Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková u brněnského...

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková u brněnského krajského soudu, který prověřuje machinace s udělováním licencí pro fotovoltaické elektrárny. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Vitásková zelené dotace nevypíše. Vládní usnesení situaci zhoršuje, tvrdí

  • 119
Šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková ani po středečním usnesení vlády nevypíše podporu pro zelenou energii. Právě schválením materiálu přitom podmiňovala vydání cenového rozhodnutí pro zdroje připojené do sítě před rokem 2013. Celkem jde o dotace za zhruba 42 miliard korun.

„Podporu nadále nemůžeme vypsat. Považujeme to za vydírání ze strany ministerstva průmyslu. Usnesení, které vláda na jejich návrh přijala, naší situaci nezlepšuje, naopak ji zhoršuje,“ řekl serveru iDNES.cz mluvčí úřadu Jiří Chvojka. Úřad podle něj nedostal žádnou garanci, na které se Vitásková shodla s prezidentem Milošem Zemanem a ministrem průmyslu Janem Mládkem.

Mládek říká, že řešení se najde. Pokud šéfka nezmění názor, a podporu nevypíše, vláda by podle něj problematiku znovu řešila v lednu, tak aby nebyl ohrožen výplatní termín 15. února.

„Vláda by to řešila způsobem, který není optimální, takže bychom se mu rádi vyhnuli,“ řekl bez bližších podrobností Mládek. Podle něj by ale podobně jako v minulých letech měla konat především Vitásková. „Ona je ten člověk, co to má řešit,“ uvedl.

Šéfka úřadu po vládě požadovala potvrzení pro vydání cenového rozhodnutí z obavy před trestním stíháním. Podporu zelené energie ve „starých“ elektrárnách v Česku zatím totiž neposvětila Evropská komise.

Ministerstvo průmyslu poslalo na vládu spolu s usnesením i osmistránkovou analýzu, kterou zpracovali právníci z advokátní kanceláře Doucha Šikola advokáti. Podle Chvojky jde však jen o jeden z pohledů na problematiku notifikací.

„Je to jen lobbistický materiál od kanceláře, která napadá prakticky každé rozhodnutí úřadu ve věci solárních elektráren,“ říká Chvojka. Zcela podle něj ignoruje stanoviska, která si úřad vyžádal o antimonopolního úřadu či odboru kompatibility na Úřadu vlády. Ty se spíše přikláněly k názoru, aby úřad s vypsáním podpory raději počkal.

Notifikace: ano či ne?

Evropská komise totiž schválila podporu pouze pro zdroje zprovozněné v letech 2013 až 2015. Pro starší elektrárny, kterých je naprostá většina (až 95 procent trhu), Česko zatím schválení z Bruselu nemá. Vitásková se obávala, že vypsaní podpory může být v takové situaci vnímáno jako nezákonné a požadovala proto od vlády schválení takového kroku.

Vládou schválený materiál, který advokáti původně zpracovali pro Komoru OZE a Českou fotovoltaickou průmyslovou asociaci (CZEPHO), však argumentuje, že podpora pro zdroje uvedené do provozu do konce roku 2012 vůbec posvěcení v Bruselu nepotřebuje. Argumentace se opírá i o výklad Lisabonské smlouvy, podle níž má Komise starší programy pouze „průběžně zkoumat“.

„Z našich jednání s Evropskou komisí v minulých dnech jasně vyplynulo, že vypsání podpory nic nebrání. Libovolný výklad zákonů na Energetickém regulačním úřadě musí rychle skončit,“ doplňuje ředitelka CZEPHO Veronika Hamáčková.

„Je zajímavé, že si ministerstvo účelově vybralo argumentaci právě od právníků, kteří zastupují solární byznys. Navíc, na jedné straně materiál tvrdí, že starší zdroje notifikaci nepotřebují, na druhé straně ministr Mládek ujišťuje, že ji vyřídí v Bruselu co nejdříve,“ namítá však Chvojka.