Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Test iDNES.cz: eObčanka toho zatím moc neumí, do budoucna bude funkcí víc

  1:00
Teze, že s elektronickou občankou už nebudete chodit na úřad, ale vše vyřídíte od počítače z pohodlí domova, má k naplnění zatím daleko. Portál iDNES.cz eObčanku otestoval. Z testu vyplývá, že digitální průkaz je nejužitečnější v kombinaci s datovou schránkou. Do budoucna bude funkcí eObčanky přibývat.

Rychlá komunikace s úřady a vše při ruce, tak by mohl vypadat reklamní slogan nové eObčanky. Online služeb úřadů však zatím moc není - týkají se hlavně nemocenské, důchodového pojištění a výpisů z různých rejstříků. 

Ministerstvo vnitra však slibuje, že úřadů online a jejich služeb bude v příštích měsících přibývat. Ve finále se zatím ukazuje, že skoro vše, co umí eObčanka, už dnes vyřídíte přes datovou schránku. Ideální je pak kombinace obojího - mít eObčanku a datovou schránku.

Nesmělý začátek digitalizace státní správy

Elektronická občanka se speciálním čipem se začala vydávat od 1. července letošního roku. Ministerstvo vnitra týden poté spustilo web Portál občana, na který je možné se s eObčankou přihlásit a komunikovat s některými
úřady online. Za měsíc fungování se na něj přihlásilo 15 300 uživatelů, kteří toužili po on-line komunikaci s úřady.

Jiné průkazky, než ty s čipem, už se vydávat nebudou. A pozor: uživatelé by si mohli nové průkazy splést se staršími občankami s čipem, které se v minulosti vydávaly za pět set korun. Čip na nich sice vypadá úplně stejně jako u eObčanky, ale nemá žádné digitální funkce - dal se na něj pouze nahrát elektronický podpis.

Novou eObčanku je třeba aktivovat, a to hned při převzetí na úřadě. Bez aktivace budete moci občanku používat stejně jako již dříve vydané doklady - pouze jako kus plastu se svou podobenkou, kterou ukazujete na úřadech. K aktivaci budete potřebovat dva číselné kódy, které si při jejím převzetí před úřednicí sami nastavíte - každý musí mít minimálně 4 a maximálně 10 čísel. Ten první se jmenuje identifikační osobní kód (IOK) a jeho funkce je srovnatelná s pinem k platební kartě. Budete se s ním přihlašovat ke svému účtu na internetu.

Druhý kód je deblokační osobní kód a slouží jako záchrana, pokud zadáte třikrát špatně IOK. Kdybyste následně i DOK zadali 10 krát špatně, musíte zpátky na úřad, kde občanky vydávají, a požádat úředníky o odblokování, za které zaplatíte 100 korun.

Pro komunikaci eObčanky s úřady budete dále potřebovat čtečku karet. Redakce iDNES.cz hledala tu nejlevnější. Přišla nás na 270 korun. Ministerstvo vnitra ještě loni zvažovalo, že by čtečky rozdávalo k eObčankám zdarma, ale z toho sešlo.

Abyste koupili čtečku, která na e-občanky funguje, zkontrolujte si, že popis zboží splňuje předepsané parametry. Pokud ano, připojte čtečku ke svému počítači. Některé počítače si s rozpoznáním poradí samy, v opačném případě je nutné stáhnout si podle návodu u čtečky ovladač z internetu a nainstalovat ho. Následně je nutné nainstalovat si aplikaci eObčanka. Tu lze zdarma stáhnout na stránkách ministerstva vnitra.  

Nyní jste připraveni se přihlásit na Portál občana. Otevřete si web www.gov.cz a vpravo nahoře kliknete na Přihlášení. Na další stránce zvolte přihlášení pomocí eidentity. Po správném zadání kódu IOK se dostanete na svůj účet na Portálu občana.

25. června 2018

Online služby umí i datová schránka

Na něm toho po prvním přihlášením zatím moc nenajdete - jen pár záložek, kalendář, a když trochu odrolujete dolů, tak číslo vašeho občanského průkazu a číslo pasu. Pod tím pak uvidíte prázdnou modrou plochu,
kde si kliknutím na odkaz „přidat službu“ můžete vytvořit dlaždice úřadů, se kterými chcete komunikovat.

