Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rakouští finanční poradci kvůli žalobám bankrotují. Prodávali i v Česku

  • 33
Rakouská poradenská firma Ertrag & Sicherheit je od konce srpna v konkurzu, není schopná dostát svým závazkům. U nás je známá například zprostředkováváním nákupu falešného zlata, do kterého desítky Čechů investovaly přes 20 milionů.

Podle rakouského Sdružení obrany spotřebitelů požádala společnost E&S Vermögensberatung se sídlem v Grazu v úterý u Krajského soudu o zahájení konkurzního řízení. Zadluženost společnosti činí osm milionů eur. Bankrot bude mít negativní dopad nejspíš také na 19 zaměstnanců. Společnost má 955 věřitelů, včetně investorů, píše server Poradci-sobě. Do skupiny E&S patří i česká dcera E&S Investments.

Finančněporadenská firma je předlužená kvůli soudním sporům s investory na náhradu škody z pochybných investic. Čelí třem stovkám žalob lidí, kteří byli poškozeni podvodnými investicemi do falešného investičního zlata německé firmy EVVE a do uzavřených fondů Shedlin. Poškození u soudu požadují zatím devět milionů eur. Majetek firmy je přitom mnohem menší.

Podle listu Kurier společnost vede spor také s pojišťovnou, u které měla sjednané pojištění profesní odpovědnosti. Ta pochopitelně za škody vzniklé nabídkou podvodných investic nechce plnit, píše server Peníze.cz.

V podvodu se zlatem se spálily desítky Čechů. Investovali přes 20 milionů

Spálili se i Češi, například známý hokejista Václav Nedorost. „Do zlata a stříbra jsem investoval tři sta tisíc, čtyři miliony jsem investoval do stavby nemocnice v Dubaji přes fondy Shedlin. To nepočítám, že jsem si na to bral neúčelovou hypotéku a úroky z ní přesáhly milion,“ řekl loni v rozhovoru pro iDNES.cz.

V případě podvodů s investičním zlatem byla společnost E&S zřejmě obětí. Byli zatčeni čtyři prodejci zlata z Berlína a Kolína a při domovních prohlídkách u EVVE byly nalezeny čtyři tuny zlata, ale zřejmě je jen pět procent z nich pravých.

Podle deníku FAZ tak třeba údajně pětikilové zlaté pruty vážily jen něco málo přes dvě kila. Mezi „zlatem“ se údajně nacházely i laciné suvenýry, otvíráky zlatavé barvy.

Společnost Shedlin upadla do konkurzu již koncem roku 2014. Tisíce investorů z Rakouska a Německa investovaly do osmi uzavřených fondů této společnosti kolem 140 milionů eur vlastního kapitálu, připomíná server Poradci-sobě.