Elektřina (ilustrační foto)

Elektřina (ilustrační foto) | foto: SXC

Dodavatel sliboval levnou elektřinu. Nyní ho obce posílají do insolvence

  • 28
Věřitelé, především z řad obcí, chtějí poslat do insolvence neziskovku Energie pod kontrolou (EPK) a na ni napojenou firmu EPK Trade. Ty před pár lety nalákaly stovky radnic v Česku na zprostředkování levné elektřiny a plynu. Ačkoliv od obcí inkasovaly zálohy, za dodanou elektřinu už neplatily. Samotným obcím pak doposud nepřišly přeplatky za rok 2015.

Insolvenční návrh na EPK podalo jedenáct obcí a jim podřízené organizace. Přeplatky v řadě případů dosahují statisícových částek. Například obec Želechovice nad Dřevnicí nárokuje po EPK přes 78 tisíc korun, na více než čtvrt milionu vyčíslila své pohledávky želechovická základní škola. „Společnost nekomunikuje, neodpovídají na e-maily, neberou telefony,“ říká starosta Michal Špendlík.

EPK, která má oficiálně status obecně prospěšné společnosti, se pokoušela ve středu i v minulosti opakovaně kontaktovat i redakce MF DNES. Telefonní kontakty uvedené na webových stránkách jsou však dlouhodobě nedostupné.

Podomní prodejce proudu nalákal stovky obcí. Teď jim hrozí odstřižení

Celkem obce vyčíslily v aktuálním insolvenčním návrhu své závazky na 1,34 milionu korun, ve skutečnosti však bude dlužná částka mnohonásobně vyšší. Další obce, města i městské organizace totiž přihlásily své pohledávky k předchozím dvěma návrhům, které podalo město Jiříkov, soud je však kvůli formálním pochybením zamítl.

Samotnému Jiříkovu EPK podle starosty Michala Majáka dluží kolem 700 tisíc korun a Maják počítá, že se i nyní připojí k aktuálnímu návrhu. Je pravděpodobné, že tak učiní i řada dalších poškozených obcí.

Největším věřitelem v celé záležitosti je však obchodník s energiemi Amper Market. Kvůli složitým smluvním vztahům energie obcím nedodávala samotná EPK, ale na ni navázaná firma EPK Trade. Té dodával energie právě Amper Market, už za ně však nedostával zaplaceno. Amper Market vyčíslil své závazky na 74 milionů korun a insolvenční návrh podal přímo na EPK Trade, ke kterému se připojili i někteří jednotlivci.

ERÚ odebral EPK licenci

EPK, za kterou vystupoval především její jednatel David Tejml, začala nabízet dodávky energie před třemi lety. Její zástupci se zaměřovali hlavně na obce, které lákali na výhodnější ceny než konkurence. Vedle toho společnost nabízela i modernizaci a následný pronájem veřejného osvětlení. Na obě služby se jí podařilo uzavřít smlouvy se stovkami samospráv.

Zpočátku vše fungovalo dobře. Před rokem však začalo vycházet najevo, že EPK od obcí sice přijímá zálohy, už ale neplatí za odebranou energii dodavateli z Amper Market.

Obce tak v podstatě odebíraly proud načerno a jen díky vstřícnému přístupu Amper Market neskončily bez elektřiny. Energetický regulační úřad nato odebral EPK Trade licenci.

Ještě předtím však EPK převedla veškeré smlouvy bez vědomí starostů na společnost Energie Pro, která se pak k překvapení řady radnic začala hlásit jako nový dodavatel a požadovat platby záloh. Za oba subjekty vystupovaly tytéž osoby a vše nasvědčovalo tomu, že jsou obě firmy propojené.

Podle starostů několika obcí se však Energie Pro nyní sama hlásí k poškozeným a plánuje se přihlásit k věřitelům v insolvenčním řízení.