Euromince

Euromince | foto: Vladan Rámiš, iDNES.cz

Převody peněz zažívají revoluci. Dvojice Estonců se je naučila obcházet

  • 191
Estonský startup podniká revoluci v převodech peněz. Na poplatcích za peněžní převody díky němu klienti platí několikanásobně méně. Banky vznikající službu bedlivě sledují, může je totiž již brzo připravit o část příjmů.

Transferwise, který založila dvojice mladých podnikatelů z Estonska - Taavet Hinrikus a Kristo Kaarman - využívají lidé, kteří posílají peníze na zahraniční účty. Klient služby platí při převodu peněz až osminásobně nižší poplatek.

„Princip služby je poměrně jednoduchý. Na jedné straně stojí klienti, kteří chtějí platit například z Česka do Německa. V tu samou chvíli chtějí platit klienti z Německa do Česka. Protože oba typy transakcí by měly proběhnout v podobnou chvíli, není třeba peníze zbytečně konvertovat z jedné měny do druhé. Peníze, které zaplatili klienti v Česku, jsou použité pro vyplacení klientů v Česku, kterým je placeno,“ popisuje pro iDNES.cz model fungování služby analytik Home Credit Michal Kozub.

Jak Transferwise funguje

Když banka z účtu země platící jistou měnou posílá peníze na protiúčet banky do země platící jinou měnou, musí zaplatit různé směnné a mezistátní poplatky. Proto vnikla potřeba takové transakce zlevnit.

Ačkoli ve službě Transferwise probíhá vyrovnávání účtů a převody mezi jednotlivými zeměmi také, klient to nepocítí. Platforma řídí převody sama a využívá kurzových rozdílů, na kterých může vydělávat.

Na kurzu jsou to možná jen tisíciny, ale ve velkém objemu to znamená potenciálně velké zisky.

Zjednodušeně řečeno, peníze neodchází ze země, ale kolují stále v ní. Vůbec tedy nedochází ke směně každé jedné transakce, jako je tomu v případě bankovních převodů.

Do výše ekvivalentu tří tisíc liber je služba zcela bezplatná. Při vyšší částce poplatek činí půl procenta. Normálně se pohybuje kolem pěti procent. Služba je proto hodně populární u zaměstnanců zahraničních firem, kteří si do domovské země posílají celé výplaty.

Výhody služby ohrožují zavedené bankovní domy. Ty totiž přicházejí o nemalé poplatkové příjmy. „Služba TransferWise je v České republice dostupná, ovšem není na trhu jediná. Například podobná platforma valuto.com funguje na měnové konverzi a má sběrný účet v ČSOB,” uvádí mluvčí ČSOB Martina Slaviková.

Banka podle ní zatím nezvažuje žádné kroky směřující k omezení funkcí Transferwise.

Jako problém službu nevidí ani další hráči českého bankovnictví. „S uvedenou službou jsme se zatím nesetkali a nevím tedy ani o tom, že bychom převody na její účty nějak omezovali,” odpovídá mluvčí Air Bank Vladimír Komjati.

Kontrolou Transferwise se nezabývá ani český regulátor. „Pod jménem „Transferwise Ltd“ je v seznamech ČNB evidovaná platební instituce z Velké Británie. V Česku poskytuje přeshraniční služby na základě jednotného evropského povolení,” říká mluvčí ČNB Tomáš Zimmermann. Dohled nad službami estonského startupu registrovaného ve Velké Británii tedy mají britské úřady.