Aktuálně jsou v nabídce čtyři úřady, z toho nejužitečnější jsou služby České správy sociálního zabezpečení a eRecept. Ministerstvo avizuje, že díky Portálu občana se dostanete až k 37 službám. Přes dlaždici ČSSZ si můžete například zobrazit informace o vyplacené nemocenské, potvrzení o bezdlužnosti na důchodovém pojistném, přehled dob důchodového pojištění nebo informace o výši pobíraného důchodu.

Dlužno dodat, že ke všem těmto službám se už dnes dostanete pomocí datové schránky, přes kterou se přihlásíte přímo na webu České správy sociálního zabezpečení, přes ikonu „ePortál“. Pokud datovou schránku nemáte, stačí osobně navštívit okresní správu sociálního zabezpečení a nechat si vytvořit přihlašovací údaje k webu.

Za zmínku stojí na Portálu občana ještě dlaždice eRecept - najdete tu přehled o tom, co vám kdy lékař elektronicky předepsal.

9. července 2018

Kombinace eObčanky a datové schránky se vyplatí

Dalších několik služeb se skrývá nahoře na modré stránce Portálu pod záložkou „Podání“. Zde si můžete požádat o výpis z rejstříku trestů, výpis bodového hodnocení řidiče nebo výpis o využití údajů z registru obyvatel (abyste věděli, který úřad si vás kdy lustroval, například protože vám obec chtěla poslat domů pokutu za překročení rychlosti). Nicméně aby vám mohl výpis přijít, musíte k tomu mít zřízenou datovou schránku. Bez ní vám žádné výpisy nepřijdou.

Datovou schránku je možné si se svým účtem na Portálu občana propojit. Výhodou je, že si na Portálu můžete zadarmo archivovat poštu z datové schránky, která se z ní jinak po 90 dnech automaticky maže.

Pod záložkou Podání můžete také poslat  na vybraný úřad žádost o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. To lze však už dnes udělat emailem, jen je třeba si vyhledat elektronickou adresu podatelny daného úřadu.

Nejnovější funkce, kterou zatím občanka má, je možnost s její pomocí online vyplnit a odeslat daňové přiznání přes web Finanční správy. Stejnou službu vám však opět umožní datová schránka. Dlaždici Finanční správy zatím na Portálu občana nenajdete.

Tím zatím výčet služeb končí. Časem půjde přes eObčanku registrovat vůz, obstarat dokumenty pro hypotéku nebo zaplatit poplatky za popelnici. Do budoucna umožní eObčanka i účast při volbách.

Digitálně za dvě stovky

Novou eObčanku dostanou zadarmo ti, kterým vyprší stávající občanský průkaz, což je stejný postup jako dnes. Kdo si chce platný doklad vyměnit za pokročilejší eObčanku, zaplatí 200 korun. Pokud jste občanku ztratili, nebo vám ji někdo ukradl, zaplatíte za novou stokorunu.

Standardní doba výroby je 30 dní, reálně se však čeká výrazně kratší dobu. Podle zkušenosti iDNES.cz je za 10 dní hotová. Expresní získání nového průkazu do 5 dní od podání žádosti přijde na 500 korun, do 24hodin pak na
tisícovku. V posledním případě si nicméně lze eObčanku převzít pouze na pracovišti Ministerstva vnitra ČR v Praze v ulici Na Pankráci.

Ilustrační video ministerstva vnitra:

Autor:
  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová vábnička pro miliardáře: ponorná superjachta jako pevnost plná luxusu

23. dubna 2024  20:16

Rakouská firma vyvíjí hračku pro super bohaté zájemce o cestování, bezpečnost a luxus. Je to 165...

K moři vyrazí víc lidí než loni. Kvůli davům Češi hledají méně okoukaná místa

25. dubna 2024

Premium Na potravinách a jiném zboží nebo na návštěvách restaurací jsou Češi ochotní šetřit, ale na...

Peníze jsou v IT nebo farmacii. V účetnictví moc nevyděláte, ukázal průzkum

25. dubna 2024

Zaměstnanci sektoru IT i mají v poslední době i kvůli umělé inteligenci hledání práce těžší. Když...

Švédsko se připravuje na válku. Investuje nejen do energetické infrastruktury

24. dubna 2024

Švédsko se připravuje na možný válečný střet s Ruskem. V současné době se zaměřuje zejména na...

Na léto jsme připraveni. Letiště Heathrow čeká nejrušnější sezonu v historii

24. dubna 2024

Největší londýnské letiště očekává letos historicky nejrušnější letní prázdninovou sezonu. Počet...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...