Daniel Křetínský řídí Energetický a průmyslový holding, nejrychleji rostoucí firmu v Česku.

Daniel Křetínský řídí Energetický a průmyslový holding, nejrychleji rostoucí firmu v Česku. | foto: David Port, MF DNES

Křetínského EPH míří na burzu. V Praze a Londýně nabídne plyn i teplárny

  • 3
Energetický a průmyslový holding míří na burzu. Firma chce zapsat kmenové akcie nově vytvářené společnosti EP Infrastructure (EPIF) na burze v Praze a Londýně. Nabídku podá ve druhém čtvrtletí letošního roku, vyplývá z útěrního oznámení firmy.

Holding EPH ovládají finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží zhruba dvě třetiny akcií.

Server Ihned.cz uvedl, že na burzu půjde zhruba 15 procent akcií EPIF. Zatímco v Praze se bude obchodovat s akciemi, investoři v Londýně budou moci koupit pouze certifikáty GDR, což jsou cenné papíry, s nimiž není spojeno hlasovací právo. První obchodní den má být 13. květen. Tomu bude předcházet série prezentací pro investory, uvedl web.

Daniel Křetínský (40)

Vystudoval brněnskou Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Poté působil jako koncipient v brněnské advokátní kanceláři Gottweis & Partner. V roce 1999 začal v Praze pracovat pro investiční skupinu J&T. Pod jejími křídly začal budovat Energetický a průmyslový holding, který se osamostatnil v roce 2009. Křetínský je dodnes jeho šéfem i klíčovým akcionářem.

Kromě toho mu patří majoritní podíl v menší sesterské průmyslové skupině EPI a ve fotbalovém klubu AC Sparta Praha. Křetínský též spolu se šéfem J&T Patrikem Tkáčem koupil vydavatelství Ringier, kterému patří Blesk, Reflex a Sport a přejmenoval je na Czech News Center Holding.

Podle časopisu Forbes majetek čtyřicetiletého byznysmena činí 7,9 miliardy korun.

Pražské burze by tak mohl do konce pololetí přibýt další významný hráč. V pondělí svůj záměr zveřejnila GE Money Bank.

„Jde o další velkou, a pro investory i zajímavou emisi,“ řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Energetický sektor je sice v poslední době pod značným tlakem nízkých cen energií, nicméně EPIF se pohybuje z velké části v regulovaných vodách energetiky, což je podle něj „jiný investiční příběh“. Firmy provozující energetickou infrastrukturu jsou investory vnímány pozitivněji především díky stabilnějšímu hospodaření a menšímu vlivu strukturálních změn v energetice, dodal.

Hatlapatka proto očekává solidní zájem především ze strany institucionálních investorů. Úpis akcií by se podle něj velikostí mohl zařadit na úroveň GE Money a z pohledu velikosti by mohlo jít o šestou až sedmou největší emisi na pražské burze.

Podle dokumentu popisujícího plánovaný úpis akcií, který mají Hospodářské noviny k dispozici, použije EPH peníze z transakce na výkup vlastních akcií. Jde o akcie, které dosud drží kyperská společnost Biques Ltd. Tu kontroluje skupina J&T. Podle dostupných údajů patří Biquesu třetina v EPH. Po transakci bude tzv. free float, tedy podíl akcií, s nimiž mohou investoři volně obchodovat, mezi 15 a 17,25 procenta. Úpis budou koordinovat banky Citigroup, J.P. Morgan, Société Générale a UniCredit. Pro tuzemský trh bude manažerem emise Wood & Co., dodává web.

Dividendy za stovky milionů eur

Společnost EPIF poskytuje infrastrukturní služby v energetice, a to v přepravě plynu, distribuci plynu a elektřiny, v teplárenství a ve skladování plynu. Skupina působí hlavně na Slovensku a v Česku. Firmu EPIF stoprocentně ovládá holding EPH, který má v úmyslu si majoritní vlastnictví zachovat.

„EPH zamýšlí využít většinu čistých výnosů z nabídky ke zpětnému odkoupení svých vlastních akcií vlastněných společností Biques Limited, pasivního finančního investora EPH,“ uvedl EPH.

Společnost EPIF nedává záruku, že bude rozdělovat dividendy. Podle pravidel, kterých se chce držet, nicméně má v úmyslu rozdělit letos na dividendách za loňský rok zhruba 365 milionů eur, v přepočtu téměř deset miliard korun. V následujících letech do roku 2020 plánuje tříprocentní růst dividend na akcii ročně. „Jako zakladatel EPIF si kladu za cíl zajistit atraktivní a udržitelné výplaty dividend pro všechny naše akcionáře na základě vysoce kvalitních aktiv a rostoucích ekonomik v regionu,“ dodal v oznámení předseda dozorčí rady EPIF Daniel Křetínský.

EPH vznikl v roce 2009, holding zahrnuje více než 40 podniků v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, Británii a v Itálii. Podnikají v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla, jakož i tranzitu zemního plynu.