Solární elektrárna. Ilustrační foto

Solární elektrárna. Ilustrační foto | foto: AP

Regulační úřad zostří kontroly. Na anonymní solárníky pošle Rychlé šípy

  • 189
Velké solární elektrárny s anonymními majiteli budou mít v příštích týdnech a měsících nepříjemnou návštěvu. Energetický regulační úřad (ERÚ) do nich chce vyslat svůj speciálně posílený kontrolní tým s přezdívkou Rychlé šípy, aby zjistil, zda dodržují podmínky přidělených licencí, a čerpají tak oprávněně mnohdy obří státní dotace.

Úřad vedený Alenou Vitáskovou tak chce zřejmě přitvrdit ve svém boji proti velkým fotovoltaikám připojeným do konce roku 2010, které těží z vysokých výkupních cen solární elektřiny stanovených předchozím vedením ERÚ. Vitásková už dříve řekla, že cena sluneční elektřiny byla do roku 2010 stanovena nezákonně.

Tým, který se zaměří na elektrárny s výkonem vyšším než jeden megawatt, má podle předem stanoveného detailního plánu začít pracovat od příštího pondělí. Podle informací MF DNES mají "Šípy" nařízeno postupovat při zjištění pochybení maximálně tvrdě, tedy udělovat co možná nejvyšší pokuty či ihned zahájit řízení o odebrání licence.

"Z hlediska bezpečnosti státu je důležité zaměřit se na fotovoltaické elektrárny s anonymními vlastníky, kteří dostávají podpory v řádech desítek miliard korun ročně, což může znamenat bezpečnostní riziko," tvrdí zdroj blízký ERÚ.

Ze dvou desítek největších solárních parků v zemi jich má anonymní majitele pět, celkově má však podle týdeníku Ekonom nejasné vlastníky 118 velkých fotovoltaik. O problematice solárních elektráren jako bezpečnostním riziku mluvil koncem minulého týdne také premiér Petr Nečas. Podle něj i na toto téma už jednala Bezpečnostní rada státu, o čem konkrétně, však neřekl.

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka potvrdil, že oddělení, která mají na starosti regulaci jak tradičních, tak alternativních zdrojů energií, procházejí reorganizací. "Paní předsedkyně už avizovala zpřísnění kontrolních mechanismů, takže personálně posilujeme kontrolní útvary, abychom mohli efektivně kontrolovat oprávněnost čerpání veřejných prostředků na obnovitelné zdroje, hlavně u velkých fotovoltaických elektráren," uvedl.

Solární parky ČEZ se kontrole vyhnou

Co přesně chtějí kontroloři u vytipovaných projektů hledat, není zcela jasné. "Předmětem kontroly budou všechny náležitosti licencí, které mají jednotlivé elektrárny uděleny. Pokud hloubkové kontroly objeví nedostatky, zahájí úřad správní řízení, která mohou vést až k odebrání licencí. Vzhledem k dopadu do rozpočtu státu i domácností a ekonomiky si ERÚ chce být jist, že podpora není zneužívána," vysvětlil Chvojka.

Šéf Aliance pro energetickou bezpečnost Martin Sedlák, který zastupuje část solárních podnikatelů, upozorňuje, že ERÚ by měl kontrolovat všechny obnovitelné zdroje shodně. "Všechny elektrárny nad jeden megawatt byly již detailně prozkoumány na konci roku 2010. Výsledkem jsou právě dnes již známé kauzy projektů, které mají problémy s termínem udělení licence," uvedl Sedlák. Mezi nimi je i případ solárních elektráren ze skupiny podnikatele Zemka, v němž nedávno policie obvinila z napomáhání k trestnému činu i samotnou Vitáskovou.

Aliance i další asociace solárníků podle Sedláka ERÚ žádaly, aby se zaměřil i na prošetření projektů obřích solárních parků nakoupených společností ČEZ. "Úřad však na naše podněty nereagoval," dodal.