V Česku mají muži obecně radši malé preso, ženy preferují kapučíno. Ilustrační foto

V Česku mají muži obecně radši malé preso, ženy preferují kapučíno. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Espreso nikdy nenalévejte do studeného šálku, říká odbornice

  • 2
Přestože Petra Veselá uvaří desítky šálků kávy denně, sama jich vypije jen velmi málo. Mistryně České republiky v přípravě kávy má v Jílovém u Prahy vlastní kavárnu, kde nabízí tradiční varianty voňavého nápoje i různé speciality.

"Právě se připravuji na mistrovství světa, které se koná v červnu v Kodani. Kromě espresa a kapučína musíme porotě nabídnout i kávu podle vlastního receptu. Své nápady zkouším na přátelích a některých stálých hostech v mé kavárně," říká čtyřiadvacetiletá Petra Veselá.

Jak si mohu doma připravit dobrou kávu?
To záleží na mnoha věcech – jaký máte kávovar, jakou zvolíte kávu, jak je namletá. To znamená, že si musíte umět nastavit kávomlýnek. Je také nutné dodržovat parametry espresa.

Voda by kávou měla procházet 25 až 30 vteřin při množství nápoje asi 30 mililitrů. Pokud máte pákový přístroj, je potřeba ho dostatečně čistit, aby na těsnění nezůstávala jemná zrníčka. Espreso také nemá přijít do studeného šálku. I to ovlivňuje chuť kávy.

. Infografika

Podívejte se na typy přístrojů na přípravu kávy a horké čokolády, se kterými se můžete setkat v českých obchodech.

A dá se na přípravu dobrého espresa použít běžně dostupná káva ze supermarketů?
Ve velkých obchodech příliš kvalitní kávu neseženete. Na trhu existují dva druhy, dražší Arabica, které já dávám přednost, a levnější Robusta. Ta sice udělá hezkou pěnu, ale chuťově podle mě není tak dobrá.

Stejně jako u dalších výrobků se i u kávy vyplatí kupovat ji ve specializovaných prodejnách. Tam vám také poradí. A vhodnější je spíš zrnková káva, protože můžete ovlivnit její hrubost.

Za tradiční nápoj Čechů je považováno pivo. Jak jsou na tom s kávou?
Za čtyři roky, co se o kávu zajímám a věnuji se její přípravě, se situace hodně změnila. Dříve všichni pili takzvaného turka. Ten přitom není vůbec zdravý. Umletá káva se přelije horkou vodou a dlouho se luhuje. Tím se do ní dostávají i různé škodlivé látky.

Dnes Češi dávají přednost espresu a dalším variantám. Lidé už také mají hodně zkušeností ze zahraničí a také tady vyžadují kvalitní nápoj. Bohužel pořád platí, že ne všude ho dostanou.

Mají Češi oblíbený typ kávy? A je něco, co jim vůbec nechutná?
Muži obecně mají rádi malé preso, ženy dávají přednost kapučínu. Káva se dá ale kombinovat s alkoholem, sirupy, šlehačkou nebo třeba se zmrzlinou. Co se u nás naopak vůbec neujalo, je mátová příchuť, tolik oblíbená v Anglii. Lidé však mají různé chutě – nedávno přišel zákazník ze zahraničí a chtěl do kávy citron.

. Rada MF Dnes

Jak poznáte správně namletou kávu
Při přípravě espresa je potřeba správně napěchovat kávu do misky. Měli byste vyvinout sílu odpovídající dvaceti kilogramům. Jak to odhadnout? "Před prvním použitím presujte kávu do misky na obyčejné váze, abyste si vyzkoušeli, jak velkou sílu potřebujete," radí odbornice na přípravu kávy Petra Veselá.

Mohou se případní zájemci někde naučit, jak správně připravovat kávu?
Ano, různé druhy školení mohou absolvovat třeba v naší Škole baristy v Brně. Přihlásit se mohou nejen lidé z oboru, ale i ti, co se o kávu zajímají. Seznámí se s teorií i praxí a po ukončení kurzu dostanou certifikát.

Vy kromě přípravy kávy soutěžíte i v malování na její hladinu. Jak se to dělá?
Jmenuje se to latte art. Mlékem vytvářím na hladině kávy různé ornamenty, například srdíčka, kytičky, zvířátka a tak podobně. Hodně mě to baví a chci se tomu věnovat i v budoucnu.

Jako vítězka českého mistrovství v přípravě kávy pojedete za několik týdnů do Dánska na mistrovství světa. Jak se na něj připravujete?
Na soutěži musíme pro porotu připravit čtyři espresa, čtyři kapučína a čtyři volné nápoje. Teď vymýšlím, jakým novým receptem porotce překvapím. Budu si také moct vyzkoušet stroj, na kterém budeme na mistrovství pracovat.

Jinak trénuju tím, že vařím kávu pro zákazníky. Porotci ale sledují například i přípravu před samotným vařením kávy. Kromě této hlavní soutěže existují ještě další.

Jednou z nich je právě latte art, tedy malování na kávovou hladinu, nebo takzvaný testing. Tam soutěžící ochutnávají různé druhy kávy a určují, o co jde, z jaké je plantáže a podobně. To už vyžaduje opravu velké znalosti.

Které země jsou na mistrovství nejúspěšnější?
Přestože by hodně lidí asi tipovalo Itálii, většinou vítězí severské týmy. Podle mě mají Skandinávci celkově potřebu mít všechno na sto procent vychytané. Proto zřejmě mají i dobré espreso.