Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Plynaři ignorují Vitáskovou, její „férovou“ cenu většina překračuje

  • 63
Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková přišla před časem s nástrojem, jak napravit „neukázněné“ dodavatele plynu a přimět je ke zlevnění. Jenže ti ji nevzali moc vážně. Jak ukazuje srovnání na specializovaném portálu TZB-info, téměř tři čtvrtiny nabídek férovou cenu - podle představ Vitáskové - překračují.

Ze srovnání jako levnější vycházejí zejména menší dodavatelé, kteří mají řádově jen tisíce odběratelů. Nízká cena je pro ně jedinou možností, jak přilákat nové odběratele. Ti větší jsou, až na výjimky, naopak nad cenovým doporučením, obvykle ale také k samotné dodávce poskytují mnohem širší paletu služeb.

Jenže porovnávat ceny jednotlivých dodavatelů nemusí být tak jednoduchá úloha, jak na první pohled vypadá. První zádrhel tkví v­ tom, že férová cena vychází pouze z objemu spotřebovaného plynu a zcela ignoruje poplatek za odběrné místo. Ten se účtuje po měsících a u jednotlivých dodavatelů se může lišit. Někde se neplatí nic, jinde třeba i 150 korun za měsíc.

Ceny energií čeká menší zemětřesení. Podívejte se, kolik ušetříte

Druhý problém spočívá v tom, že indikativní ceny, které Energetický regulační úřad (ERÚ) vypočítal, vycházejí jen z veřejně přístupných nákupních cen plynu na burze. Na trhu sice v nějakém objemu nakupují všichni, část dodavatelů si však komoditu zajišťuje s předstihem a cena pak nemusí ihned odrážet momentální výkyvy na velkoobchodním trhu.

„Nakupujeme zemní plyn rok i­ více před datem dodávky, abychom zajistili vysokou úroveň spolehlivosti dodávek. Jsme také dodavatelem poslední instance a na rozdíl od mnoha ostatních obchodníků uskladňujeme velké objemy plynu v tuzemských zásobnících,“ říká mluvčí innogy (dříve RWE) Martin Chalupský.

„Indikativní ceny navíc nezohledňují necenové bonusy, které naši zákazníci mají k určitým cenovým produktům zdarma k dispozici, čímž je srovnání z celkového pohledu poněkud problematické,“ dodává mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. Některé firmy nabízejí například revize kotlů zdarma, jiné třeba slevy na nákup plynových spotřebičů.

Nabourání tržního prostředí

Dodavatelé si tak z cen, které Vitásková zveřejňuje, velkou hlavu nedělají. „Nejlepší indikací pro zákazníky jsou skutečné nabídky konkurenčních dodavatelů. Kromě ceny komodity obsahují i další parametry dodávky, které cenu ovlivňují. S­ indikativními cenami nesoupeříme ani je nekomentujeme,“ říká jednatel Bohemia Energy Jiří Písařík.

A někteří tvrdí, že je to nepřípustné. „Stanovení indikativních cen ze strany ERÚ vnímáme jako pokus o­ plíživé zavedení regulace cen v tržním prostředí,“ říká obchodní ředitel Armex Energy Jan Vávrovec. Aktuální situace podle něj navíc ukazuje, že indikativní ceny „nestíhají“ reagovat na současný vývoj. „Současná cena komodity na trhu je vyšší,“ dodává Vávrovec.

To potvrzují i experti. „V prvním čtvrtletí došlo ke zvýšení nákupní ceny, výše indikativní ceny od ERÚ se ale snížila. A tím i marže dodavatelů. Někteří dodavatelé mohou mít s její výší problémy, ti, kteří nakoupili plyn předem či ho uskladnili v zásobnících v letním období, ale zatím ne,“ říká Vladimír Štěpán ze společnosti ENAS.

Přesto podle něj zveřejňování doporučených cen od regulátora pomohlo. Rozpětí mezi nabídkami od jednotlivých dodavatelů se za poslední rok viditelně snížilo. „Trh s plynem funguje dobře, kdo chtěl, dokázal svou cenu snížit. Ale velká část odběratelů se tím není ochotna či schopna zabývat, někteří ‚zranitelní‘ spoléhají na ERÚ, že za ně problém vyřeší,“ říká Štěpán.

Úřad chtěl proto alespoň nepřímo donutit dodavatele ke zlevnění. Vitásková reagovala na to, že někteří dodavatelé ve svých cenících vůbec nezohlednili pokles nákupních cen o desítky procent, k němuž došlo začátkem loňského roku. Někteří dodavatelé své ceny nakonec snížili.

ERÚ se nyní chystá zveřejňovat i ­indikativní ceny pro elektřinu. U­ ní jsou ale mezi jednotlivými nabídkami menší rozdíly než u plynu.