(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Z Ruska se v kamionech vrátilo 15 tun nivy. Madeta ji přebalila a prodala

  • 245
Jihočeské Madetě se podařilo prodat zboží vrácené z Ruska. Kamiony naložené výrobky se vrátily hned poté, co Rusko zveřejnilo seznam potravinářských produktů, na které uvalilo embargo kvůli konfliktu na Ukrajině. Vrácené bochníky se po rozbalení, následném ošetření a kontrole přebalily z ruských do českých obalů.

Nivu se podařilo prodat v tuzemských řetězcích, uvedla mluvčí společnosti Marta Faktorová. "Vrátily se nám kamiony naložené našimi výrobky, mimo jiné skoro 15 tunami nivy. Měsíčně na ruský trh putovalo celkem 60 tun, na český pro porovnání 20 tun," řekla mluvčí.

Vrácené bochníky nivy se po rozbalení a následném nezbytném ošetření a kontrole přebalily z ruských do českých obalů a podařilo se je zobchodovat v tuzemských řetězcích. Výrobky s etiketami v azbuce, u nichž by přebalení bylo příliš nákladné, jako například porce nivy a sýrové dorty, se prodávají v podnikové kantýně. "Zájem je velký, denně se například v českobudějovické kantýně prodá tisíc kusů Zlaté nivy v porcích," uvedla mluvčí.

Výroba se omezuje, propouštění se však nechystá

Madeta kvůli sankcím musela omezit výrobu v českokrumlovském závodě, kde se niva vyrábí. Běžně se tam pracovalo šest dnů v týdnu, tento týden se vyrábí jenom tři a příští týden výroba najede na čtyři dny. "Propouštění zaměstnanců je až to nejkrajnější řešení, zatím není na pořadu dne," uzavřela mluvčí.

Sankce budou platit rok a na Madetu budou mít dopad. Firmě se dařilo v posledních letech export do Ruska zvyšovat. Letos tam plánovala vyvézt zboží za zhruba 200 milionů korun z více než pětimiliardového obratu.

Měsíčně do Ruska Madeta vyvážela 60 tun nivy a její export meziročně nejrychleji rostl. Do povolení vývozu do Ruska firma investovala miliony korun.

Hamé navyšuje výrobu v Rusku

Další z českých potravinářů zasažených sankcemi, firma Hamé, se snaží minimalizovat škody hrozící omezením exportu do Ruska navýšením výroby ve svém ruském závodě. V tuto chvíli je přímý dopad ruských sankcí na naši společnost minimální, řekl mluvčí společnosti Petr Kopáček.

Hamé podle něj do Ruska zatím své produkty vyváží a její tamní závod, který zajišťuje 85 procent dodávek pro ruský trh, jede naplno. Hamé letos plánovalo utržit na ruském trhu zhruba 900 milionů korun, což je skoro 20 procent celkových tržeb. Z Česka dováželo přibližně 15 procent výrobků, zbytek vyrábí ve svém závodě v Rusku, kde produkuje paštiky, kečupy a kojenecké výživy.

"Je třeba zdůraznit, že potenciální rizika jsou velká a situace se může rychle změnit. Do ruského závodu se nyní snažíme přesunout výrobu ještě větší části našich produktů určených pro ruský trh, aby se ještě dále snížil podíl našeho přímého exportu do této země a omezilo se tak případné riziko," uvedl Kopáček.

Hamé se ale kromě přímého dopadu ruských sankcí obává také dlouhodobějších negativních vlivů, které se obtížně vyčíslují. "Nevíme například, do jaké míry bude mít současná situace vliv na chování ruských spotřebitelů, u nichž hrozí ztráta dobrého jména českých výrobků, kterou se za poslední roky podařilo v mnoha hospodářských odvětvích vybudovat. Pro mnoho firem včetně naší je ruský trh mimořádně významné odbytiště a jeho případná ztráta by měla vážné následky," popsal Kopáček.

Škody mohou být miliardové

Čeští vývozci zemědělských komodit a potravin kvůli sankcím na vývoz do Ruska přijdou do konce roku na tržbách o 250 až 300 milionů korun. Nejvíce embargo dopadne na tuzemské mlékárny. Další problémy může výrobcům způsobit očekávaný přetlak nabídky zboží na trzích EU (více o embargu čtěte zde). 

Podle mluvčí Agrární a Potravinářské komory Dany Večeřové mohou škody v důsledku poklesu cen komodit být pro tuzemské producenty až miliardové.

,