Daniel Křetínský.

Daniel Křetínský. | foto: Profimedia.cz

Křetínský rozšiřuje impérium, přikoupil další britskou elektrárnu

  • 17
Energetický průmyslový holding, který vede podnikatel Daniel Křetínský, získá další britskou elektrárnu. Uhelného zdroje v Lynemouth, který v nejbližší době projde kompletní přestavbou na biomasu, se zbavuje německá energetická dvojka RWE. Hodnotu transakce však Němci neoznámili.

Elektrárna poblíž severoanglického města Newcastle upon Tyne o výkonu 420 megawatt doplní zdroj v Eggborough, který Křetínský koupil v listopadu 2014. RWE, která elektrárnu v Lynemouth koupila v roce 2012, se nyní zbavuje svých aktiv ve „špinavé“ energetice napříč Evropou. Chce se více zaměřit na obnovitelné zdroje a dál snižovat své zadlužení.

Británie masivně ustupuje od spalování uhlí v elektrárnách, kotle v Lynemouth jsou tak od konce loňského roku mimo provoz. Německý koncern nicméně připravil plán přestavby tak, aby v elektrárně šla místo uhlí spalovat čistější biomasa. Projekt podle dřívějšího vyjádření RWE získal dotaci od britské vlády, kterou v prosinci schválila i Evropská komise. Celá přestavba by měla trvat 18 měsíců.

Neil O’Hara, který aktivity EPH v Británii vede, řekl deníku The Telegraph, že konečné rozhodnutí o přestavbě zdroje by mělo být přijato v nejbližších měsících. Projekt totiž proti původnímu záměru nabral určité zpoždění.

Po přestavbě na biomasu pokryje vyrobená elektřina spotřebu zhruba 700 tisíc domácností. „EPH tak potvrzuje svůj dlouhodobý zájem o britský trh. Zároveň robustně posilujeme v oblasti výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů,“ řekl Křetínský.

O’Hara ostrovnímu listu rovněž potvrdil, že existuje šance na prodloužení výroby také v Eggborough. EPH totiž necelý rok po akvizici elektrárny ohlásil, že kvůli přísným normám ji bude přinucen do konce letošního března zcela zavřít. Elektrárna, která vyrábí čtyři procenta britské spotřeby, by však mohla pokračovat jako záložní elektrárna. Správce elektrické sítě se totiž kvůli rychlému odstavování obává blackoutů během zimy.

Křetínský proniká mezi špičku

Křetínský začíná šlapat na paty velkým evropským energetickým hráčům, mezi které chce proniknout i za cenu rostoucího zadlužení. Vedle dokončení transakce zmiňované elektrárny Eggborough převzal loni sedmi italských uhelných a plynových elektráren, za které společnosti E.ON zaplatil přes 15 miliard korun, a trojici budapešťských tepláren.

Koncem roku se pak Křetínský dohodl na odkoupení podílu ve Slovenských elektrárnách s italským Enelem. Ve dvou fázích by měl EPH za zhruba 20 miliard korun získat až dvě třetiny firmy, která provozuje zejména vodní elektrárny a aktuálně dostavuje dva bloky jaderné elektrárny Mochovce.

A Křetínského tažení energetickou Evropou zdaleka nemusí být u konce. Spolu s investiční skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera usiluje o koupi východoněmeckých elektráren a dolů, kterých se chce zbavit švédský koncern Vattenfall. O ně se utká mimo jiné s polostátním gigantem ČEZ či s uhlobaronem Pavlem Tykačem.