Billboard společnosti Erste

Billboard společnosti Erste | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Maďarská vláda připravila vlastníka České spořitelny o 800 milionů eur

  • 36
Finanční opatření maďarské vlády stály rakouskou finanční skupinu Erste Group 800 milionů eur (asi 22 miliard korun). Na bankovní daň padlo 250 milionů eur. O další miliony banka přišla kvůli nucenému přepočtu úvěrů vyplacených ve švýcarských francích na maďarské forinty.

Rakouská bankovní skupina Erste Group na svém podnikání loni prodělala rekordních 1,4 miliardy eur. „Máme za sebou sedm těžkých let. Doufáme, že smíme myslet v biblických rozměrech, podle kterých má teď přijít sedm tučných let,“ citoval deník SME.sk slova šéfa Erste Andrease Treichla na úterní valné hromadě.

Skupinu stála opatření maďarské vlády ve finanční oblasti od roku 2010 doteď 800 milionů eur. Z toho 250 milionů byla bankovní daň. Maďarsko totiž s cílem zvýšit své státní příjmy v podstatě znárodnilo více než 440 milionů eur v soukromých penzijních fondech a uložilo mimořádnou daň na bankovní, energetický, telekomunikační a retailový sektor.

O další miliony Erste přišla kvůli nucenému přepočtu úvěrů ve švýcarských francích na maďarskou měnu. Nízkoúročené úvěry v západních měnách byly mezi Maďary v minulém desetiletí velmi oblíbené. Po propadu forintu v době finanční krize se ale náklady těchto půjček prudce zvýšily a zatížily příjmy domácností. Stát chtěl lidem od těchto půjček ulevit. Loni tak maďarský parlament schválil nový zákon, podle kterého banky musí odškodnit klienty za kontroverzní praktiky při stanovování poplatků a úroků u úvěrů a za způsob určování kurzů u devizových půjček.

Ve sporu s maďarskou vládou využila banka všechny právní možnosti. Treichl tvrdí, že země banku šikanuje. Do řešení situace se zapojila i Evropská banka pro obnovu a rozvoj.