokutováni za nepřevzetí účtenky?

Nebudou. Obchodník bude mít povinnost jim účtenku automaticky vydat, ale bude na nich, zda si ji vezmou. Dnes platí povinnost vydat účtenku na vyžádání zákazníka.

5. Budou muset vydávat účtenky stánkaři?

Ano. Tam, kde je špatné internetové připojení, může obchodník zažádat o speciální povolení a posílat informace o tržbách hromadně jednou za pět dní. Osvobozeny od povinné evidence budou nahodilé příjmy z prodeje majetku zaměstnancům, příjem pojistného plnění či prodej přes automaty (jízdenky apod.). Do evidence tržeb se nebudou muset zapojit města, obce a jejich příspěvkové organizace.

6. Kolik daní navíc se vybere?

Podle odhadů ministerstva financí více než 18 miliard korun ročně, jakmile se do systému zapojí všichni podnikatelé. Ještě před půl rokem však úřad odhadoval jen 10 až 12 miliard.

7. Co budou podnikatelé k evidenci tržeb potřebovat?

Přístroj, který se umí připojit k internetu a poslat data do tiskárny. Tedy počítač, mobil nebo tablet, tiskárnu a internetové připojení. A také program, do kterého naťukají výši platby a který se automaticky přes internet spojí se serverem daňové správy. Ke stažení by měl být i bezplatný základní software. O registrační údaje do systému bude muset žádat na finanční správě.

8. Vykompenzuje stát novou povinnost nějakou úlevou?

Podnikatelé, fyzické osoby, si budou moci jednorázově odečíst z daně ze zisku pět tisíc korun, ale jen v roce, kdy pro ně povinnost evidence začala platit. Snižuje se sazba DPH pro hospodské – z 21 na 15 procent na jídlo a pití kromě alkoholických nápojů, tedy na úroveň DPH na potraviny.

9. Na kolik systém evidence tržeb vyjde stát?

Vybudování systému a jeho náběh má stát maximálně 370 milionů korun. Generální finanční ředitelství podřízené ministerstvu financí už předloni požádalo Národní bezpečnostní úřad o výjimku ze zákona o veřejných zakázkách, aby mohlo zakázku zadat přímo vybranému dodavateli. A dostalo ji. Důvodem má být bezpečnost a ochrana citlivých informací. Ministerstvo uvedlo, že by dodavatelem mohl být podnik ministerstva s názvem Státní pokladna Centrum sdílených služeb. I ten si však najímá dodavatele zvenčí. Dalších 170 milionů ročně má stát provoz a správa IT systému. Systém bude muset zvládnout objem transakcí z celé republiky i ve špičkách, aby zákazníci nečekali na své účtenky déle než pár sekund.

10. Co když nebude zrovna fungovat internet?

Na dodatečné poslání údajů z účtenky budou dva dny.

11. Bude součástí evidence účtenková loterie?

Zákon s ní počítá, ale zatím se neplánuje. Měla by zákazníky motivovat, aby účtenky vyžadovali.

Jak budou vypadat účtenky po zavedení EET: